התקשרו להורים ברשת Logo

מאמרים שיכולים לעניין אותך3 עקרונות לחיזוק הביטחון העצמי של ילד עם לקויות למידה

בכתבה זו נדבר על מהו תפקידם של הורים בבנית הביטחון העצמי של ההורים באמצעות צפייה בהרצאתו של ריצ'רד לבוי, אשר מקביל את הביטחון העצמי של ילדים למשחק הפוקר היומי שאותו משחקים הילדים בכל פעם שהם באים במגע עם הסביבה שלהם. 
הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

ילדים עם לקויות למידה בדרך כלל הם חווים תחשותות תסכול לעיתים קרובות, בעקבות חוויות של כשלונות חוזרים המתרחשות כשהם באים במגע עם מערכות החינוך או בסיטואציות חברתיות. 

ריצ'רד (ריק) לבוי, הוא איש חינוך, מרצה וסופר אמריללקאי בתחום החינוך. מתמחה בהיבטים קשורים למוטיבציה והתנהגות במסגרת מערכת החינוך, במיוחד עבור לקויות למידה וחינוך מיוחד ומביא בהרצאה קצרה זו העקרונות שכדאי להורים לפעול לפיהם. 


העקרונות הם דיי פשוטים, ילדים נמצאים במסגרות חברתיות אשר מאתגרות אותם ואת כישוריהם מידי יום, הם נמצאים בתחרות מתמדת עם
בין חבריהם בין אם במודע לבין עם בתת מודע. הביטחון העצמי שלהם נבנה לראשונה במסגרת הבתית, עליה אנו ההורים הסביבה הקרובה לילדים אחראים. 

ר'יצארד לבוי, מבקש מאיתנו לדמות את הביטחון העצמי של הילד לאסימוני פוקר (צ'יפים), אם יש לך בטחון העצמי גבוהה יש לך הרבה אסימונים ואם הביטחון העצמי של הילד נמוך יש לו מעט אסימונים לשחק איתם. 

איך ילדים מקבלים את מנת הצ'יפים הראשונית שלהם? באופן פשוט - הם חוו אירועים טובים אשר שדרכם הם אספו את הצ'יפים לדוגמא: זכייה, מדליה במשחק, פגישה מוצלחת עם חברים, תעודה, או פידבק חיובי מהמורה ובכלל כל סיטואציה חברתית מוצלחת מזכה בעוד אסימונים. וכמובן שילדים גם מפסידים אסימוני פוקר כשדברים לא טובים קורים. 

עם אותם אסימונים הילדים הולכים לבית הספר. כאשר בתיק של ילדים עם לקויות למידה יש מעט מאד אסימונים לשחק איתם.
תפקידנו כהורים היא למצוא את אותם הדברים אשר ילדנו טובים בהם, לטפח אותם לעזור להבחין בהם כדי שהם ירגישו ויבינו שהם בעלי ערך בעיני הסביבה וחבריהם.

מעבר לכך, תפקידנו כהורים להגן ולשמור על ילדנו מפני אלו אשר פוגעים במכוון בילדנו ולמעשה "גוזלים" מהם את האסימונים שלהם. אותם אנשים יכולים להיות מבוגרים - המוכר במכולת, המורה, הגננת או אפילו הסבים או הסבתות ואנחנו כהורים. הם אלו שמערערים את הביטחון העצמי של הילדים שלנו. 

לבוי, מחלק את האופן שבו ילדים עם לקויות למידה מגיבים במשחק החיים, כאשר הם מבינים שאין להם מספיק אסימונים להשתתף במשחק. הם יכולים להתנהג באופן חסר אחריות ו"להמר על כל הקופה", את ילדים אלו תראו מתדרדים לרחובות, מתשמשים בסמים ונוהגים באלימות כלפי סביבתם. בקצה השני של הסקאלה, יש את הילדים הזהירים, אלו חוששים מהסביבה. הם חסרי ביטחון, מופנמים ונוהגים בזהירות יתרה בכל צעד של הם עושים, כדי שהסביבה לא תחשוף את חולשותיהם ותלעג להם. קשה להם לעמוד על שלהם ולהביע את עצמם בפני החברה. ולכן אותם ילדים שומרים על "האסימונים" שלהם טוב טוב כך שהם יוכלו לשרוד. 

איפה אנחנו ההורים נכנסים לתמונה? בידיוק כאן. אנחנו צריכים לקחת אחריות ולהעניק לילדים שלנו כמה שיותר אסימונים שהם יוכלו לשחק בכל יום, זאת באמצעות בניית הביטחון העצמי שלהם ביצירת חוויות חיביות עבורם.  

3 עקרונות לחיזוק ולפיתוח הביטחון העצמי של הילד

 • מצאו במה ילדכם טוב ותעשו מזה עניין גדול. גם אם זה נראה לכם שטותי. האם הוא בעבודת סידור? או אפילו הברגה של ברגים? תנו לעשות זאת לפני או אחרי בית הספר וספרו לו כמה טוב הוא עושה את זה.
 • שימו לב למילים שלכם. יש להם השפעה אדירה על הביטחון העצמי של הילדים. בכל פעם שאתם מתעצבנים או מתוסכלים מהתנהגותם של ילדיכם, שקלו את המילים היטב. אנחנו אלו שגוזלים ופוגעים בעיקר בביטחון העצמי של ילדנו. 
 • עמדו לצד ילדכם ותגנו עליהם מפני אותם אלו המערערים את ביטחון העצמי שלהם. דרשו מאותם מורים אשר נוהגים באופן משפיל כלפי ילדים, או חברים או הורים של חברים או הסביבה הקרובה אליהם שינהגו בכבוד כלפיהם. זה דורש אומץ וזה הוא תפקידנו כהורים ללמד את ילדנו תוך כדי דוגמא, איך לעמוד על שלהם. 
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • מסיכות ותחפושות – איך הן מסייעות לנו ביומיום?
  חג פורים כבר כאן וההורים, איך לא, עסוקים בתחפושות לילדים. קונים ומכינים, תופרים ומוסיפים שלל אביזרים. ביום הזה כל אחד יכול להיות מי שהוא רוצה! כי פורים זה חג המסיכות, ובפורים מותר להיות ה-כ-ל. כבר לא צריך מסיכות. ומה קורה איתנו ביומיום?... האם באמת אנחנו לא צריכים מסיכות? מאמרה של ויקי לביא –משל מדריכת הורים לילדים מיוחדים.
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • ילדים ומשחקי אש, איך היא קשורה לילדים עם הפרעות קשב וריכוז?
  ל"ג בעומר עוד רגע כאן, וזו הזדמנות טובה לדבר על הקשר בין חג, למשחקים ובאש והפרעות קשב וריכוז. אורן זך, מדריכת הורים לגיל הרך המתמחה בהפרעות קשב וריכוז מסבירה למה כדאי לשים לב ואיך לסייע לילדים ולנו לעבור את החג הזה עם הרבה כיף והנאה. 
  עוד
 • קטעי וידאו עמוד בית טיפול