התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

מיה בן שושן
טיפול רגשי לילדים, נוער, והורה טיפול דיאדי

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךאיך היה היום בגן, ילד מתוק שלי? על עולמם הרגשי של ילדים

הילד שלי חוזר מהגן ולפעמים אתם מרגישים שהוא לא רגוע, משהו מציק לו, כל דבר מרגיז אותו. איך נדע האם משהו קרה לו בגן? יכול להיות שמדובר בדבר פעוט, כיצד נתמודד עם חוסר הידיעה תוך כדי שימוש במשחק חוויתי. מאמר קצר של מאיה בן שושן, מטפלת רגשית בילדים ובבני נוער.
מיה בן שושן, מטפלת רגשית בילדים ובבני נוער
דרגו מאמר זה
(32 דירוגים)
איך היה היום בגן, ילד מתוק שלי? על עולמם הרגשי של ילדים 1 Dollar Photo

הילד שלי חוזר מהגן, אני מרגישה שהוא לא רגוע, משהו מציק לו, כל דבר מרגיז אותו. החל מדלת האוטו שלא נפתחת בקלות, המשחק שלא חיכה לו בדיוק באותו מקום מהבוקר, וגם ארוחת הצהריים שלא בטמפרטורה המדוייקת. כל דבר כזה גורר תלונות קולניות, צעקות, ומביאות אותו לידי בכי סוער...
מכירים את הסיטואציה?
יש לנו תחושה כהורים שהוא מביא הביתה משהו שקרה היום בגן. המחשבות שלנו מתחילות להתרוצץ לכל הכיוונים- מי הציק לו? מי העליב אותו? מה הגננת אמרה לו? וכו' וכו' וכו'.
איך נדע מה באמת קרה? סביר להניח שמשהו קרה, אבל לא בטוח שמשהו דרמטי במיוחד... גם עייפות או רעב מעצימים את הרגישות.
אז מה עושים?
קודם כל- נותנים חיבוק גדול (רק החיבוק מצליח להרגיע את הסערה הזו). החיבוק משרה הרגשה ש"אני איתך", "אתה לא לבד עם התחושות הקשות האלה", וכל אלו, ללא מילים, ואפשר לאמר את זה גם במילים. לרוב, בשלב זה הילד כבר רגוע, וממשיך הלאה, אבל אנחנו ההורים עדיין לא!  ובדרך כלל אנחנו לא רגועים עד שנדע מה באמת קרה.

אם כך, הורים יקרים, אתם לא היחידים שנכנסים למערבולת המחשבות הזו, מי הציק לו, אולי לא רצו לשחק איתו, אולי הגננת לא ראתה את המצוקה שלו ועוד הרבה תסריטים שונים, וככל שעובר הזמן המחשבות האלה רק מעצימות את עצמן... והבעיה הגדולה עם מערבולת המחשבות הזו, שאנחנו כל כך עסוקים איתם (ועם עצמנו), ושוכחים שיש כאן ילד שצריך אותנו.

אז בואו נחזור קצת אחורה, לחיבוק החם ולמילים הבודדות שנאמרו. נמשיך את השגרה עם ארוחת צהריים, מים, משחקים וכשהילד רגוע לגמרי אפשר להתעניין (בעדינות כמובן, וללא חקירות). משהו כמו "איך היה היום בגן? שאלה כללית, שבדרך כלל תמיד מביאה לתשובה "כיף". אך אנחנו רוצים לשמוע יותר מזה, אז נוכל להמשיך ולהתעניין "מה היה הכי כיף?"  "עם מי היה הכי כיף"... לא להציף בשאלות. גם אם לא קיבלנו תשובה מספקת ל'מה באמת קרה היום...'
מגיע הערב, זמן לישון. 

השתמשו במשחק חוויתי ומרגיע

אני רוצה להציע לכם משחק משפחתי קצר ומרגיע לקראת השינה- "משחק החוויות".
כללי המשחק: כל משתתף מספר בתורו על חוויה נעימה וחוויה לא נעימה שהייתה לו היום. המשחק נעשה כשהילדים שכובים במיטה לפני השינה, ואמא או אבא (או שניהם) יושבים ליד המיטות, ומשתתפים פעילים במשחק. מעבר לתחושת השותפות המשפחתית שהמשחק מאפשר, הוא גם מלמד ונותן מודל 'איך משתפים וחולקים רגשות', וכמה נעים להרגיש שאני לא לבד עם רגשותיי.

אני חייבת לציין, שגם אם הילד לא מספר במשחק הזה על מה קרה בגן היום, זה בסדר. יש אפשרות להגיד לו בסוף "ראיתי שחזרת סוער מהגן היום. יש ימים כאלה לכולנו, אתה תמיד יכול לשתף אותי, אני תמיד ארצה להקשיב לך". הוא יבחר אם לספר או לא (ויש סיכוי שכבר שכח בכלל מה קרה, אבל המסר החשוב הועבר לו).
בסיכומו של דבר, ילדינו מרגישים, חווים, ומתנסים במגוון סיטואציות. חלקן נעימות וחלקן פחות נעימות. רוב הילדים  מתקשים לבטא מה חוו, הם חשים סערה ולא יודעים איך להסבירה במילים. יכולת הזיהוי והבעת הרגש היא יכולת מורכבת, אפילו עבורינו, המבוגרים. לכן חשוב שנלמד ונעזור, ניתן להם כלים לעשות זאת, והכי חשוב- את התחושה שאנחנו תמיד שם בשבילם.
דרגו מאמר זה
(32 דירוגים)

מידע נוסף

 • authorId: 1024

קראו עוד בנושא...

 • כיצד נסביר לילדים את ההבדל בין רוצה לבין צריך?
  ילדים זקוקים לחוקים וגבולות – אלה מקנים להם תחושה של קביעות, יציבות, סדר, ארגון והיגיון, וכך הורים רבים נוטים לשלול מראש רצונות של ילדיהם. אז במקום לומר "לא!" בואו נבדוק כיצד נוכל ללמד את הילדים שלנו את ההבדל בין רוצה לצריך. מאמרה של אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. 
  עוד
 • ילדים ומשחקי אש, איך היא קשורה לילדים עם הפרעות קשב וריכוז?
  ל"ג בעומר עוד רגע כאן, וזו הזדמנות טובה לדבר על הקשר בין חג, למשחקים ובאש והפרעות קשב וריכוז. אורן זך, מדריכת הורים לגיל הרך המתמחה בהפרעות קשב וריכוז מסבירה למה כדאי לשים לב ואיך לסייע לילדים ולנו לעבור את החג הזה עם הרבה כיף והנאה. 
  עוד
 • שיתופי פעולה

  הורים ברשת משתפים פעולה עם גופים אקדמיים, עמותות, קרנות ליזמים וכן גופים מסחריים. 

  עוד
 • הורים ברשת - מי אנחנו


  הורים ברשת - מה הסיפור שלנו?

  אנחנו כאן כדי לספק מידע להורים בכל הקשור לחיי משפחה, להורות ולילדים בכללותם ולאפשר להורים לשוחח עם אלו שיכולים לעזור להם בהתמודדות חוויות ההוריות...

  להמשך קריאה עוד
 • 8 תחלואות שמתחפשות להפרעת קשב וריכוז
  רגע לפני שאתם שולחים את הילד לאבחון ובודקים האם יש לו הפרעות קשב וריכוז, כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא כדי למנוע טיפול לקוי. אורן זך, מדריכת הורים לאתגרי קשב וריכוז מציגה לפניכם 8 תחלואות שהתסמינים שלהם יכולים להראות לנו כמו הפרעות קשב וריכוז.
  עוד