התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךפסיכולוגיה ופסיכולוגים - קצת סדר בבלאגן

על ההבדלים בין סוגי הפסיכולוגים השונים, מי הוא פסיכולוג מוסמך? וכיצד מושפע אופי הטיפול והתוצאות לפי סוג הפסיכולוג
הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

פסיכולוג הוא בעל מקצוע שהוסמך על ידי משרד הבריאות לעסוק בתחום הפסיכולוגיה. בארץ, מקצוע הפסיכולוג מותנה בלימודי פסיכולוגיה לתואר שני ומעלה ובהתמחות של מוסד מוכר. ישנו מגוון רחב של פסיכולוגים המסווגים לפי תחומים, מביניהם פסיכולוג התפתחותי, פסיכולוג חינוכי, פסיכולוג קליני, פסיכולוגים חברתי וכו'. במאמר הנוכחי ננסה להבין את ההבחנה שבין הפסיכולוגים השונים ואת התחום שמייחד אותם. חשוב לציין כי לאחרונה נעשה דיון סוער ביחס להגדרות התפקידים ולסמכויות של הפסיכולוגים השונים (בעקבות חוק 9 ב' שנחקק בכנסת ישראל). אולם, מאמר זה אינו נכתב לאור דיון זה, אלא מנקודת מבטו של הפציינט.

הפסיכולוג הקליני, מתמחה לרוב בטיפול, באבחון ובייעוץ לאנשים המעוניינים להקל על מצוקה, קושי או הפרעה כלשהיא הקיימת אצליהם. המצוקה יכולה להיות, חרדה, דיכאון, הפרעות נפשיות ועוד. לרוב מטופלים הולכים לטיפול אצל פסיכולוג קליני לא דווקא בשל הפרעה נפשית כגון סכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית וכו', אלא מכיוון שהם מעוניינים בעזרה על מנת להתמודד עם משבר חולף, קושי עליו הם רוצים להתגבר או מכשול בחייהם. כמו כן, רבים פונים לפסיכולוג קליני על מנת להכיר טוב יותר את עצמם כבני אדם ולפתח מודעות עצמית רבה יותר.

הפסיכולוג ההתפתחותי, מתמחה בטיפול בילדים מרגע היוולדם, בהיותם פעוטות ועד לגיל תשע. מרכיב חשוב בעבודתו של הפסיכולוג ההתפתחותי נוגע לייעוץ להורים ולהדרכתם בסוגיות של גידול ילדים וחינוכם. הפסיכולוג ההתפתחותי יטפל בילדים שהוריהם חשים שהם במצוקה, שהתנהגותם אינה הולמת את דרישות הסביבה ובילדים בעלי קושי אורגני כגון אוטיזם, תסמונת טורט והפרעות התפתחותיות שונות.

הפסיכולוג החינוכי מתמחה בטיפול בילדים ובנוער ובביצוע אבחונים פסיכולגיים ופסיכודידקטיים. לרוב, הפסיכולוג החינוכי יעבוד במערכות חינוכיות כגון בתי ספר, גנים ופנימיות והוא יתן קונסולטציה למורים, לגננות, ליועצות בית ספר ולמנהלי בתי הספר. מכאן, יכולתו של הפסיכולוג החינוכי לשלב בין ראייה פרנטנית הכוללת טיפול בילדים, לבין ראייה מערכתית הכוללת היכרות מעמיקה עם המסגרות של הגן ושל בית הספר. כמו כן, הפסיכולוג החינוכי נוהג לשלב את עבודתו הטיפולית עם הדרכת הורים ועם הרצאות וסדנאות עבור הורים, מתוך ראייה של חשיבות העבודה עם המערכת המשפחתית.

פסיכולוג רפואי ושיקומי, מתמחה בטיפול וייעוץ לחולים ולבני משפחותיהם והוא בעל הכשרה קלינית מעמיקה. הפסיכולוג יעזור למטופלים שלו להתמודד עם הקושי הבריאותי שלהם, יעזור להם להתכונן נפשית לניתוח קשה ולעבד את חוויות ההתמודדות עם המחלה. כמו כן, הפסיכולוג הרפואי עשוי להעניק לרופאים, לאחיות ולסגל בית החולים ייעוץ במטרה להבין טוב יותר את ההיבטים הפסיכולוגים של המטופלים שלהם. הפסיכולוג השיקומי מתמחה בטיפול באנשים שנפגעו מתאונות או ממחלות קשות וזקוקים לעזרה נפשית בעיבוד הפגיעה ובהמשך ההתמודדות עם השלכותיה. לרוב מדובר גם על התמודדות עם שכול, עם אירועי מוות ונכות.

פסיכולוג ארגוני, מתמחה בעבודה עם ארגונים ועם העובדים והמנהלים בתוך מקומות עבודה. הפסיכולוג יתמקד במערכת היחסים שנרקמת בין העובדים ובין המנהל לעובדיו, בהיבטים של מנהיגות, של הנעת צוות, של מיון ושל השמת עובדים. כמו כן, פסיכולוג מסוג זה יראה חשיבות בהיבטים של זהות העובדים, של הבריאות הנפשית שלהם, ויתן מקום חשוב לפרודוקטיביות של לפרודוקטיביות ולרווחתם הנפשית של העובדים.

פסיכולוג קוגניטיבי ופסיכולוג מחקרי מתמחה במחקר על היבטים מנטליים וקוגניטיביים של האדם, כגון: חקר הזיכרון, הקשב, הלמידה והחשיבה. פסיכולוג מסוג זה, לרוב לא יטפל, אלא יתמקד במחקר ובפיתוח של היבטים אלו מתוך עולם הפסיכולוגיה, תוך נגיעה להבנת האדם ולמפגש שבין האדם לבין הסובב אותו.

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...