התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךאבחון לקויות למידה - סיפורה של יעל

הציונים של יעל באמת יותר נמוכים ממה שציפיתי ממנה. אבל אף פעם לא התרגשתי מזה, בסוף השנה נגשה אליי המחנכת של יעל והציעה לי לשלוח אותה לאבחון. כעסתי, חשבתי שהיא מתחמקת מהאחריות שלה כמחנכת. שבמקום להתאים את השיעור ואת חומר הלימוד ליעל היא מנסה לחפש מה לא בסדר בילדה שלי. הסיפור שלי יעלי שלי.. 

הדס אמא של יעל
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

בשנה שעברה נגשה אליי המחנכת של יעל והציעה לי לשלוח אותה לאבחון. אני כעסתי, כי חשבתי שהיא מתחמקת מהאחריות שלה כמחנכת. חשבתי שהיא צריכה להתאים את השיעור ואת חומר הלימוד ליעל ולא לנסות לחפש מה לא בסדר בילדה שלי.

טוב, הציונים של יעל באמת יותר נמוכים ממה שציפיתי ממנה. אבל אף פעם לא התרגשתי מזה, כי יעל חכמה, אני יודעת ומכירה אותה, היא קולטת דברים שאף ילדה אחרת לא מבינה. כשיעל הייתה בכיתה א', אמרתי לעצמי, שזו רק ההתחלה ושאולי קצת קשה לה כעת להסתגל לבית הספר. הרי בגן, הגננת כל כך התפעלה מיעל, כך שמעולם לא חשדתי שליעל יש לקויי למידה. אבל, בכיתה ב' שום דבר לא השתנה, עדיין היה ליעל קשה ואני כעסתי על בית הספר. הרגשתי שהם לא באמת מנסים לעזור ליעל, אלא רק מנסים להסביר לי מדוע המורים טובים ומדוע הם מלמדים טוב כל כך.

את המילה אבחון, שמעתי לראשונה רק כאשר ייעל סיימה את כיתה ב'. בערך בחודש מאי. אני לא הסכמתי לאבחון הזה. לא בגלל שיש לי בעיה עם אבחונים, ממש לא! אלא כי אני רציתי שבית הספר לא יתחמק מהאחריות הלימודית שיש לו על יעל. כאשר אני חושבת על כך כעת, אני מבינה שצירוף המילים - ליקויי למידה הפחיד אותי. המילים הללו בילבלו והלחיצו אותי. לא רציתי שבכל מיני מקומות יתחילו להדביק סטיגמות על ייעל.

במהלך הקייץ הייתי טרודה, העומס של עבודה, ילדים ובית הביא אותי לכל מיני מחשבות, בעיקר סביב הילדים. הייתי עסוקה בנמרוד, הבן הצעיר שלי. לא יכלתי להוציא ממחשבותי את העובדה שבסוף הקיץ הוא יחל ללמוד בגן חובה ומסיבה שלא לגמרי ברורה לי, פחדתי מכך שהוא מתקרב עוד צעד לכיתה א'.

אני חושבת שזה היה אחת בלילה, כאשר ניגשתי לאינטרנט והקשתי את המושג 'ליקויי למידה'. המושג הפחיד אותי ונתפס עבורי כמו מחלה מדבקת. הוא נראה לי כמו משהו מסוכן שאסור לדבר עליו. בדיעבד לא ברור לי למה נרתעתי כל כך, אבל המילה לקויי הרתיעה אותי. מעולם לא הסכמתי שמשהו ירמוז על כך שלבת שלי יש ליקוי. אני זוכרת שהייתי מגלגלת את צירוף המילים הזה 'ליקויי למידה' על הלשון שלי, שוב ושוב. הייתי עושה זאת כמו מנטרה.

לאחר החופש, כאשר החלו החגים, החלטתי שאין מה להפסיד, שאני אשלח את יעל לאבחון וזהו. בפגישה עם המאבחנת, לאחר תהליך האבחון, היא ציירה בפני כמה קשיים שיש ליעל וגם הציעה כמה דרכים לעזור לה. לא השתנה הרבה ביעל, היא עדיין אותה ילדה שלי. אבל עכשיו, כשקשה לה וכשהיא מוציאה ציונים נמוכים, אני והמחנכת יודעות שזה לא קשור למוטיבציה שלה ולא לרמת היכולות שלה, אלא שיש לה לקויי למידה. זה הכל. אני שמחה שאיתרנו את זה בזמן ושלא חיכינו עד שיהיה מאוחר מדי.

הדססיפורה של הדס

דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • ילדים ומשחקי אש, איך היא קשורה לילדים עם הפרעות קשב וריכוז?
  ל"ג בעומר עוד רגע כאן, וזו הזדמנות טובה לדבר על הקשר בין חג, למשחקים ובאש והפרעות קשב וריכוז. אורן זך, מדריכת הורים לגיל הרך המתמחה בהפרעות קשב וריכוז מסבירה למה כדאי לשים לב ואיך לסייע לילדים ולנו לעבור את החג הזה עם הרבה כיף והנאה. 
  עוד
 • מספיק להקשיב לאחרים - הקשיבו לעצמכם
  דנית ציפיתה להרבה דברים שיקרו ברגע שתלד ולמרות שחשבה שהיא יודעת הכל, עדיין לא יכלה לצפות מה יקרה ואיך באמת תרגיש ובכמה מידע היא תוצף. וברגע האמת, היא גילתה שגם אמא לוויתן יש הרבה מה ללמד אותנו כהורים. הבלוג של דנית אתר בהורים ברשת. 
  עוד
 • 3 עקרונות לחיזוק הביטחון העצמי של ילד עם לקויות למידה
  בכתבה זו נדבר על מהו תפקידם של הורים בבנית הביטחון העצמי של ההורים באמצעות צפייה בהרצאתו של ריצ'רד לבוי, אשר מקביל את הביטחון העצמי של ילדים למשחק הפוקר היומי שאותו משחקים הילדים בכל פעם שהם באים במגע עם הסביבה שלהם. 
  עוד
 • 8 תחלואות שמתחפשות להפרעת קשב וריכוז
  רגע לפני שאתם שולחים את הילד לאבחון ובודקים האם יש לו הפרעות קשב וריכוז, כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא כדי למנוע טיפול לקוי. אורן זך, מדריכת הורים לאתגרי קשב וריכוז מציגה לפניכם 8 תחלואות שהתסמינים שלהם יכולים להראות לנו כמו הפרעות קשב וריכוז.
  עוד
 • היבטים רגשיים ביחסי הורים וילדי ADHD - סיקור הכנס
  כנס מקצועי שהתקיים ברעננה ובו השתתפו מומחים שונים בתחום ADHD  שופך אור על נושא – ההיבטים הרגשים ביחסי הורים ילדים.
  עוד