התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךריטלין או קונצרטה? מה השפעתם על המוח?

מה ההבדלים בין קונצטרה וריטלין? ומה השפעתן על המוח?

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)


ריטלין וגם קונצרטה אלו תרופות שניתנות לילדים ומבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז. עבור ילדים, התרופות הללו ניתנות לאחר שההורים בהתיעצות עם אנשי מקצוע מעולם החינוך או הטיפול, שולחים את הילד לאבחון אצל רופא מומחה כגון נוירולוג, רופא ילדים או פסיכיאטר. במידה ונמצא באבחון שתרופה מסוג ריטלין עשויה להקל על הילד בהתמודדותו עם הפרעת קשב וריכוז, הרופא מעניק מרשם לכדורים. אולם, בשלב זה ההורים מגלים כי יש סוגים שונים של תרופות מסוג ריטלין, המגיעים גם במינונים שונים. במאמר זה, אנו נתמקד בהבחנות בין התרופות ובמינונים הניתנים לילדים. אולם, בטרם נדון בסוגי הריטלין, נגע בקצרה במנגנון הפעולה של התרופה.

 

כיצד הריטלין משפיע על המוח?

ריטלין וגם קונצרטה מורכבות מחומר פעיל הנקרה מתילפנידאט. חומר זה, משפיע על רמת נוירו טרנסמיטורים דופמין ונוראפינפרין במוח. ריטלין והחומר הפעיל שבתוכו – מתילפנידאט, מביא לרמות גבוהות יותר של דופמין באונה הפרונטלית (Frontal lobe). האונה הפרונטלית שנמצאת בחלק הקדמי של המוח, אחראית על היבטים כגון קבלת החלטות, עיכוב ושליטה על דחפים וכו'. הגברת הדופמין באיזורים הללו, מביאה את האדם ליכולת גבוהה יותר לבצע שליטה עצמית, להתרכז ולסנן את הגירויים החשובים בין כלל הגירויים השונים המציפים את חושינו. מחקרים מראים שהתרופה מועילה לבין שבעים עד שמונים אחוזים מהאנשים המאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז. משך השפעת הריטלין וחוזק השפעתה תלוי בסוג הכדור שנלקח ובמינון.

ההחלטה האם לתת לילד ריטלין היא מורכבת וכוללת בחובה תהליך ארוך של אבחונים והמלצות הנעשות על ידי אנשי מקצוע. חשוב מאוד שההורים יפגשו עם המחנכת וישמעו את התרשמותה לגבי התסמינים הנוגעים להפרעות קשב וריכוז בכיתה, חשוב להיות קשובים להתנהלותו של הילד בתוך הבית וכן רצוי לשוחח עם פסיכולוג בית הספר ולהתיעץ איתו לגבי טיפול נוסף שניתן לתת לילד בעל הפרעות קשב וריכוז, בנוסף לתרופת הריטלין.

מוח הילד

אם כן, אילו סוגי כדורים יש לריטלין?

הבא וננסה להבין מעט יותר על מה זה ריטלין - ניתן לציין חמישה סוגים של תרופות מסוג ריטלין: ריטלין רגיל, ריטלין בעל שחרור מושהה, רטלין לשחרור ארוך טווח, קונצרטה ודייטרנה. מגוון התרופות הרחב עשוי לבלבל? מה ההבדל בין ריטלין רגיל לקונצרטה? במה שחרור ארוך טווח שונה משחרור מושהה? הבא ננסה לעשות מעט סדר בכל הבלאגן.

ריטלין רגיל: הצורה הבסיסית של כדור הריטלין מגיעה בכדורים בעלי ארבעה מינונים שונים: 5 מ"ג, 10 מ"ג, 20 מ"ג, 40 מ"ג. השפעת הריטלין הרגיל עשויה להימשך כארבע שעות. מתי ירשמו לילד עשרה מיליגרם ומתי עשרים מיליגרם? המינון קשור לרמת העוצמה של הפרעת הקשב והריכוז, לאופי הקשיים של הילד בבית הספר וכמובן גם להיבטים פיזיולוגיים כגון משקל, מבנה גוף ורמת הרגישות של הילד לחומר הפעיל – מתילפנידאט. שינוי מעניין בהתיחס למינון המקסימלי שלרופא מותר לרשום, חל ב 2008. עד שנה זו המינון המקסימלי שרופא היה יכול לרשום עבור מטופל, היה 60 מ"ג ריטלין (שלושה כדורים של 20 מ"ג). אולם, לאחר 2008, המינון המקסימלי שהותר על ידי משרד הבריאות עלה ל 90 מ"ג ליום עבור מבוגר.

