התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךריטלין וקונצרטה

 

מאמרים העוסקים בריטלין ובקונצרטה

השימוש בריטלין ובקונצרטה, הוא סוגיה המעסיקה הורים, מורים ויועצות בית ספר באופן חוזר ונשנה. פעמים רבות התרופה נתפסת כבעלת תרומה מהותית לילד ולתפקודו בבית הספר, אולם בפעמים אחרות עולות חששות הנוגעות לתופעות הלוואי, למשמעות המיוחסת ללקיחת הריטלין ועוד. בדף זה, נסקור מגוון של מאמרים המתיחסים למאפיינים של הריטלין ולדילמות השונות הנוגעות לשימוש בו. 

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)בשנים האחרונות השימוש בריטלין הפך להיות יותר ויותר במרכז השיח סביב הסיוע שניתן לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז. בהקשר לכך, ניתן לזהות שני מחנות מרכזיים: המחנה התומך בשימוש בריטלין מול המחנה המתנגד לשימוש בתרופה. בסדרת המאמרים הנוכחית, אנו בצוות הורים ברשת מעוניינים להביא סקירה מקיפה סביב סוגיית השימוש בריטלין, תוך הבאת נקודות הכוללות את היתרונות של השימוש בתרופה וכן של החסרונות הבאים בעקבותיה. כמו כן, נייצג גם את הטענה שמרכזיותו של הדיון סביב השימוש בריטלין ובקונצרטה משכיח מאיתנו את התמיכה הנוספת שיש להעניק לילד בעל הפרעות קשב וריכוז: טיפול רגשי, עזרה לימודית, תמיכה חברתית ועוד. אנו מזמינים אותכם, ציבור ההורים לשתף אותנו במחשבותיכם ביחס לשימוש בריטלין ובקונצרטה ולתת ביטוי לחויות המוכרות לכם.

 

מה זה ריטלין?

התרופה ריטלין מורכבת מהחומר מתילפנידייט, שהוא חומר המעורר את האיזורים הפרה פרונטליים (הקדמיים) במוח, הקשורים ליכולת לריכוז ולהתמקדות במטרה. כך, באופן פרדוקסלי, התרופה הגורמת לעוררות, דווקא עוזרת לריכוז וליכולת להתמקד. מתילפנידייט מעוררת שחרור של הנוירוטרנסמיטר דופאמין בחלקים הקדמיים של המוח ובכך מאפשרת לאנשים הסובלים מהפרעת הקשב לשליטה עצמית גבוהה יותר ולשיפור ביכולתם להתמקד.

סוגי ריטלין: ריטלין LA, או קונצרטה?

הבא וננסה להבין מעט יותר על מה זה ריטלין - ניתן לציין חמישה סוגים של תרופות מסוג ריטלין: ריטלין רגיל, ריטלין בעל שחרור מושהה, רטלין לשחרור ארוך טווח, קונצרטה ודייטרנה. מגוון התרופות הרחב עשוי לבלבל? מה ההבדל בין ריטלין רגיל לקונצרטה? במה שחרור ארוך טווח שונה משחרור מושהה? הבא ננסה לעשות מעט סדר בכל הבלאגן.


האם לתת לילד ריטלין

המרשם לתרופה יכול להינתן על ידי נוירולוג, פסיכיאטר או רופא ילדים בלבד. אולם פעמים רבות אנו כהורים מוצאים את עצמנו בדילמה האם להפנות את הילד שלנו לאבחון רפואי. לעיתים אנו חשים שהילד שלנו תזזיתי מידי או מתקשה להתרכז ובפעמים אחרות המורה היא זו ששמה לב לסממנים הללו אצל הילד. לפיכך ננסה לגעת בשאלה, מתי להפנות את הילד לבדיקה רפואית, תוך נגיעה בסממנים הפיזיולוגיים, ההתנגותיים והסביבתיים המאפיינים ילדים הזקוקים להפנייה של רופא מומחה. כמו כן, מומלץ כי הפניה תעשה תוך המלצה של אנשי מקצוע כגון פסיכולוגים, אנשי חינוך ועובדים סוציאליים.

 

מעבר לשימוש בריטלין ובקונצרטה

במספר מאמרים שפורסמו באתר של הורים ברשת, דובר על כך שאחד מן החסרונות של השימוש בריטלין, הוא הנטייה של אנשי החינוך וההורים לתת את התרופה במקום טיפול רגשי והתנהגותי. אנו לעומת זאת רואים צורך לתת את הריטלין בנוסף לטיפול רגשי ולתמיכה נפשית והתנהגותית. במאמר הנוכחי, אנו נגע בדרכי טיפול שיש להעניק לילד בנוסף לשימוש בתרופות מסוג קונצרטה וריטלין.


ריטלין זו גם שאלה של תיוג

השימוש בריטלין הפך להיות לשאלה מרכזית עבור ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז. לשאלת השימוש בריטלין יש קולות רבים. מצד אחד האפקטיביות של התרופה היא גבוהה. היא עוזרת לילד להתרכז לאורך השיעורים, היא מורידה מהילד את עול תחושת 'הילד המופרע' ומאפשרת לו לחוות הצלחות לימודיות. עם זאת, לשימוש בריטלין יש גם כמה היבטים שליליים. היבט בעייתי אחד של השימוש בריטלין עליו נרחיב את הדברים מאמר זה, הוא שאלת התיוג של השימוש בתרופה.

תופעות לוואי לריטלין ולקונצרטה

במאמר זה, ברצונינו לדון בתופעות הלוואי הרפואיות של התרופה. השונות בין בני האדם, מביאה לכך שגם השפעת הריטלין מתבצעת באופן שונה על אנשים שונים. לפיכך, ישנם אנשים הנוטים לסבול יותר מתופעות הלוואי של התרופה, לעומת אחרים שכמעט ולא יראו סממנים של תופעות לוואי.

 

 

 

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...