התקשרו להורים ברשת Logo

מאמרים שיכולים לעניין אותךקליטה בכיתה א

איך תכינו את ילדכן לקראת שנה הראשונה בגן או בבית הספר? וכיצד להפחית את החרדות הקשורות בהסתגלות למסגרות חינוכיות?  מאמר על צירי קליטה

רווית רביב, מנחת הורים
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

חברה טובה אמרה לי לא מזמן, שלדעתה החופש הגדול הוא בכלל המצאה גאונית של המורים והגננות. כששאלתי: מדוע? ענתה, שאין כמוהו, הדחוס, הלוהט, הצפוף והארוך - בכדי לרכך ולהקהות את תחושת החרדה והלחץ של תחילת השנה בגן או בבית הספר. מה שלא יהיה, אחרי חודשיים כאלה, כמעט כל הורה גם הלחוץ והחרדתי ביותר, יסתער על שערי הגן בראשון בספטמבר, באנחת רווחה....
ספטמבר האיום!  חודש הבכי בגן. בואו נשלח מבט לימים הראשונים שעוברים ילדינו בגן...

לפני שמתחילים - בואו נדבר קצת עלינו...

כולנו מגיעים להורות עם "קיטבג ענק" המלא במסקנות וחוויות אישיות שלנו לאורך השנים: הצלחות שהצלחנו, כישלונות שכשלנו, איך הרגשנו בכל פעם? מה עשינו כדי לעזור לעצמנו?   בקיטבג הזה נמצאת גם חווית הקליטה האישית והפרטית שלנו. שם שוכבות בשקט, גם מסקנותינו מתהליך הקליטה: האם היא חוויה טובה? קשה? מלחיצה? מעצימה? מפחידה? הכל שם. ויחד עם הקיטבג הזה אנו מגיעים לליווי ילדנו לגן בימים הראשונים.

חשוב שנזכור: הילדים שלנו הם לא אנחנו !! ההתמודדות שלהם עם המציאות היא אחרת, הכישורים שלהם אחרים, החוזק שלהם אחר. והכי חשוב: הבחירות שלהם הן אחרות.    נכון. אנחנו לצידם. תומכים, עוזרים, מחבקים ומחזקים. אבל את רוב ההתמודדות עם הקליטה במקום החדש הם יצטרכו לעשות בעצמם. הם צריכים למלא את הקיטבג שלהם בחוויות ובמסקנות שלהם. לא שלנו.

אין קיצורי דרך ואין קסמים.

קליטה היא תהליך. ומעצם היותה כזו היא אורכת זמן. אין קיצורי דרך ואין קסמים.

תהליך זה הוא היסוד החשוב ביותר באבני הדרך לבניית חוזקו וכישוריו של הילד בעתיד. היכולת שלנו להיפרד ממצב מוכר ושגרתי, ולהסתגל למצב חדש, תלויה משמעותית בכלים שפיתחנו במשך השנים, גם מההצלחה וגם מהכישלון – אנחנו מתפתחים ולומדים מכל התנסות...

מכאן החשיבות הגדולה של הצלחת התהליך כולו.

עקב בצד אגודל

אנחנו המתווכים שבין הילד לסביבתו החדשה והלא מוכרת. מכיוון שכך, עלינו להימצא בקרבתו עד שיחוש בנוח ויפנה למשחקלפניכם חמישה צעדים פשוטים שאם נשים עליהם דגש נוכל לעזור לילדינו ולהקל עליהם את הקליטה בימים הראשונים של השנה.

1. חפץ בטחון - כדאי לעודד את הילד לקחת "חתיכה מהבית": דובי, שמיכה ישנה, חיתול ישן, מוצץ, בקבוק, ועוד. כל דבר אשר הילד בוחר בו כדאי להקפיד על פריט אחד ולא כדאי להביא ממתקים. חפץ בטחון נותן לילד הרגשה שיש משהו שמוכר לו בגן החדש והלא מוכר הזה.

2. מטפלת/מורה מועדפת- כל ילד בוחר לעצמו, כבר בימים הראשונים, את המטפלת "שלו", זו שהוא נקשר אליה ומתקשר עימה טוב יותר. כשזה קורה, כדאי לבקש מאותה מטפלת שתהיה היא זו שתקלוט ותקבל את פניו של הילד בבוקר, הדבר עשוי להקל בהרבה על הפרידה.

3. "אמור רק להתראות" - חשוב! חשוב! חשוב! בכל פעם שאתם רוצים לעזוב את הגן ולהשאיר את הילד, חשוב להיפרד ממנו . ילד שהוריו נעלמים לו, יהיה חשדן, ייצמד אליהם ביתר עוצמה, ויסרב לבוא לגן.   הדבר פוגע בתהליך ההסתגלות מכיוון שמאותו רגע יהיה הילד עסוק במעקב אחר הוריו ולא בהכרות עם הילדים, הצוות והגן.

4. שינוי אחד בכל תקופה  - ימי חסד ללא שינויים נוספים – ילדים פועלים בצורה מסודרת. בכל פעם משימה אחת שאליה מופנה רוב תשומת ליבם. קליטה במקום חדש ושינוי המסגרת הם משימה גדולה הדורשת את מלוא האנרגיה ותשומת הלב. לא כדאי לעשות במקביל שינויים נוספים: לא להעביר ממיטת תינוק למיטת נוער, לא לנסות לגמול מחיתולים / ממוצץ / מבקבוק .

5. טקס פרידה - אין כמו אמא ואבא, אתם  ורק אתם מכירים הכי טוב את ילדכם ויודעים להיפרד ממנו בצורה הטובה ביותר. ולכן, כדאי לייסד טקס פרידה קבוע שיעזור לילד לתחום את הגבול: נשיקה, נפנוף לשלום דרך החלון או כל דבר אחר. כמו כל טקס, כוחו בכך שהוא קבוע וחוזר על עצמו מדי יום באותה המתכונת. הציפייה לו והשגרה שבו מרגיעות.

הקליטה במקום חדש והפרידה מאיתנו, הם תהליכים משמעותיים עבורנו ועבור ילדנו. ויש לתת להם את הכבוד הראוי. להתכונן לקראתם ולעזור לילד להתגבר ולצמוח מכאן הלאה. בסופו של דבר, הרוב הגדול מסתגל ונקלט בהצלחה.

דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

מידע נוסף

 • authorId: 1002

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד