התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותך8 שאלות שכדאי לכם לשאול את היועץ או המטפל לפני שמתחילים

בעידן שבו הורים מחפשים מענה מהיר לבעיות של ילדיהם, על מצע פורה מתפתח שוק של ייעוץ הורי שנותן מענה בשבלי התפתחותי, החל מהלידה ואפילו משלב ואפילו טרום לידה. כך קורה, שהשוק כיום בשירותי הדרכה בנושאי, הנקה, שינה, ליווי התפתחותי, וטיפול רגשי לילד והדרכת הורים. השאלה היא מה כדאי להורים לשאול לדעת על אותם יועצים ומדריכים לפני שהם מפקידים בידיהם את אחד הנושאים המשמעותי ביותר בחייהם? 

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

הכתבה ששודרה בערוץ 2 ב -14.4.2015,  "מהתאמת מנשא ועד גמילה מחיתולים - מי מפקח על שוק הייעוץ להורים?" מציגה את המצב השורר בעולם הייעוץ להורים כבר מספר שנים. התחום פרוץ והורים מוציאים אלפי שקלים בשנה בתהליכי ייעוץ והדרכות.  

בעידן שבו הורים מחפשים מענה מהיר לבעיות של ילדיהם, ההערכה היא שאחד מכל 10 הורים פונה ליייעוץ בשנתיים הראשונות לחיי הילד ואחד מתוך כל 5 הורים פונה לייעוץ בשלבים מאוחרים יותר. על מצע פורה מתפתח שוק של ייעוץ הורי שנותן מענה בשבלי התפתחותי, החל מהלידה ואפילו משלב ואפילו טרום לידה. כך קורה, שהשוק כיום בשירותי הדרכה בנושאי, הנקה, שינה, ליווי התפתחותי, וטיפול רגשי לילד והדרכת הורים. השאלה היא מה כדאי להורים לשאול לדעת על אותם יועצים ומדריכים לפני שהם מפקידים בידיהם את אחד הנושאים המשמעותי ביותר בחייהם?  

שוק הייעוץ להורים

כמה מילים על תהליך ההכשרה של היוצעים ומדריכים

ההתמחות בתחומים הללו בדרך כלל ניעשת במסגרת קורסים ספציפיים, ללא כל פיקוח של מוסדות להשכלה גבוהה או משרד הבריאות כנהוג לגבי מומחים אחרים בתחום של הפסיכולוגיה ובריאות הנפש. ולכן ההורים צריכים לבדוק היטב את הרקע של אותו יועץ והיכן הוא הוכשר.
חשוב להבין, כאשר אין פיקוח המשמעות היא שאין כל בקרה על תוכנית הלימודים על רמת ההוראה, ודרישות הקבלה לקורס וכמובן ודרישות ההסמכה לקורס. ולא פעם השיקולים הם כלכליים. כך קורה, שלקורסים רבים מקבלים משתתפים "חריגים" מבחינת התאמת הרקע המקצועי. 

משך ההכשרה הממוצעת ליועצים מומחים בגופים השונים נעה בין 4 חודשים ל-3 שנים, כאשר מספר שעות של קורס יכול לנוע מ- 60 שעות ועד 260 שעות. בהיעדר גוף מפקח, הורים המגיעים ליועצים ומטפלים, ללא הבנה לגבי מידת כשירותו והתאמתו לייעץ להם בדבר היקר ביותר לליבם. ולמעשה הורים פונים לאנשי מקצוע שאינם תואמים את הצרכים שלהם ולהשתתף בתהליך ייעוץ שאינו מועיל ואף יכול לגרום לנזק.

חלק מתוכניות הלימוד השונות מציעות הכשרה כ"יועץ" תוך מספר חודשים, ללא ידע מוקדם.  חשוב להבין, לא מדובר פסיכולוג, שמתמחה עכשיו גם בייעץ שינה, 
למשל. מדובר באדם שאין לו כל הכשרה ורקע בתחום הטיפולי, ולאחר קורס קצר, שתוכנית הלימודים בו לא נבחנה על ידי הרשויות – הוא יהיה "יועץ" להורים.  

איך מוצאים יועץ? 

