התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךתופעות לוואי לריטלין וקונצרטה

אילו תופעות לוואי יש לריטלין ולקונצרטה? מה עליכם לדעת עוד על התרופה וסוגיות השימוש בה... 

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

ריטלין זו תרופה שבה החלו להשתמש מאז סוף שנות החמישים בארה"ב. בתחילה עשו בה שימושים רבים, כגון חומר המדכה תיאבון, כתרופה ממריצה וכו'. אולם מהר מאוד היא התגלתה התרופה יעילה עבור ילדים ומבוגרים שלהם יש הפרעות קשב וריכוז. ההחלטה האם לתת לילד ריטלין היא מורכבת וכוללת בחובה תהליך ארוך של אבחונים והמלצות הנעשות על ידי אנשי מקצוע. המרשם ניתן על ידי רופא מומחה והוא כולל שאלון שניתן להורים ואת מבחן הטובה הממוחשב.

 ויכוח עז חל בתוך הציבור הישראלי ביחס לנטילת הריטלין. מן הצד האחד התרופה מצליחה לעזור ל75% מהאנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז. ילדים שמקבלים את התקופה מצליחים להתרכז במהלך השיעור, מצמצמים התנהגויות אימפולסיביות ומפחיתים התנהגות אימפולסיבית. אולם, מן הצד השני ניכר חשש מפני השלכות השימוש בתרופה מן הבחינה הרפואית והחברתית. במאמר ריטלין זו גם שאלה של תיוג נגענו בהיבטים החברתיים של השימוש בריטלין. במאמר זה, ברצונינו לדון בתופעות הלוואי הרפואיות של התרופה. השונות בין בני האדם, מביאה לכך שגם השפעת הריטלין מתבצעת באופן שונה על אנשים שונים. לפיכך, ישנם אנשים הנוטים לסבול יותר מתופעות הלוואי של התרופה, לעומת אחרים שכמעט ולא יראו סממנים של תופעות לוואי. על מנת לבחון האם קיימת מידה של תופעות לוואי, ישנה חשיבות להיות ערניים בעת נטילת התרופה ולבחון האם תופעות הלוואי שיצויינו להלן מתקיימות. במידה ואחת מתופעות הלוואי הללו מתקיימות, חשוב לגשת לרופא, שיבחן שינויי במינון הריטלין או בסוגי הריטלין.

ריטלין וקונצרטה תופעות לוואי

ישנן תופעות לוואי קבועות לשימוש בריטלין

ניתן לחלק את תופעות הלוואי של הריטלין לשלושה: תופעות לוואי חולפות, תופעות לוואי קבועות ותופעות לוואי נוספות. תופעות הלוואי החולפות: תופעות אלו משפיעות לרוב בתקופה של תחילת השימוש בריטלין ועשויות לפוג לאחר מספר ימים. התופעות עשויות לכלול כאבי בטן, עצבנות, נמנום, כאבי ראש, בחילות או דפיקות לב. תופעות לוואי אלו, עשויים לבוא לידי ביטוי בשבוע הראשון או השני של השימוש בריטלין. לרוב, לאחר זמן מה, הגוף מסתגל לחומר הפעיל בתרופה – מתילפנידט. במידה ותופעות לוואי אלו ממשיכות לבוא לידי ביטוי, חשוב ללכת לרופא מומחה ולבחון שינוי במינון הריטלין.

תופעות הלוואי הקבועות כוללות השפעות גופניות החוזרות על עצמן בכל פעם שהאדם לוקח את הריטלין. מכיוון שהחומר הפעיל – מתילפנידט הוא ממריץ, השפעות הלוואי שלו יהיו דומות להשפעותיהם של חומרים ממריצים אחרים: היעדר תיאבון, או לחלופין תיאבון מוגבר כאשר התרופה מפסיקה להשפיע, קשיי שינה או דיכוי הצורך לשון במהלך פעילות החומר הפעיל. בעת תפוגת השפעת הריטלין הילד עשוי לחוש באי שקט, בעצבנות או בדכדוך. כמו כן, לאחר תפוגת השפעת הריטלין, כושר הריכוז של הילד עשוי לרדת באופן דרסטי. לרוב, שימוש בתרופה המשפיע לטווח זמן ארוך יותר כגון קונצרטה או LA עשוי להוריד את תופעות הלוואי של סיום השפעת החומר הפעיל.

 תופעות לוואי נוספות: במחקרים שנערכו בריטלין מאז שנות השישים כמעט ולא נמצאו תופעות לוואי ארוכות טווח. אולם, במקרים נדירים נצפו בתופעות לוואי קשות יותר מאלו שצוינו עד כה. לאחוז קטן מהילדים שנוטלים ריטלין מופיעות תופעות של סיוטי לילדה, אי שקט קבוע, סחרחורות, בחילה או שינויים בלחץ הדם. כמו כן, במידה וחל כאב ראש חמור, דפיקות לב מהירות או חום גבוה באופן פתאומי חשוב להתייעץ עם רופא.

מתי אסור להשתמש בריטלין וקונצרטה

נוסף לתופעות הלוואי הללו, אסור להשתמש בתרופה כאשר יש רגישות לחומר הפעיל – מתילפנידט, כאשר למטופל יש סינדרום מסוג טורט וכאשר המטופל חולה בגלאוקומה. כמו כן אין לקחת את התרופה ביחד עם MAO Inhibitors או כאשר יש פעילות יתר של בלוטת התריס.

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...