התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךריטלין וקונצרטה - כיצד להכין את הילד

השימוש בריטלין מהווה עבור הילד חוויית מעבר משמעותית. זה הוא שנוי אשר נחווה עבור הורים וילדים כאירוע בעל היבטים חיוביים ושליליים כאחד. כיצד לעזור לילד בעל הפרעות קשב וריכוז להתכונן לריטלין?

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

השימוש בריטלין מהווה עבור הילד חוויית מעבר משמעותית. השנוי נחווה עבור הורים וילדים כאירוע בעל היבטים חיוביים ושליליים כאחד. הילד עשוי להפיק רבות מהשיפור בתסמינים של היפראקטיביות, הריטלין עשוי לעזור לילד לחוש פחות אימפולסיבי ולקבל חוויה של קשב רב יותר במהלך השיעור. השימוש בריטלין, עשוי גם לעזור לילד במערכת היחסים בינו לבין הסגל החינוכי בבית הספר. עם זאת, השימוש בריטלין טומן בחובו גם קשיים רבים ובעיקר שינוי באורח החיים - אלו נוגעים לשינוי בתזונה, לשינוי בשעות הערות והשינה ולעיתים גם לשינוי בהיבטים של האפקט הרגשי. לפיכך ההכנה עבור הילד והשיח עמו בטרם תחילת השימוש בריטלין מהווה היבט משמעותי.

כיצד להכין את הילד לתחילת השימוש בריטלין?

בטרם האבחון עצמו, חשוב לבצע התרמה ולספר לילד על מהלך האבחון, על זהותו של המאבחן ועל מטרותיו של האבחון. לאחר מכן, חשוב לשוחח עם הילד באופן חופשי ולהבין מכך, מה הילד שמע על הריטלין, על מנת להבין אילו מסרים הילד קיבל מסביבתו ביחס להפרעות קשב וריכוז.

לאחר מכן, חשוב שההורים ידברו עם הילד על השפעות התרופה, תוך נתינת מקום למטרות השימוש בריטלין להשפעתו ולמשמעותו של השימוש בכדור. כדאי לגעת ביתרונותיו של הריטלין גם ביחס לקשב וריכוז, אך לדבר גם על כך שלעיתים לוקח זמן להתרגל לריטלין ולציין שבמידה ויש תחושה של אי נחת, חשוב שהילד ישתף את ההורים בתחושותיו. יחד עם זאת, ככל שהילד צעיר יותר כך יש להיזהר יותר מלעורר בו חששות מפני תופעות לוואי ספציפיות או מלעורר בילד חרדה מהכדור. היבט חשוב במיוחד נוגע לאחריות שיש לילד בהקשר להתנהגותו. ילדים עשויים לחוש שהשימוש בריטלין מוריד מהם את האחריות להתנהגותם. לפיכך יש להסביר לילד שהכדור עשוי לעזור לו לשפר את הקשב והריכוז שלו, אך אינו מיועד להחליף את המאמץ האישי שלו או את האחריות שלו על התנהגותו.

כיצד להכין את הילד


מה זה אומר עלי?

היבט נוסף, נוגע לשאלת "מה זה אומר עלי כילד, אם אני לוקח ריטלין?"

ילדים רבים תופסים את השימוש בריטלין כאילו ומשהו בהם אינו תקין, כאילו והם 'מקולקלים' או 'לא נורמלים'. דבר שהוא כמובן אינו נכון. לפיכך ישנה חשיבות רבה שההורים ישוחחו עם הילד על משמעויות השימוש בריטלין בכל שלביו של קבלת ההחלטה, הן בטרם האבחון, הן במהלך האבחון, והן בעת השימוש בריטלין. חשוב לחסוף את התפיסות המוטעות של הילד כלפי עצמו ולהבהיר את ההיבטים הנורמטיביים של השימוש בריטלין.

לבסוף, הכנה נכונה עבור הילד, צריכה לכלול הקשבה רבה, אמפתיה והכלה לתחושות ולרגשות שלו. חשוב שהתהליך המוביל לטיפול בריטלין יתבצע תוך כדי דיאלוג עם הילד ולא תוך דיבור מטיף. מטרה משמעותית של ההכנה לטיפול בריטלין, נוגעת לאפשרות לתת לילד להיות אחראי על חייו, על התנהלותו ועל התנהגותו וכן לאפשר לו להיות בעל ידע על עצמו, על הפרעות קשב וריכוז ועל תרופת הריטלין. 

דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד