התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

רווית רביב
הדרכת הורים לילדים בגיל הרך

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךמה הקשר בין מתן תורה לחינוך ילדנו?

חינוך הינו תהליך. וכדרכם של תהליכים הם אורכים זמן. בתהליך החינוך, אנו חונכים אדם חדש. אין לצפות לקסמים. הדברים לא מתרחשים בהרף עין. אורך רוח וסבלנות הם אבני היסוד של החינוך.. 
ואין כל זה מתקשר לחג השבועות?

רווית רביב, מנחת הורים בכירה
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

חג השבועות נקרא כך מכיוון שהוא חל בדיוק שבעה שבועות מהיום השני של חג הפסח/ חג השבועות שואב את מהותו מחג הפסח, שכן בחג הפסח אלוהים גאל את העם היהודי גאולה פיזית מעבדותם של בני ישראל במצרים אך השלים את תהליך הגאולה רק בחג השבועות, שכן ביום הזה אלוהים נתן את התורה לבני ישראל (במעמד הר סיני) בכדי לשמור על ערכי מוסר וחברה נעלים ובכך גאל את העם מבחינה רוחנית.


המסר אותו רוצה התורה להעביר לנו, הוא שחינוך הוא תהליך, וכדרכם של תהליכים הם אורכים זמן. בתהליך החינוך, אנו חונכים אדם חדש. אין לצפות לקסמים. הדברים לא מתרחשים בהרף עין. אורך רוח וסבלנות הם אבני היסוד של החינוך.


1.  אי אפשר לחנך רק על פי תחושות הבטן - יש להפעיל מחשבה ושיקול דעת: מה חשוב לנו שהילד ילמד? על מה חשוב לנו לשים דגש? ממה אנו מחליטים להעלים עין כרגע? אז איך עוצרים את האוטומט?

2.  הכו בברזל בעודו קר – ברגעי כעס, לחץ וטרדה, לא מנהלים דיונים. בזמן כעס, הערוצים נסגרים. הרבה פעמים אנו מנהלים שיחה עם הילדים בתנאים הכי לא נכונים והכי לא מאפשרים. במקריםכאלה – בדרך כלל הנאום הוא בשבילנו.

3. מיקוד - התעסקו בהתנהגות המפריעה בלבד, ולא בהטפת מוסר לגביה . לדוגמא: הילד רוצה עוד ממתק, אחרי שסיכמנו איתו שזה האחרון, אנו מסרבים. הוא נזרק על הרצפה, צורח ובוכה. הגידו פעם אחת: "חבל שאתה בוחר לצרוח ולבכות. כשתירגע, אני אשמח לצייר / לשחק איתך". וזהו בלי נאומים מיותרים. לכו לחדר אחר או למקום בבית. זכרו: כשאין קהל – אין הצגה.

4. הפרידו בין העושה למעשה - זה לא "אתה ילד רע", אלא: "מה שעשית הוא לא בסדר, ואני אסביר לך למה..." ובחזרה לסיפורו הר סיני - כשירד משה מההר עם לוחות הברית וראה את חטאם הגדול של בני ישראל, הוא ניפץ את לוחות הברית בכוח. כן, גם משה חטא בהתפרצות זעם. אלוהים לא צרח עליו ולא העליב אותו. הוא כעס על המעשה שעשה משה ובכל זאת, נתן לו הזדמנות שנייה להביא את לוחות הברית ואת התורה אל בני ישראל.

5. שיחה משפחתית - ערכים ומוסר מנחילים ברוגע, בנחת. עשו לעצמכם נוהל קבוע, אחת לשבוע לקיים שיחה משפחתית . השיחה יכולה להתקיים בעת ארוחת הערב, או סתם כך בישיבה בסלון. שיחה כזו, שהופכת לשגרה משפחתית, תביא לשינוי האווירה בבית, לשיפור היחסים ביניכם לבין הילדים ולשיתוף שלכם בחייהם. שם אפשר לשוחח על מה מותר ומה לא, ומדוע? איך אתם מצפים מהם להתנהג להבא, מה הם היו רוצים לקבל מכם... ועוד.

6. שמרו על הקשר - אנחנו רוצים שהילד ילמד משהו לחיים. מכאן – תנו לו להיפגש עם החיים. תהיו שם. תפקחו, תשמרו, אבל תנו לו להיפגש עם המציאות ועם החיים וללמוד מהם. החיים מלמדים את הילד הרבה יותר יעיל מאיתנו, הרבה פעמים ההתערבות שלנו מקלקלת. שכח את הכריך בבית – תנו לו לשאת במחיר. להיות רעב. הילדה מתעקשת לנעול נעל אדומה ונעל כחולה – תנו לה. היא תסיק את המסקנות בעצמה. ומי יודע, אולי היא תהיה פורצת הדרך בטרנד אופנתי חדש...

7.  גבולות גזרה – הגדירו וחדדו את החוקים והגבולות בבית. עודדו את הילדים כשהם מתנהלים עפ"י הגבולות, ספרו להם כמה אתם גאים בהם וכמה נעים לכולם בבית, כשכל אחד שומר על החוקים.

לסיכום, חינוך זו עבודה, ארוכה ואינסופית. לא אחת תטעו. תפשלו. לא יצליח לכם. אל תתייאשו. הרבה הורים אומרים לי: "ניסיתי הכל. שום דבר לא עזר". ילד הוא לא שפן ניסיונות. לא מנסים טכניקות על ילדים. בוחרים בדרך חינוכית שמגלמת בתוכה את כל מה שחשוב לנו ועומד בקנה אחד עם ערכי המדינה ומשם ממשיכים.


דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

מידע נוסף

 • authorId: 1002

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד