התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

לילך אוהב ציון
מדריכת הורים ויועצת שינה מוסמכת

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךנגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
!לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

לילך אוהב ציון, מדריכת הורים ויועצת שינה
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)
נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון אילוסטרציה
אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
אז הנה ריכזתי עבורכם את ההכנה לקראת "גמילה בטוחה" שיהיה לכם המון בהצלחה!
 • מוכנות – גם של הילד אבל בעיקר המוכנות שלכם ההורים, ברגע שאתם תהיו משוכנעים שהילד מספיק גדול, מסוגל ותסמכו עליו – הכל יקרה בצורה קלה, ברורה ומהירה.
 • בשלות הילד – ישנן הרבה סברות לגבי גיל הילד (יש כאלה שיגידו שיש עמים שלמים שגומלים בגיל מספר חודשים ויש כאלה שיחכו עד שזה יגיע מהילד עצמו) ומנסיוני – כל ילד והקצב שלו. ישנם ילדים שיבקשו להוריד לבד את הטיטול כי הוא מציק להם, או כי הם רואים את אחיהם הגדול, או ילדים אחרים בגן ויש ילדים שיהיה להם נוח ונעים עם טיטול מלא בקקי גם בגיל שנתיים וחצי ואף יותר והם ימשיכו להתעורר עם טיטול עמוס בפיפי בבוקר
  לכן – אני מחזירה אתכם לפסקה הקודמת של ה"מוכנות" ומעבירה את ההחלטה, שיקול הדעת והאחריות אליכם. ברגע שאתם מוכנים לכך – זה הזמן לצאת לדרך!
 • זמן נכון – זה שלב חשוב מאוד בתהליך הגמילה – לא ניתן לעשות זאת "על הדרך", חשוב שאתם ההורים תהיו פנויים ולא תהיו בתקופה עמוסה בעבודה או בפרוייקט אחר, שבאותו הזמן לא יהיו המון שינויים ומעברים שעוברים על הילד כמו גן חדש, אח חדש, מעבר דירה וכו. בנוסף קחו בחשבון שבמשך השבוע שבועיים הראשונים תצטרכו לבלות יותר בבית ופחות בחוץ.
 • הכנה מראש – כמו בכל נושא – ילדים אוהבים הכנה מראש, אוהבים לדעת מה צפוי להם ולא אוהבים הפתעות.... לכן – הקריאו להם ספרים בנושא, הראו להם קלטות, דברו איתם על מה יהיה כשיורידו יום אחד את הטיטול... מה אז עושים, ספרו על עצמכם כשהייתם ילדים... תנו להם דוגמאות מחברים/משפחה שעברו את זה.
  לכו יחד לרכוש תחתונים חדשים, סדינים להחלפה, מגן סדין לספות ולמיטה, סיר או ישבנון או שרפרף קטן כדי להגיע לאסלה
 • זהו! מורידים את הטיטול – היום שבו מורידים לגמרי את הטיטול צריך להיות יום שבו אתם תבלו עם הילד יום שלם יחד (שישי או שבת או חופש) וזאת על מנת שתתרגלו יחד במהלך כל היום. חשוב לציין שאסור לכם להיות מהוססים, לא לשדר חשש אלא לשדר אמון בילד וביכולת שלו, כמה שהוא גדול, עצמאי ומסוגל לכך. לשדר אסרטיביות – זה לא נעשה בשאלה מול הילד אלא בהחלטה . לאורך כל התהליך לעודד אותו, לשמוח כשהוא מצליח, להתקשר ולספר לסבתא/חבר/דודים וכו
 • ומה קורה אם ברח לו פיפי? חלק מאוד גדול מהלמידה היא הפספוס עצמו. כך הילד מבין באמת את התחושה של מה קורה אם הוא לא הולך לשירותים. לא אומרים לילד "לא קרה כלום"!! כי המשמעות היא זה בסדר, תמשיך לפספס ואני אנקה ואחליף לך בגדים.
  לא כועסים, לא מתעצבנים ולא צועקים עליו – אנחנו רוצים שיתוף פעולה מהילד ולא שיפתח אנטי לעניין הגמילה (אחרי הכל זה בשליטתו בלבד). ולכן מה שכן נגיד לו – "אוייי זה בטח לא נעים לך להיות רטוב ומלוכלך... בוא ואעזור לך לנקות ולהחליף את התחתונים ובפעם הבאה תזכור ללכת לשירותים כשיהיה לך פיפי." 
  הילד צריך להבין שזה לא כיף ושלא נרצה שיקרה שוב מצד אחד אבל זה גם לא משהו איום ונורא
  יש להתכונן מראש לעניין הפספוסים ולהכין סטוק של בגדי החלפה, סדינים ואבקת כביסה – ברגע שנצפה לזה זה לא יהיה כל כך נורא.
 • אחריות על הפיפי -  ברגע שהורדתם לילד את הטיטול הענקתם לו אחריות והיא לגשת לשירותים ברגע שיש לו פיפי או קקי. אתם לא יכולים ולא צריכים להזכיר לו כל 5 דקות את עניין הפיפי/קקי. ניתן להזכיר או לבדוק איתו רק אם אתם שמים לב שהמון זמן לא הלך לעשות או שקוע במשחק אבל שזה לא יהפוך להיות באחריותכם
 • האם להוריד גם בלילה את הטיטול? גם לשאלה זו יש סברות ודיעות רבות אך דעתי האישית היא – שאם הגענו להחלטה, והורדנו את הטיטול, והעברנו את האחריות לילד, והוא כבר מתרגל במשך כל היום אז למה לבלבל אותו בלילה? כן לקחת בחשבון שבוע של לילות עם פספוסים ולמידה אך זהו, סיימנו עם הטיטולים
 • האם להתחיל עם סיר / ישבנון או ישר לאסלה?  אם התחלתם את הגמילה עם בני שנתיים ומעלה, העדיפות היא אסלה. הילד כבר בוגר ומבין ולא זקוק לסיר לזמן ביניים. בנוסף ישנו יתרון מאוד גדול לכך שהילד לומד מההתחלה לעשות את צרכיו במקום המיועד לכך.
כמובן שישנה האפשרות להשתמש בשרפרף קטן לרגליים או במתקן הישבנון שתורם לנוחות הישיבה אצל הילד, ולאחר זמן מה מורידים אותו.
אצל פעוטות מתחת לגיל שנתיים המלצתי היא בשימוש בסיר וזאת מאחר והם קטנים יותר במימדיהם והסיר מתאים למידתם, ובנוסף ישנה הנוחות של סיר זמין בכל מקום מבלי שישנו הצורך בלדרוש מהם להתאפק עד למציאת שירותים ציבוריים.
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

