התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

ויקי לביא-משל
ליווי והדרכה להורים לילדים מיוחדים ועם לקויות

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךמסיכות ותחפושות – איך הן מסייעות לנו ביומיום?

חג פורים כבר כאן וההורים, איך לא, עסוקים בתחפושות לילדים. קונים ומכינים, תופרים ומוסיפים שלל אביזרים. ביום הזה כל אחד יכול להיות מי שהוא רוצה! כי פורים זה חג המסיכות, ובפורים מותר להיות ה-כ-ל. כבר לא צריך מסיכות. ומה קורה איתנו ביומיום?... האם באמת אנחנו לא צריכים מסיכות? מאמרה של ויקי לביא –משל מדריכת הורים לילדים מיוחדים.
ויקי לביא –משל, מדריכת הורים לילדים מיוחדים.
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)
מסיכות ותחפושות – איך הן מסייעות לנו ביומיום? OneDollarPhoto

חג פורים כבר כאן וההורים, איך לא, עסוקים בתחפושות לילדים. קונים ומכינים, תופרים ומוסיפים שלל אביזרים. ביום הזה כל אחד יכול להיות מי שהוא רוצה! כי פורים זה חג המסיכות, ובפורים מותר להיות ה-כ-ל. כבר לא צריך מסיכות. ומה קורה איתנו ביומיום?... האם באמת אנחנו לא צריכים מסיכות? מאמרה של ויקי לביא –משל מדריכת להורים לילדים מיוחדים.

עם יד הלב, למי מאיתנו זה לא קרה? מי מאיתנו לא רצה פעם בחיים להיות, רק לרגע אחד מישהו אחר?
כמנחת קבוצות ומלווה הורים לילדים מיוחדים, אני שומעת מהרבה הורים שהיו שמחים מידי פעם להיות מישהו אחר. להפליג במחוזות הדמיון ולרחף בין העננים נטולי דאגות ומחשבות... כי זה לא קל להתמודד עם מה שמביא איתו גידול ילד מיוחד... כי זה מורכב, ויש המון חששות ופחדים. כי לפעמים לצאת עם הילד לגינה, יכול להיות סיפור. וזה מאתגר כי אנחנו חוששים ממה שהסביבה חושבת עלינו, ומה יגידו עלינו? ...
כמו כל ההורים, גם הורים לילדים מיוחדים משתמשים במסכות מפעם לפעם. הסיבות יכולות להיות שונות, ועדיין- המסכות ישמשו כשכפ"ץ מפני החברה. הגנת Firewall מפני פגיעות ורגישות יתר...

הסיבה הנפוצה ביותר היא הפחד שמא הסביבה תשפוט אותנו בעיניים ביקורתיות.
 
סיבה נוספת היא שהורים רבים מעדיפים לשים מסכה כדי למנוע תיוגים ודיעות קדומות, וכך הם בעצם מסתירים ומטשטשים את המיוחדות שיש לילדם, במחשבה שהם מגנים עליהם.
 
 
עוד סיבה היא שהורים רבים מדווחים שהם חשים תחושה של בושה ואשמה. שהם אולי עשו משהו לא טוב שקרה לילד שלהם דבר שכזה. אמהות משתפות שחושבות הרבה על תקופת ההיריון ואולי היו צריכות לעשות בדיקות מקיפות יותר, חלק מההורים חשים אשמה על כך שלא נמצאים מספיק בבית בשל אילוצי פרנסה.
 

ויש את אלו שמשדרים חזות חזקה כי לא רוצים להיתפס כ'חלשים' ו'מסכנים' בעיני החברה.
'מצחיק' , אמרה לי אחת האימהות השבוע בטיפול השבועי שלנו , ' דווקא בתוך הבית שלי, המקום שאמור להיות המבצר שלי, אני מרגישה עצובה, כלואה במחשבות של עצמי. בעוד שכלפי חוץ, כל החברים והמשפחה שלנו מסתכלים עלינו כעל השראה , מכתירים אותנו כגיבורי על, בתוך הבית אני נובלת. כועסת, הראש לי מתמלא בכ"כ הרבה מחשבות ואני לא מצליחה לשלוט בזה... את כל הריקושטים בעלי והילדים חוטפים... איך ייתכן הפער הזה? ... למה אני מרגישה שאני גורמת לכל המשפחה שלי לשלם מחיר?...'
אז מה אנחנו יכולים לעשות כדי להתמודד עם החברה ועם עצמינו?