כיצד מרבית ההורים מוצאים היום יועצים ומטפלים?  הורים בדרך כלל מחפשים בגוגל, בפורומים בפייסבוק או באינדקסים של מטפלים. מרבית תוצאות החיפוש ברשת הינן ממומנות שכן מערכות השיווק המשומנות מובילות לכך שכל מומחה משלם סכומים לא מבוטלים על מנת להופיע בראש תוצאות החיפוש.

לעיתים, ההורים מוצאים יועץ או מטפל שתורם לקשר שלהם עם הילד, או לטיפול בבעיה שבגללה הגיעו אליו. אך לעיתים, תהליך הייעוץ אינו מותאם לצרכים של ההורים והתוצאות הרצויות לא מושגות.

מה כדאי לשאול יועץ או מטפל, לפני שמתחילים בתהליך?

1.     מהי ההכשרה שלך? היכן למדת?

2.     האם התחום שלך מוכר על ידי גוף נוסף?

3.     האם יש ברשותך תעודות שתוכל להציג בפנינו?

4.     האם עברת הכשרות נוספות שתרמו לרקע שלך לייעוץ בתחום?

5.     האם אפשר לקרוא מאמרים או ספרות מקצועית שבפרסמת?  

6.     מהי הגישה הטיפולית שלך?

7.     איך נדע שהטיפול או התהליך מצליח?

8.     במידה וטיפול אינו מצליח, האם תסכים להפנות אותנו למישהו נוסף?

איך הורים יכולים לדעת האם היועץ הוא באמת מומחה בתחומו?

 • מקום ההכשרה. בדרך כלל, מקום ההכשרה מהווה קריטריון לרמת ההוראה והיקף השעות יכול ללמד על היקף ההכשרה ההתנסות. 
 • מידת ההיכרות עם אסכולות טיפול וייעוץ בתחום. היועץ או המומחה מכיר היטב את תהליך הייעוץ שאותו הוא מציע להורים וגישות מקצועיות נוספות והוא פתוח לדיון לגביהם ועל יתרונותיהם וחסרונותיהם.
 • פרסום ושיתוף ידע. ההורים יוכלו לקרוא מאמרים שלו או למצוא המלצות בפורומים של אנשי הטיפול והייעוץ בעולמות התוכן המיועדים להורים.

 הורים אל תיפלו ברשת

מידת החשיפה המומחה או היועץ מקבל באתרי האינטרנט תלויה לא פעם בהתקשרות העסקית שיש לו עם אותו אתר. ולכן חובתיכם כהורים היא לשאול את כל אותם השאלות שפורטו למעלה ולהתרשם מהשיחה שלכם עם אותו יועץ.

מיזם הורים ברשת, שם לנגד עיניו מטרה והיא לפתור חלק מהבעיות הללו. המיזם פועל בשקיפות מלאה אל מול ההורים ואנו מפרסמים מאמרים בהתאם לרלוונטיות הנושא ורמת המקצועיות שלו וללא גביית תשלום מהיועץ או מטפל. בנוסף לכך, המאמרים עוברים עריכה ובדיקה מעמיקה על ידי אנשי מקצוע מתחום הטיפול.

כמו כן, הורים ברשת, דואגים לפרסם באופן שקוף ומלא האם המומחה נבדק אצליהם בתשלום, או מהם האמצעים שננקטו לבדיקתו. תהליך הבדיקה כולל שיחת טלפון והיכרות עם המומחה ועם עולם התוכן שלו ולעיתים אף פגישת היכרות פרונוטלית. בדיקת תעודות ההסמכה וכן קריאת חומרים ומאמרים קודמים שאותו מומחה או יועץ פירסם. אלו נקראים על ידי אנשי מקצוע בתחומים שונים כמו פסיכולוגיה וחינוך המוכרים על ידי משרדי ממשלתיים.

הורים רבים דוברי שפות שונות, מכירים את ההתלבטות הבאה, מתי והאם ללמד את הילד שפה חדשה כשהוא רק נולד? או האם להמתין עד שהילד יגדל וילמד שפה ראשונה. פטרישה קוהל, חוקרת מוח המנהלת את מכון המחקר המוח והלמידה באוניברסיטת וושינגטון מביאה ממצאים חדשניים בנושא המוח של התינוקות שלנו.

דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד