התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - הריון ולידה

שירלי נימברגר
יועצת שינה ומנחת הורים

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךניהול התקציב המשפחתי - שלבים וכלים

יוקר המחייה הוא שיח מוכר בקרב משפחות ובעיקר בקרב משפחות צעירות. במאמר קצר זה, נציג מספר שלבים וכלים שיכולו לסייע לכם להתמודד עם יוקר המחיה להנות בצורה מירבית מהמשאבים הכספיים העומדים לרשותכם.
הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)
ניהול התקציב המשפחתי - שלבים וכלים Edyta Pawlowska
יוקר המחייה הוא שיח מוכר בקרב משפחות ובעיקר בקרב משפחות צעירות. ההורים מתחילים להכיר מציאות חדשה כבר בשלבי ההריון הראשוניים, חלק מהבדיקות מחייבות את ההורים לעתיד להשקיע משאבים של זמן וכסף. ככל שהלידה מתקרבת, כך גם ההתרגשות וההכנות ללידה והדבר בא לידי ביטוי בכניסה לחנויות לציוד לתינוקות ולאחר מכן בהכנות לברית, בריתה וכן הלאה.  לאחר שלושה חודשים מלידת הצאצא, התמונה ברורה: ילדים זה שמחה - שמחה יקרה. והשמחה הולכת וגדלה בעיקר בתקופות מעבר, עם כניסת הילדים למסגרות חינוכיות: פעוטון, גן, כיתה א', חטיבת ביניים, ולמעשה, כל שנת לימודים חדשה, מזמנת להורים לצד ההתרגשות התמודדות כלכלית מאתגרת.

במאמר קצר זה, נציג מספר טיפים שלבים לכם להתמודד עם יוקר המחיה להנות בצורה מירבית מהמשאבים הכספיים העומדים לרשותכם וכן לכלים לתכנון כלכלי שניתן להעזר בהם.  

שלבים לניתוח לבניית תקציב משפחתי

  1. בחינת התקציב שעומד לרשותנו.במילים אחרות, כמה כסף יש לנו לכלכלת הבית.

  2. בניית סדרי עדיפויות, ותזרים הוצאות. זכרו, שלא צריכים לקנות את כל ה'גאג'טים' ברגע שהתינוק נכנס בדלת, ניתן לפרוס את ההוצאות בהתאם לסדר העדיפיות של המשפחה, לבדוק מה ניתן להשיג מחברים, משפחה ובמה אנו מוכנים להתפשר על איכות המוצר.
  3. בניית תקציב בהתאם למגבלת התקציב וסדרי העדיפויות.
  4. תכנון והשוואת מחירים - זה הוא תהליך שדורש, בחינת ההכנסות וההוצאות, תכנון ומחשבה מראש, תהליך קבלת החלטות, השוואת מחירים, בדיקה און-ליין ואחר כך אוף-ליין. תכנון והזיהוי היכן ניתן לקצץ.
הרשת רוויה בכלים לניתוח ההוצאות בהם ניתן להעזר, אז בכדי לחסוך לכם חלק את זמן החיפוש, איגדתי בעבורכם שלושה כלים שיכולים לסייע לכם, בכל אחד מהשלבים בדרך משלב התכנון, קבלת החלטות הפיננסיות, השוואת המחירים ומעקב אחר ההוצאות.  

כלים לשלבי ניהול התקציב המשפחתי

השלב הראשון לפני שמתחילים, דורש מכם "להסתכל לחשבון הבנק "בלבן שבעיניים" ולנתחאת המציאות כפי שהיא. בנק הפועלים, הכין ארגז כלים הכולל שאלון מסודר, "בחן את עצמך" וכן צעדים נכונים ליציאה מהמינוס. ניתן להוריד מכאן את ארגז הכלים.  

שלב שני, תכנון ותיעוד ההוצאות – וחזרה לניתוח.

לשם כך, ישנם מספר כלים, בהם ניתן להעזר, און-ליין דוגמא טובה לכלי און-ליין היא של אתר "הפולניה" המספק לנו מערכת פשוטה וחינמית ניהול פיננסי של תקציב המשפחה וכן מעקב "פולני" למהדרין אחר מתנות - ממי וכמה קיבלנו ולמי נתנו. הוא הדין לגבי חגים: אצל מי התארחנו ומה נתנו - ולהפך. ופונקציות חמודות נוספות כמו:  תזכורות לגבי תשלומים וימי הולדת, כלי לניהול הוצאות הרכב, כלי לניהול הוצאות של שותפים לדירה.
למי שלא מתחבר לכלים אינטנרטיים, אפשר להתחיל בתיעוד בקובץ אקסל, על פי סוג ההוצאה, ולפי חודש, ראו אקסל מסוג זה בסוף המאמר.

שלב אחרון- תכנון קניות, וריסון קניון אימפולסיביות 

אך בסופו של יום, רוב הקניות, בעיקר הקניות האימפולסיוביות, מתבצעות בעולם הממשי, כאשר עוברים במקרה עם הילד בין החנויות, בקופה בסופר, בהמלך קניות גדולות בחנויות לציוד לתינוקות ולילדים לבית הספר. הלהיט הגדול, שגילנו לאחרונה הוא מחשבון תכנון ההוצאות של שופי. ההוצאות יסייע לך לתעד את סך ההוצאות ולבצע תכנון נכון של התקציב – בגודל של מחברת כך שניתן להכניס לתיק. 

בנוסף, זו היא הזדמנות מצויינת לשתף את הילד בתכנון תקציב ההוצאות שקשורות לפעיליות משמעותיות בחייו, כמו: ציוד לבית הספר, משחקים, תכנון יום הולדת, רישום לחוגים ועוד. באופן זה הילד לומד מה הן סדרי עדיפויות וכיצד לתכנן תצקיב. וכמובן לנו המבוגרים, המחשבון יאפשר את תיעוד ההוצאות, הגברת המודעות לגודל ההוצאות וריסון אימפולסיבית. 

     ניהול תקציב - שופי      ניהול תקציב - שופי

בהצלחה! דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)