התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךריטלין עבור הפרעות קשב וריכוז - של מי האחריות פה?

הורים וילדים מדווחים על התלבטויות רבות בטרם השימוש בריטלין כאמצעי עזר בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז - מה עליכם לדעת על השפעתם של הריטלין והקונצרטה טרם השימוש, וכיצד השימוש ישפיע על על תפיסת אחריות ועל התנהגותו של ילדכם.

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

הורים וילדים מדווחים על התלבטויות רבות בטרם השימוש בריטלין כאמצעי עזר בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז. הסגל החינוכי של בית הספר עשויים להמליץ להורים לקחת את הילד שלהם לבדיקה רפואית במטרה לבחון האם לילד שלהם יש הפרעת קשב וריכוז והאם הריטלין עשוי לסייע לו להתמודד עם הפרעות הקשב הקיימות אצלו. הורים וילדים עשויים לחוש בזמן זה תחושה של חודרנות, העדר מרחב אוטונומי וגם כעס על מסר שמועבר מבית הספר כי "כל בעיותיו של הילד עשויות להיפתר בכדור אחד". ההורים, מוזמנים פעמים רבות לפגישה עם סגל בית הספר, שמטרתה ניהול שיח על ה"שימוש בריטלין", ואילו הילד עצמו, רגשותיו, התנהלותו בעולם, הקשיים והתשוקות שלו נזנחים, כתוצאה מכך ההורים מתבצרים בטענה אחת ואילו בית הספר מתבצר בטענה נפרדת.

למעשה, השימוש בריטלין עבור ילדים הזקוקים לו, עשוי להיות לעזר רב עבור הורים וילדים. התרופה גם מוכרת היטב לעולם המחקר, שכן היא נמצאת בשימוש מאז שנות השישים ונעשו עליה אלפי מחקרים. ריטלין עשוי לעזור לילד להתמודד עם קשיי קשב כמו הקושי לעקוב אחר דבריו של המורה ולהישאר ממוקד במטלות הכיתה ובמטלות הבית ולהתמודד עם תופעות של היפראקטיביות, כגון קושי לשבת על הכיסא במהלך כל השיעור. יתרון נוסף של הריטלין עבור הורים וילדים, נוגע לתחושה של סביבתו של הילד, שקשייוו מטופלים. תחושה זו מפחיתה חרדה עבור הילד וסובביו ומקדמת את מערכת היחסים שבין הורים וילדים לבין בית הספר.

חסרונות בשימוש בקונצרטה וריטלין 

אולם, יתרון זה מהווה גם את חסרונה של התרופה – סוגיית אחריות הילד על התנהגותו. האפקט הפסיכולוגי של הריטלין חזק כל כך, עד שילדים ממתינים בסבלנות לזמן שלדעתם השפעת התרופה צריכה להתפוגג על מנת לתת ביטוי לסמנים של הפרעות הקשב והריכוז. לעיתים, ללא קשר ישיר עם התפוגגות התרופה במציאות. לדוגמה, מורים רבים מספרים שבשעה החמישית הילדים אומרים להם דברים כמו: "הפשעת הריטלין התפוגגה אז אני מפריע" או "את לא יודעת שבשעה השישית הריטלין כבר לא משפיעה עליי?" במילים אחרות – כדור הריטלין הופך להיות מוקד השיח ולוקח גם מהילד את תחושת האחריות להתנהגותו.

מכך עולה השאלה: כיצד נוכל לעזור להורים וילדים, לבה"ס וגם למחנכת לשים את הילד במרכז, תוך הענקת מירב האחריות לילד עצמו ולא לכדור הריטלין?

המודל הרפואי כולל תפיסה מסוימת לשימוש בתרופות, הטוענת שהילד אינו יכול לשלוט או להתמודד עם המחלה בעצמו ולשם כך יש לתת לו תרופה. לזיהום חידקי לדוגמה, ניתן אנטיביוטיקה. הילד אינו יכול לשלוט בהופעת המחלה או בסמפטומים שלה והוא תלוי בהשפעת התרופה שניתנה לו על ידי הרופא. במקרה של שפעת – קשה מאוד להימנע מהשפעותיה של המחלה, אולם, ניתן להחליש את הסמפטומים של המחלה על ידי שימוש בתרופות להורדת חום ולהקלה על התחושה. מודל רפואי מסוג זה, שם דגש על הטיפול במספטומים ובמענה לאחר המחלה, ואולם המקום של מניעה ראשונית ושל השפעת התנהלותו של האדם מקבל דגש מועט יותר. כך כאשר אנו חולים, הרופא ישוחח איתנו על אנטיביוטיקה, אוקמול או אופטלגין וישים דגש מועט יותר תזונה, אימון גופני ורפואה מונעת.

