התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

אורית וייג
עובדת סוציאלית ומנחת הורים

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךאיך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?

פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
אורית וייג, עובדת סוציאלית ומדריכת הורים
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה:
 • מי שר ואיך שרים את "מה נשתנה"? אלו שירים אחרים שרים ובאלו מנגינות?
 • מה עושים עם האפיקומן?
 • אלו מאכלים אוכלים במהלך הסדר?
כל משפחה מחכה ומתכוננת לחגוג את הסדר בדרך המיוחדת שלה. לכבוד החג הטקסי הזה קבלו מספר נקודות למחשבה על הטקסים במשפחה ואיך הם תורמים לקשרים משפחתיים.

בדיקה קצרה תעלה את ההגדרות הבאות למילה טקס: אירוע המתנהל על פי תכנית קבועה מראש; לפי המסורת, לפי התקנות, לפי תכנון מוקדם. וגם: פעולה המתבצעת לפי כללים מקובלים. וגם: פעולה הנעשית בחגיגיות יתר. כל אחת מדרכים האלו להגדיר טקס מכוונת למעשים שמקבלים משמעות מיוחדת בגלל הדרך בה הם מתבצעים.

סוגי טקסים במשפחה

טקסים במשפחה לא מגיעים רק בחגים. השבת מקפלת בתוכה טקסים גם במשפחות שאינם שומרים מצוות. ההתאספות המשפחתית, והמאכלים המיוחדים, הם סוג של טקס.

גם ימי הולדת וימי אירוסין, הם הזדמנות מצוינת לטקסים משפחתיים, הדרך בה הופכים את היום הזה ליום משמעותי. אולי בארוחת בוקר מיוחדת לכלת השמחה? אולי הדרך בה מעניקים לה את מתנת יום ההולדת? אולי החוגג הופך למלך ליום אחד? אולי מברכים אותו בדרך מיוחדת? יש משפחות המקיימות טקס לקראת היום הראשון ללימודים, ויש משפחות שחוגגות את היום האחרון של החופש הגדול. אפילו חופשות משפחתיות יכולות להפוך לסוג של טקס.

בנוסף ישנם גם טקסים יומיומיים: הדרך בה אנחנו מעירים את הילדים שלנו בבוקר ואומרים בוקר טוב. הדרך בה אנחנו נפרדים מהם כשהם יוצאים לבית הספר.הדרך בה אומרים שלום כנפגשים שוב. הדרך בה אומרים לילה טוב. גם את הארוחות ואפילו את שגרת ההתארגנות אפשר להפוך לטקס.

למה זה חשוב?

 • עצם הטקס נותן חשיבות לסיטואציה בה הוא מתקיים. זהו לא סתם אירוע, זהו מאורע שכדאי להתייחס אליו, לתת לו תשומת לב מיוחדת ולכבד אותו.
 • הטקסים הידועים והמוכרים, אליהם אנחנו מצפים ומתכוננים יוצרים סוג של "שגרת חגיגה". אנחנו מכירים את הדרך שלנו לחגוג ולציין את האירועים החשובים בחיים שלנו.
 • העובדה שכל משפחה יוצרת את הטקסים המיוחדים לה יוצרת סוג של "תרבות משפחתית". כך הילדים, וגם ההורים מחזקים את היותם משפחה אחת. התחושה שיש לנו כמשפחה "תרבות משפחתית" שהיא שלנו ושונה משל המשפחות האחרות, מחזקת את החיבור בין בני המשפחה. כתוצאה מכך הקשרים המשפחתיים מתחזקים, ונוצרת תחושה של גיבוש ומחויבות.
 • חיזוק הקשרים המשפחתיים וחיזוק המחויבות של הילדים למשפחה ולהורים יוצר מצב בו להורים ולמשפחה יש השפעה גדולה יותר על הילד. ככל שיש לנו השפעה גדולה יותר על ילדינו כך נוכל לכוון אותם יותר ולשמור עליהם מהשפעות חיצוניות לא רצויות.

איך יוצרים טקס?

כדי ליצור טקס ניתן להתייחס לשלוש נקודות:
1. מה מוכר לנו מהבית של ההורים שלנו? האם אנחנו רוצים לשחזר את הטקסים האלו? מה היינו רוצים לשנות?
2. מה אנחנו אוהבים? אלו פעולות או אמירות "מדברים אלינו"?
3. מה ישקף את הערכים שאנחנו רוצים להעביר לילדים שלנו.
בהתאם לתשובות שלנו לשאלות האלו נבחר את הפעולות והמעשים ואת המילים אשר מהם נבנה את הטקס המשפחתי שלנו.
נחזור על הטקס באופן קבוע ומפעם לפעם הוא יתקבע ויקבל משמעות.

על מה כדאי להקפיד?

 • מעשיות. האם נוכל באמת לבצע את מה שאנחנו מתכננים? אין טעם לבנות טקס שלא נצליח לעמוד בו.
 • שיתוף של כל המשפחה. כדאי שכל המשפחה תוכל להשתתף בטקס. אם המטרה היא חיזוק הקשרים המשפחתיים רצוי שהטקסים יכללו את כולם.
 • חזרתיות. הטקס יקבל משמעות ככל שנבצע אותו יותר פעמים. הרעיון הוא להפוך את הטקס לסוג של "שגרת חגיגה". (כמו שציינתי קודם). פעולות חד פעמיות לא הופכות לטקס אם לא חוזרים עליהם באופן קבוע בכל הזדמנות מתאימה. (כל יום הולדת, כל שבת, כל חג, כל בוקר...)

חג הפסח מביא אתו הרבה טקסים משפתיים, והוא הזדמנות לבלות יחד ולחזק את תחושת המשפחתיות. בתוך כל ההכנות והלחץ כדאי לנצל את ההזדמנות וליצור חוויות שהילדים שלנו יזכרו וירצו להעביר הלאה במשפחות שהם עתידים להקים.
פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה
 
אורית וייג, עובדת סוציאלית ומדריכת הורים
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

מידע נוסף

 • authorId: 1008

קראו עוד בנושא...

 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד
 • כיצד נסביר לילדים את ההבדל בין רוצה לבין צריך?
  ילדים זקוקים לחוקים וגבולות – אלה מקנים להם תחושה של קביעות, יציבות, סדר, ארגון והיגיון, וכך הורים רבים נוטים לשלול מראש רצונות של ילדיהם. אז במקום לומר "לא!" בואו נבדוק כיצד נוכל ללמד את הילדים שלנו את ההבדל בין רוצה לצריך. מאמרה של אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. 
  עוד