ריטלין לשחרור מושהה SR: לכדורים הללו הוסיפו חומרים נוספים, שמטרתם להאט את השפעת המתילפנידאט - החומר הפעיל של הריטלין, על גוף האדם. באופן זה השפעתו של הריטלין היא איטית יותר ומשפיע לאורך זמן ארוך יותר, של שש שעות. מינון התרופה מגיע בכדורים של 20 מ"ג, 30 מ"ג או 40 מ"ג. חשוב לציין כי בשל החומרים הנוספים הקיימים בתוך הכדור, על מנת לשמור על ההשפעה האיטית יותר של החומר הפעיל, אסור לרסק או לחלק את הכדור, אלא לקחת אותו כפי שהוא.

ריטלין לשחרור ארוך טווח L.A: השחרור המשוהה של התרופה, מביא לכך שהשפעתה היא לטווח זמן ארוך יותר של שמונה שעות, אולם לטענתם של רופאים, לא מתבצע שימוש מלא של כל החומר הטמון בתרופה. לפיכך, שני כדורים של 10 מ"ג ריטלין רגיל, משפיעים יותר מאשר כדור אחד של 20 מיליגרם ריטלין LA. איך הכדור נראה? ריטלין LA היא קפסולה המכילה מספר כדוריות, המצופות בשכבה המשחררת את התרופה באיטיות. אם כן, השפעת כדור של ריטלין LA, משפיע לטווח זמן כפול מזה של הריטלין הרגיל.

ריטלין מסוג דייטרנה: תרופת ריטלין זו, אינה מגיעה בצורה של כדור, אלא בצורת מדבקה. החומר הפעיל הוא מתילפנידאט, בדומה לתרופות האחרות, אולם במקרה זה, המדבקה משחררת את החומר אל השומן שמתחת לעור ומשם הוא מגיע אל הדם. מהו המינון של התרופה? ישנה מדבקה קטנה המכילה 1.1 מ"ג ומדבקה גדולה יותר המכילה 3.3 מ"ג, זו האחרונה יכולה להשפיע עד תשע שעות.

ריטלין מסוג קונצרטה: קונצרטה זוהיא תרופה בעלת חומר פעיל דומה לתרופות האחרות – מתילפנידאט, המשתחרר בשחרור מושהה, החומר פעיל בגוף למשך 12 שעות. אולם מינון שחרור החומר אינו אחיד, שכן לכדור יש קרום מיוחד, שמשחרר כמות קטנה של התרופה באופן מיידי ואילו היתרה משתחררת במהלך 12 השעות הבאות. התרופה פותחה על ידי חברת התרופות ינסן סילאג. השפעת החומר היא קטנה יותר ולכן קפסולת קונצרטה המכילה למשל 36 מיליגרם שווה ערך להשפעת ריטלין רגיל של 10 מיליגרם. טבלאות הקונצרטה באות בארבעה מינונים שונים: 18 מ"ג, 27 מ"ג, 36 מ"ג ו 54 מ"ג.

במה לבחור - ההחלטה מורכבת

לבסוף, כמה מילים מעבר לשימוש בריטלין או בקונצרטה: ההחלטה על מרשם של ריטלין רגיל, ריטלין LA, ריטלין SR או קונצרטה הוא תהליך מורכב הקשור להתייעצות עם מגוון רחב של אנשי מקצוע, כאשר מירשם תרופת הריטלין עצמה יכול להינתן רק על ידי נוירולוג ילדים, פסיכיאטר או רופא ילדים. ואולם, חשוב מאוד להיות במעקב אחר השפעתה של התרופה על הילד ובמידת הצורך להגיע שוב לרופא לשם מעקב, התאמה מחודשת של המינון וכן התייחסות לתופעות לוואי במידה ויש. אנו ממליצים להיות עירניים להשפעתה של התרופה על הילד, על הישגיו הלימודיים והחברתיים ולשוחח עם הילד על הרגשתו האישית ועל תחושותיו ביחס לנטילת התרופה. כמו כן, במאמר מעבר לשימוש בריטלין או בקונצרטה, כתבנו על כמה דרכים לסיוע לילד, בנוסף ללקיחת התרופה. כדאי להתיעץ עם פסיכולוג ולקבל הדרכה על שיקום הדימוי העצמי של הילד ועל התרומה החברתית והרגשית שניתן להעניק לילד בעקבות הקשיים הנובעים מהפרעות הקשב והריכוז.

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...