התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הריון ולידה

שירלי נימברגר
יועצת שינה ומנחת הורים

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךשגרת יום לתינוק –מי צריך את זה בכלל?

חזרתם הביתה,  אתם נרגשים, מאושרים, קצת חוששים "מהמתנה" שהבאתם הביתה, וכיצד תשנה את חייכם. אתם מרגישים מעט אבודים ובין כל הגישות השונות: הנעות בין אי שגרה ותכנון ולבין שגרה ותכנון. אז האם  השגרה חשובה? ומתי מתחילים?

נירית גולדפרב, יועצת שינה
דרגו מאמר זה
(5 דירוגים)


עד לא מזמן הייתם עוד זוג צעיר,ספונטני, יצאתם,ביליתם בלי חשבון,טסתם שהתחשק לכם, בקיצור הייתם חופשיים כציפור.

ואז החלטתם שהגיע הזמן " לגדול" תרתי משמע וגם " להגדיל" את הקן המשפחתי - למדתם, השתתפתם בקורסים, הלכתם לכנסים , הרגשתם שהנה זה מגיע ואתם ממש מוכנים...

ואז בלא הודעה מוקדמת מגיעה הלידה, תסריט שונה ממה שתכננתם...למדתם כל כך הרבה מה לעשות, איך לנשום, מה לדרוש ולבקש בחדר לידה. ומה לעשות "הפרמיירה" לעיתים שונה... ואתם מתחילים להפנים כי לא כל היא תוכנית לפי בקשתכם.

חזרתם הביתה,  אתם נרגשים, מאושרים, קצת חוששים "מהמתנה" שהבאתם הביתה, פותחים את כל הספרים שהכנתם מבעוד מועד, מחפשים באינטרנט  מידע ראשוני כיצד להתמודד כבר בימים הראשונים התינוק, וסבתות והחברים שבאים לביקור מסבירים מה עבד בשבילם.
ואתם מרגישים מעט אבודים ובין כל הגישות השונות: הנעות בין אי שגרה ותכנון ולבין שגרה ותכנון. אז האם  השגרה חשובה? ומתי מתחילים?

ישן כמו מלאך

חשיבות שגרת יום לתינוק

ממה כדאי להתחיל ומדוע ? ומה הן יתרונותיה של הענקת שגרה ליום יום:

1.   שגרה מעניקה לכם ולתינוק תחושה של בטחון ויציבות ולכן מומלץ במיוחד בשלושת החודשים הראשונים לחייו לנהל יומן אשר יכולל את סדר יום לתינוק ובו תתעדו את הדברים הבאים:

א.זמני ההאכלה- לכתוב במדוייק מתי התחיל לאכול ומתי סיים. בצורה זאת, ניתן לעקוב האם ישנם האכלות שבהן התינוק אוכל יותר/פחות, פולט יותר/פחות, יותר נינוח/פחות נינוח מבחינת גזים, כאבי בטן.

ב. כמויות האוכל - באם התינוק ניזון מתמ"ל ציינו לפי הכמויות הרשומות על גבי הבקבוק. במידה ואת מניקה ניתן ציינו את משך ההאכלה.

ג.  זמני העירות של התינוק -  לציין כמה זמן התינוק היה ער, כמובן שתחילה  תינוקות מבלים את רוב זמנם בשינה, לאט לאט זמן העירות גדל וצריך להיות מודעים לכך ולכוון את השגרה לפי כך.

ד.  זמני השינה- מתי נרדם לכמה זמן, בצורה זו תוכלו להבין באיזה שעות התינוק ישן יותר טוב/פחות טוב, נרדם בקלות רבה או האם לקח לו זמן רב להרדם.

2. השגרה שתבנו עם תינוקכם – תלמד אותו התנהגויות בריאות מהן ,בצורה זאת גם גידול התינוק נעשה נעים וקל יותר.

3. שגרה מפחיתה התנגדויות- כאשר תינוק לומד מן ההתחלה למה לצפות ומה מגיע לאחר מה - לפי סדר הפעולות  שתבנו לו כדוגמת-שינה ,אוכל,פעילות,ההתנגדויות לשינה פוחתות.

4.  שגרה מכוונת את השעון הביולוגי של התינוק- תינוקות נולדים ללא שעון ביולוגי, ללא יכולת הבחנה בין יום ללילה. ולכן מתפקידנו ללמדם, מתי  שעות היום - נעשה ע"י חשיפה מרובה לאור יום ומתי שעות הלילה- פעילות שקטות, נעשות בחושך/אור קטן.

5.  שגרה כגורם המחזק את הקשר הורה ילד- כאשר ההורים יודעים מה לצפות מהתינוק לפי גילו ומשקלו, קל להם יותר לקבלו ולהבין את צרכיו.

לאחר כשבוע שבו תתעדו את פיעלותו של התינוק ובמידה ואינכם מצליחים לאבחן את שגרת יומו של התינוק, מומלץ לפנות לייעוץ בטיפות החלב או לייעוץ שינה פרטי.

שיהיה בונדינג מוצלח!

דרגו מאמר זה
(5 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • להירדם לבד או בעזרתכם? זו השאלה

  למה חשוב שתינוק ידע להירדם בעצמו, מה נחשב הרדמות עצמאית  ואיך כל זה קשור לשנת לילה רצופה? מאמרה של רוית לבני, מדריכת הורים ויועצת שינה.

  עוד
 • מתי ואיך לוותר על שנת הצהרים?
  אמו של עידו התקשרה אלי וסיפרה כי עידו בן השלוש וחצי מתקשה לישון בצהריים, ואם הוא מצליח, שעות הערב של הוריו הפרטיות נעלמות קליל. מה עושים אם כך? מתי מוותרים על שנת צהריים של ילדים?
  עוד
 • איך התינוק שלך ישן בלילה?
  כהורים, אנו מושפעים רבות מהרגלי השינה של ילדנו ולכן הרגלים אלו הופכים להיות אחד מנושאי השיחה היום-יומיים. הורים ברשת לקחו על עצמם לבדוק מהם הרגלי השינה של התינוקות, זו הייתה משימה מאתגרת.
   
  עוד
 • הגיע לגיל שנתיים ולא רוצה לישון בלילה?
  הורים רבים מגיעים לייעוץ שינה כשהתינוק מגיע לגיל שנתיים, כשהם מרגישים שהוא הפך לטניאג'ייר מרדן. אך למעשה, זה מתחיל הרבה קודם לכן, בגיל שנה וארבעה וחודשים. בתקופה זו הוא בעצם מחפש את המקום שלו במשפחה, ושנתו מושפעת מכך ושעת ההשכבה הופכת להיות סיפור לילה שלא נגמר. שירלי נימברגר, יועצת שינה שופכת אור חדש על הנושא ודרכי התמודדות שיתרמו לתקשורת שלנו עם ילדנו ולבטחונו העצמי שלו. 
 • היכן לשכן את התינוק החדש – בחדר ההורים או עם האחים?
  היכן לשכן את התינוק החדש שמצטרף למשפחה? כאשר מדובר בילד הבכור השאלה לא ממש משמעותית. רוב ההורים שמים  את העריסה בחדר השינה שלהם בלי נקיפות מצפון. אבל כאשר שמצטרף הילד השני למשפחה השאלה היכן לשכן את התינוק הופכת להיות חשובה ואפילו קריטית. מאמר מאת ענת אשד, מדריכת הורים, ומנהלת פורום משפחה במכון אדלר.
  עוד