מידע נוסף

 • authorId: 1020

קראו עוד בנושא...

 • מסיכות ותחפושות – איך הן מסייעות לנו ביומיום?
  חג פורים כבר כאן וההורים, איך לא, עסוקים בתחפושות לילדים. קונים ומכינים, תופרים ומוסיפים שלל אביזרים. ביום הזה כל אחד יכול להיות מי שהוא רוצה! כי פורים זה חג המסיכות, ובפורים מותר להיות ה-כ-ל. כבר לא צריך מסיכות. ומה קורה איתנו ביומיום?... האם באמת אנחנו לא צריכים מסיכות? מאמרה של ויקי לביא –משל מדריכת הורים לילדים מיוחדים.
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • כיצד נסביר לילדים את ההבדל בין רוצה לבין צריך?
  ילדים זקוקים לחוקים וגבולות – אלה מקנים להם תחושה של קביעות, יציבות, סדר, ארגון והיגיון, וכך הורים רבים נוטים לשלול מראש רצונות של ילדיהם. אז במקום לומר "לא!" בואו נבדוק כיצד נוכל ללמד את הילדים שלנו את ההבדל בין רוצה לצריך. מאמרה של אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. 
  עוד
 • משא ומתן אפקטיבי עם ילדים – איך עושים את זה נכון?
  תנסו להיזכר רגע איפה למדתם לנהל משא ומתן? אתם חושבים שאתם יודעים לנהל משא ומתן בצורה אפקטיבית? עצרתם פעם לחשוב איך הייתם רוצים שהילדים שלכם ינהלו משא ומתן כשיגדלו? זה מאמר בשבילכם
  עוד