ניתן להמשיג זאת כך – יש בעיה (מחלה), לא ניתן לשלוט בה או בהופעתה. אנו חסרי אונים לנוכח השפעותיה ולכן נלך לרופא על מנת לקבל תרופה שתעביר את המחלה, או שלפחות תקל על התסמינים שלה. האם הפרעות קשב וריאוז הן מחלה הדומה לשפעת, לחזרת או לאנגינה?

כנראה שלא!

האם לקשיי קשב וריכוז יש גורם חיצוני כגון וירוסים או חיידקים? כנראה שלא.

לפיכך, השליטה והאחריות של הילד על הסמפטומים של הפרעות קשב וריכוז היא מהותית להצלחתו של הטיפול התרופתי בריטלין. לכן, חשוב לשוחח עם הילד על השימוש בריטלין, להעניק לו את בחירת השימוש בכדור ולדבר איתו על השפעותיו של הריטלין על הפרעות קשב וריכוז. במיוחד חשוב לשים דגש על ההבנה שהשפעת הריטלין עשויה לעזור לילד בהתנהגותו, אך שהיא אינה מהווה תחליף לבחירותיו של הילד ולאחריות שלו על התמקמותו בעולם.

 

דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • ילדים ומשחקי אש, איך היא קשורה לילדים עם הפרעות קשב וריכוז?
  ל"ג בעומר עוד רגע כאן, וזו הזדמנות טובה לדבר על הקשר בין חג, למשחקים ובאש והפרעות קשב וריכוז. אורן זך, מדריכת הורים לגיל הרך המתמחה בהפרעות קשב וריכוז מסבירה למה כדאי לשים לב ואיך לסייע לילדים ולנו לעבור את החג הזה עם הרבה כיף והנאה. 
  עוד
 • 8 שאלות שכדאי לכם לשאול את היועץ או המטפל לפני שמתחילים

  בעידן שבו הורים מחפשים מענה מהיר לבעיות של ילדיהם, על מצע פורה מתפתח שוק של ייעוץ הורי שנותן מענה בשבלי התפתחותי, החל מהלידה ואפילו משלב ואפילו טרום לידה. כך קורה, שהשוק כיום בשירותי הדרכה בנושאי, הנקה, שינה, ליווי התפתחותי, וטיפול רגשי לילד והדרכת הורים. השאלה היא מה כדאי להורים לשאול לדעת על אותם יועצים ומדריכים לפני שהם מפקידים בידיהם את אחד הנושאים המשמעותי ביותר בחייהם? 

  עוד
 • לריב כדי להתפתח? כיצד לבנות מערכת יחסים בריאה בין אחים
  אין כמעט דבר שגורם לנו לתחושת סיפוק גדולה יותר מלראות את ילדינו חולקים, משתפים, צוחקים ונהנים יחד עם אחיהם. יחסים בין הילדים בבית משפיעים ישירות עלינו כהורים, כשהם חיוביים אנחנו מאושרים וחווים זאת כהישג הכי גדול שלנו, ומאידך, כשהם רבים ומקנאים זה עלול לעורר בנו תחושת כישלון ואכזבה ותסכול רב. כיצד נוכל לסייע להם לבנות מערכת יחסים בריאה? מאמר של רוית גולן, מטפלת רגשית בעזרת בעלי-חיים ומדריכת הורים.
  עוד
 • הורים ברשת - מי אנחנו


  הורים ברשת - מה הסיפור שלנו?

  אנחנו כאן כדי לספק מידע להורים בכל הקשור לחיי משפחה, להורות ולילדים בכללותם ולאפשר להורים לשוחח עם אלו שיכולים לעזור להם בהתמודדות חוויות ההוריות...

  להמשך קריאה עוד