5 כלים להתמודדות עם המסכות והאמת 

הכנתי לכם 5 כלים פרקטיים שעוזרים לנו להתמודד עם המסכות והאמת שעומדת מאחוריהן
 1. המכנה המשותף הבסיסי ביותר של בני האדם הוא שהחיים מציבים לכולנו אתגרים. כל האנשים חווים קשיים ואתגרים, והשאלה האמיתית מה אנחנו בוחרים לעשות עם זה.  האם אנחנו בוחרים להישאר עם הטעם החמוץ של הלימון או להפוך אותו ללימונדה? האם אנחנו בוחרים להישאר בתחושת הקורבנות או מחליטים להיות אמיצים ולהסתכל לאמת בפנים?
  מניסיוני למדתי שככל נשכיל לקחת כל קושי כאתגר ונקבל באהבה את הנסיבות הקיימות - נצליח להתמודד עםהכל. זה נשמע כמו סיסמא, אבל תדעו שזה אפשרי! אני יודעת שזה אפשרי כי אני ומשפחתי בחרנו לחיות ככה, בחרנו להתמודד עם כל מה שמגיע, ואף בחיוך! לכן, אנחנו חווים חיים מלאים ומאושרים. ואם זה אפשרי בעולם- זה אפשרי גם בשבילכם!

 2. לפעמים, אנחנו מתמקדים במה שאין לנו במקום להודות על מה שיש לנו. הוקירו תודה על כל השפע שיש בחייכם- עשו לעצמיכם רשימה של כל מה שיש לכם. אתם לא תאמינו באיזה שפע אתם חיים! ברשימה הזו, הקפידו לכלול את כל הדברים, מהקטנים ביותר ועד הגדולים ביותר- הכניסו לרשימה את קורת הגג בה אתם חיים ואת המיטה שלכם שאתם ישנים עליה. הודו על בני המשפחה והחברים, הודו על עבודתכם, על המכונית שלכם ועל כל מה שעולה על רוחכם.

  כך פועל חוק השפע, הזרימה מגיעה למי שחווה בתוכו תחושה של שפע נצחי ותמידי : והנה קטע שמצאתי בכתובים, ואני מאד מחוברת אליו. כתב אותו אריה יעקב לייב  בספרו שעשוע המלך בעצמותו "השלמות, האהבה והכוח נמצאים בתוכי ומיום ליום, אני מצליחה לבטא ולממש אותם יותר ויותר. כי כל דבר שייך באמת למי שאוהב ומוקיר אותו, למי שנותן לו מקום בתוך ליבו. השפע זורם אל מי שמאמין לו, שמייחל לו ופותח עצמו בענווה ותודה – וזהו החוק הסמוי אך הנמחי של זרימת השפע"

 3. ואם כבר חוק השפע, הרי שמחשבה בוראת מציאות. כיוון שכך, בואו נוודא שהמחשבות שלנו תואמות את המציאות שאנחנו מבקשים לייצר לעצמנו. ההלימה הזו מחייבת אותנו להסיר מעלינו חלק המסיכות שרכשנו כדי להגן עלינו. וגם אם כהורים לילדים מיוחדים אנחנו משתמשים במסיכות בשל אילוצי החיים, בלילה, ממש לפני השינה, אנחנו חוזרים להיות מי שאנחנו באמת. ובמקום הזה, מותר לנו להאט ולנוח, לקחת נשימה עמוקה ולהגיע לאמת הפנימית שלנו, זו שאיתה אנחנו מרגישים הכי אנחנו... כי שם נמצא החופש האמיתי. וחופש כזה מגיע נקי, כמו שהוא, בלי שכבות הגנה...

  וגם אם המציאות של חיינו דורשת מאיתנו לעשות התאמות, זה בסדר גמור. אף אחד לא מבטיח לנו שחיים ללא אתגרים , הם חיים טובים יותר....

 4. מחקרים מראים  שבמצבי משבר, לאנשים יש את כל המשאבים שהם צריכים כדי להשיג את מה שהם רוצים. במיוחד כשמדובר בהורים שמבקשים לגונן ולעזור לילדיהם. פתאום, מתוך מקום בלתי צפוי, אנחנו מקבלים כוחות שלא האמנו שקיימים בנו, וברגע האמת –אנחנו מבינים שלא משנה מה חשבו על עצמנו עד אז, אנחנו תמיד הרבה יותר מזה!
  זיכרו להשתמש בכל המשאבים ,היכולות והכוחות שיש לכם.  מתקשים להתחבר למשאבים והיכולות שלכם בדיוק ברגע שאתם זקוקים להם יותר מכל?  העלו בזכרונכם סצינה אחת בה חוויתם הצלחה. הצלחה שגרמה לכם לחייך ולהרגיש גאים. וכשהתמונה הזו מול עיניכם- רשמו על דף- אילו משאבים ויכולות עזרו לכם לצלוח את המטרה? באילו תכונות שטמונים בכם השתמשתם ?
  וודאו שהרשימה הזו נמצאת אתכם תמיד, ושלפו אותה בכל פעם שאתם רוצים להיטען מחדש.

