התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךהדרכת הורים על אחריות ביחסי הורים וילדים

מהי בעצם האחריות שלנו ההורים לאושרו ולהצלחתו של ילדנו? האם אנחנו יכולים להיות אחראים לכלל ההיבטים של ילדינו או שתפקידנו הוא לתת סביבה תומכת, ליצור תנאים טובים ומפתחים, להעניק אהבה, חום, תמיכה, אוזן קשבת וכתף, אבל גם לאפשר להם להתנסות בנפילות, באי הצלחות, בכישלונות, במתיחויות?

קרן יטיב, הדרכת הורים
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

רונית ומשה הגיעו אלי לפגישה בקליניקה שלי. הם רצו להתייעץ איתי לגבי רותם בן השש שעולה לכיתה א' ולשוחח גם על אחיו הצעיר גיל בן החמש. בפגישתנו המשותפת עלתה תחושת האחריות הכבדה שחשה רונית כלפי הצלחתו הלימודית והחברתית של רותם. רונית סיפרה לי שהיא חשה אחראית על שמונים אחוזים מאושרו ומהצלחתו של רותם. כאשר שאלתי אותה מה זה אומר על הכישורים של רותם, על יכולותיו האישיות, ועל תחושת המסוגלות שלו, כשכל האחריות שלו לעצמו מסתכמת בעשרים אחוזים בלבד - היא השתתקה, חשבה כמה רגעים... והחלנו בשיחה על מקומו של הילד בלקיחת אחריות למצבו.

המפגש העלה את השאלה - מהי בעצם האחריות שלנו ההורים לאושרו ולהצלחתו של ילדנו? האם אנחנו יכולים להיות אחראים לכלל ההיבטים של ילדינו או שתפקידנו הוא לתת סביבה תומכת, ליצור תנאים טובים ומפתחים, להעניק אהבה, חום, תמיכה, אוזן קשבת וכתף, אבל גם לאפשר להם להתנסות בנפילות, באי הצלחות, בכישלונות, במתיחויות? האם בעצם זה שאנו לוקחים על עצמנו אחריות גדולה לאושרם ולהצלחתם של ילדנו אנו לא מעבירים לילד מסר מנמיך, מגמד, שאינו מקדם אמונה בו וביכולותיו?

כמטפלת אני מאמינה שתחושת אחריות גדולה אצל ההורים גורמת להם להתייסר ברגשות אשמה. זאת מפני שאם אני כהורה אחראי לאושרו של ילדי, אסור לי לנוח לרגע, כל מה שאני עושה לא מספיק ואני מתקשה לראות את הילד כמו שהוא על חוזקותיו ועל חולשותיו.

ילד (וגם מבוגר) זקוק לתחושה שסומכים עליו, שרואים אותו ושמכירים בכישוריו. ילד זקוק לתחושת מסוגלות - כשאנו לוקחים אחריות גדולה להישגיו ולתחושותיו הרגשיות אנו מעבירים לו מסר של מסכן, של נזקק ונצרך. מסר כזה מביא בהכרח לדימוי עצמי נמוך, שמצידו מונע מהילד אושר והישגים. למעשה ככל שאנו ההורים לוקחים על עצמנו אחריות גדולה יותר, אנו מנמיכים את הילד ומונעים ממנו להשיג את אותם הדברים שלהם הוא זקוק.

family-at-the-beach-a

אז מה כדאי לעשות?

ראשית, תסמכו על ילדיכם. הציפיות שלנו מילדינו הן נבואות שמגשימות את עצמן. כשמטילים על הילד משימה, קבעו יחד קריטריונים המוסכמים עליכם לביצוע. ואז צריך להניח לו להמשיך במשימה ולהאמין שהיא תבוצע. תנו לילד לסיים את המטלה על פי דרכו שלו מבלי "לנדנד" לו או להזכיר לו. אם הוא אינו מצליח למלא את המשימה, בדקו מה אתם יכולים לעשות כדי לעזור לו אולם אל תעשו במקומו.

שנית, אף פעם אל תתנו לילד שלכם את התואר "חסר אחריות", גם אם הוא עשה משהו בלתי אחראי לחלוטין, גם זו נבואה שמגשימה את עצמה. שימו לב למה שאתם אומרים לילדיכם והימנעו מהצמדת תוויות כגון: מסכן, מתקשה, לא יוצלח, הן בפניו של הילד וגם שלא בפניו.

לבסוף, כשילדיכם אינו מצליח במשהו, כאשר הוא מאוכזב, נעלב או כועס - הקשיבו לו באמפתיה, הכילו אותו ואת כאבו אבל אל תזדהו יתר על המידה עם הסיפור שלו ואל תהפכו אותו לסיפור שלכם. חשוב שלא תתפרקו מעוצמת הרגשות שהילד חווה, מפני שהילד זקוק לכם כמיכל לרגשותיו. להיות אמפתי אבל לא להזדהות עם הסיפור ועם הרגשות היא הבחנה שחשוב לעשותה ולהקפיד עליה כדי שלא להפוך את רגשותיו של הילד לרגשותיכם ולשים עליכם את האחריות לשינויים ולמיגורם.

"אם אתה אוהב מישהו שחרר אותו" אומר המשפט ואני מהרהרת לעצמי כמה הוא נכון בהורות וכמה קשה לעשייה...

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד