התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךריטלין וקונצרטה - מתי הם עשויים לעזור?

 מאמר קצר על האפשרויות הטיפוליות הטמונות בריטלין ובקונצרטה

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

הורים וילדים רבים עסוקים בשאלה, האם ריטלין או קונצרטה עשויים להיות להם לעזר. השימוש בריטלין, מעניק תקווה להורים וילדים המתמודדים עם הפרעות של קשב וריכוז. עצם הידיעה שיש תרופה שעשויה לעזור לילדים ולמבוגרים להתמודד עם סממנים של היפראקטיביות, עם קשיי קשב או עם אימפולסיביות מעניקה תקווה משמעותית להורים וילדים. אולם, השימוש בריטלין ובקונצרטה, מהווה גם מקור לחששות רבים: כגון השפעתם של תופעות לוואי, הסטיגמה והסטראוטיפים העשויים להתלוות לשימוש בכדור. לפיכך מובאת השאלה, מתי והאם לבוא לאבחון קשב וריכוז?

ראשית, חשוב לציין שמרשם לריטלין או לקונצרטה, ניתן על ידיי פסיכיאטר, נוירולוג או רופא ילדים. ההמלצה על שימוש בריטלין תהיה רק לאחר שהם בדקו את הפציינט – העבירו שאלון התנהגותי ומבחן קשב כגון "מבחן טובה". אם כן, השאלה היא מתי והאם לפנות לאבחון אצל רופא המוסמך לכך?

לשם מענה לשאלה זו, על הורים וילדים לברר האם הפרעת הקשב והריכוז פוגעת בתפקודו של הילד בכיתה? האם הילד נפגע מבחינה חברתית והאם ציוניו נפגעים כתוצאה מקשיי הקשב והריכוז שלו. במילים אחרות, האם התנהגות של הפרעת קשב וריכוז פוגעת בהישגיו. שאלה נוספת שיש לשאול היא האם הילד סובל בכיתתו, האם הוא מרגיש טוב בבית הספר והאם הוא חש רצוי.

כמו כן, יש לבחון כיצד המערכת החינוכית מבינה ותופסת את הילד. האם לסגל החינוכי קשה עם הילד, האם הם חשים שהתנהגותו של הילד פוגעת בהתנהלותה של הכיתה? שאלה נוספת נוגעת לחוויה של ההורים ביחס לילד, לתפקודו ולמצבו ההתנהגותי. דגש מיוחד יש לתת לסממנים של הפרעות קשב וריכוז. ניתן למצוא פירוט להיבטים של הפרעות קשב וריכוז במאמר שנגע בתסמינים של הפרעות קשב וריכוז.

לסיכום: ההחלטה האם לעשות שימוש בריטלין או בקונצרטה אינה של צוות בית הספר, אלא כוללת בחובה דיאלוג משולש בין הורים וילדים, לבין רופא מוסמך כגון פסיכיאטר, נוירולוג או רופא ילדים. עם זאת, חשוב מאוד להיות קשובים להתרשמותם של המורים בבה"ס, של היועצת ושל הפסיכולוג החינוכי. לעיתים בעלי מקצוע אלו, מכירים את הילד מתוך מקומות, זויות ופרספקטיבות נוספות שנעדרות מההורים. לבסוף, יש גם חשיבות רבה לדיאלוג פורה עם הילד עצמו, לשאול אותו על תחושותיו, על הבנתו ועל רצונותיו. בהקשה על הקישור ניתן למצוא מאמרים ומידע נוסף בנושא של לקויות למידה.

 

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...