 5. קבלו פרופורציות וזכרו : מה שנראה בתחילה כהלם ראשוני כשמבשרים לנו שהילד שלנו שונה, מתבהר ומקבל פרופוציות עם הזמן.  אנחנו יצורים סתגלתנים ויודעים להתמודד עם כל מה שמגיע לחיינו. ד"ר טל בן שחר כתב בספרו  'באושר ובאושר' : דברים שלא היינו מזמינים לחיינו, ממלאים תפקיד חשוב מאד בהתפתחות שלנו". שאלו את עצמיכם: איזה תפקיד ממלא הילד שלי בחיי? איזו התפתחות עברנו בזכותו? התפתחות אישית, זוגית, משפחתית וכ'ו?
עד מהרה תוכלו לראות את הקושי כזכות.
זכרו, לעיתים לוקח לנו זמן לעבור שינוי כי אולי, גם אם זה לא נראה כך, אנחנו מרוויחים משהו מהמצב הקיים . השינוי עלול לקחת זמן משום השינוי הוא תודעתי. והתהליכים האלו הם טבעיים ומתחרשים צעד אחר צעד, דבר לא יכול לעצור בעדם. תינוק אינו יכול להיוולד מבלי לצאת מרחם אימו... ואפרוח קטן שרוצה לצאת לעולם אינו יכול לבקוע מהביצה מבלי לסדוק את הקליפה. ככה זה, כשאנחנו מבקשים מהמוח שלנו לשנות קו מחשבה שהלך איתנו שנים, ולשם כך , אנחנו  נדרשים להתמדה, אמונה והמון כוח רצון.
זה מזכיר לי סיפור על 'ארנב הקטיפה' , סיפור מקסים שמספר את סיפורו של ארנב הקטיפה:
יום אחד שאל הארנב את סוס העץ שהיה בחדר הילדים זמן רב :
 • "מה פירוש להיות אמיתי? האם זה כואב?"
 • לעיתים כן" אמר סוס העץ, שהקפיד תמיד לומר את האמת. 
 • "אבל כאשר אתה אמיתי , לא איכפת לך ביותר להיפגע"…
"האם זה קורה בבת אחת? כמו כאשר מותחים בי את הקפיץ?" שאל ארנב הקטיפה. "או לאט לאט?…"
"זה לא קורה בבת אחת", אמר סוס העץ "אתה נהיה. זה נמשך זמן רב. זו הסיבה שאין זה קורה לאלה הנשברים בקלות, או שיש להם קצוות שבירים, או שיש לשמור עליהם בשבע עיניים. בדרך כלל, כאשר אתה נעשה אמיתי, כבר נושר חלק גדול משערך, עיניך כבר רופפות במקומן, פרקיך חלשים ואתה נראה ממורטט למדי. אבל אין חשיבות לכל הדברים האלה, כיוון שכאשר אתה אמיתי, כבר אינך יכול להיות מכוער, להוציא בעיניהם של מי שאינם מבינים"…
 
ובעצם, זה כל העניין בסיפור שלנו... סיפור על התמודדות עם הפחד מהלא נודע, מהשונה, מהאחר... סיפור על סבלנות וסובלנות חברתית, ובעיקר- שיעור בהכלה וקבלה אמיצה שלנו את עצמינו, כי ילדינו הם הבבואה שלנו ואם נלמד לאהוב את עצמינו דרכם, הרי שהצלחנו להפוך את העולם לטוב יותר. עולם שיש בו הרמוניה והכי חשוב- אהבה וקבלה, קודם כל את עצמינו, ואח"כ אהבה לכולם.

בברכת חג פורים שמח לכולנו
ויקי לביא –משל
'הקסם שבמיוחד'- ליווי והדרכה להורים לילדים מיוחדים
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

מידע נוסף

 • authorId: 1032

קראו עוד בנושא...

 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • 3 עקרונות לחיזוק הביטחון העצמי של ילד עם לקויות למידה
  בכתבה זו נדבר על מהו תפקידם של הורים בבנית הביטחון העצמי של ההורים באמצעות צפייה בהרצאתו של ריצ'רד לבוי, אשר מקביל את הביטחון העצמי של ילדים למשחק הפוקר היומי שאותו משחקים הילדים בכל פעם שהם באים במגע עם הסביבה שלהם. 
  עוד
 • כיצד נוכל להבין את הילדים שלנו טוב יותר
  הורים רבים עסוקים בשאלה, האם הם מבינים את ילדהם טוב מספיק? הם משקיעים זמן רב בניתוח אירועים ובתקשורת עם ילדהם. במאמר זה, אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר, מסבירה כיצד נוכל להבין את ילדנו טוב, להקשיב להם ולפתור קונפליקטים באמצעות הבנת החושים הדומיננטים בשלושה צעדים. 
  עוד
 • כיצד תגרמו לילד שלכם להרגיש אהוב, נחוץ ובעל יכולת?
  רגשות הם שפה אוניברסלית, המאפשרת לאנשים בכל הגילאים לתקשר בינהם. אורית רוזנבוים מדריכת הורים בכירה במכון אדלר מביאה לנו פרק מתוך הספר "רגשות, מדע הסינטימנטים" ומסבירה כיצד נוכל לגרום לילדים שלנו להרגיש אהובים נחוצים בעלי יכולת? עוד