התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךמה זה ריטלין

במאמר נפרט על סוגי התרופות מסוג ריטלין הקיימות לשימוש, נגע בממצאים המחקריים של התרופה, נסקור את השפעת התרופות השונות ונדון בתופעות הלוואי של התרופה. נמשיך בדיון על הנהלים והתקנות של השימוש בריטלין ונסיים בביקורת המיוחסת לריטלין ולקונצרטה.

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)על רטלין ועל השימוש בו

ריטלין היא תרופה המשמשת עבור ילדים ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז. השימוש בתרופה החל בשנת 1956 בארה"ב ומאז היא משמשת ילדים ומבוגרים בכל העולם. הפרעות קשב וריכוז כוללות בתוכן גם את ההיבטים הרגשיים של לקויות למידה והן כוללות תסמינים כגון קושי להקשיב ולהתרכז לאורך זמן, רגישות להסחות דעת ולגירויים חיצוניים, היפראקטיביות ותזוזתיות והתנהגות אימפולסיבית.

במאמר זה נדבר על הנושאים הבאים: נעניק הסבר על מהות התרופה ריטלין, נגע בממצאים המחקריים של התרופה, נסקור את מגוון התרופות השונות ונדון בתופעות הלוואי של התרופה. נמשיך בדיון על הנהלים והתקנות של השימוש בריטלין ונסיים בביקורת המיוחסת לריטלין ולקונצרטה.

מה זה בעצם ריטלין?

התרופה ריטלין מורכבת מהחומר מתילפנידייט, שהוא חומר המעורר את האיזורים הפרה פרונטליים (הקדמיים) במוח, הקשורים ליכולת לריכוז ולהתמקדות במטרה. כך, באופן פרדוקסלי, התרופה הגורמת לעוררות, דווקא עוזרת לריכוז וליכולת להתמקד. מתילפנידייט מעוררת שחרור של הנוירוטרנסמיטר דופאמין בחלקים הקדמיים של המוח ובכך מאפשרת לאנשים הסובלים מהפרעת הקשב לשליטה עצמית גבוהה יותר ולשיפור ביכולתם להתמקד.

מה מצאו מחקרים על ריטלין?

על ריטלין נערכו בחמישים השנה האחרונות כשלושת אלפים מחקרים, שבמבט כולל (Meta analasys) ניתן לציין כי התרופה מועילה לשבעים וחמישה אחוזים מן האנשים המאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז. עוד ניתן לציין, כי מרבית המחקרים שבוצעו על התרופה, נעשה על ילדים מגיל שש ומעלה, כך שלא הצטבר ידע מחקרי מספק לגבי ילדים צעירים יותר. על אף שהתרופה נוסתה לטיפול במגוון של הפרעות, הFDA אישר את השימוש בתרופה להפרעות קשב וריכוז (ADHD או ADD) ולנרקולפסיה בלבד.


מה זה ריטלין

אלו סוגי תרופות מטפלות בהפרעות קשב וריכוז

עבור הפרעות קשב וריכוז יש מספר תרופות שניתנות במינונים שונים. התרופה הבסיסית ביותר הינה ריטלין, בנתינת התרופה יש להתיחס למשקל הגוף, כאשר עבור ילדים המינון הוא של 0.3 ועד 0.7 מיליגרם לכל קילו של משקל הגוף. ידיחדת המידה הבסביבות של ריטלין, היא 10 מליגרם, זו פועלת למשך של שלוש עד ארבע שעות.

ריטלין SR פועלת על חומר זהה לכדור הריטלין הרגיל, רק ששחרור החומר הפעיל נעשה בצורה איטית יותר ולכן השפעתה היא לאורך זמן גדול יותר. לפי הוראות השימוש, אין לרסק או לחלק את החומר של ריטלין SR, אלא לקחת את הכדור באופן שלם.

ריטלין LA היא קפסולה המכילה מספר כדוריות, המצופות בשכבה המשחררת את התרופה באיטיות. השחרור המשוהה של התרופה, מביא לכך שהשפעתה היא לטווח זמן ארוך יותר, אולם לא מתבצע שימוש מלא של כל החומר הטמון בתרופה. לפיכך, שני כדורים של 10 מ"ג ריטלין רגיל, משפיעים יותר מאשר כדור אחד של 20 מיליגרם ריטלין LA.

קונצרטה היא כדור בעל קרום מיוחד, שמשחרר כמות קטנה של התרופה באופן מיידי ואילו היתרה משתחררת במהלך 12 שעות. בדומה לריטלין LA, גם כאן השפעת החומר היא קטנה יותר ולכן קפסולת קונצרטה המכילה 36 מיליגרם שווה ערך לריטלין רגיל של 10 מיליגרם. ניתן להסביר אפקט זה, מכיוון שבכל שעה קפסולת הקונצרטה משחררת כשליש מכמות החומר הפעיל לגוף.

האם השימוש בריטלין ממכר?

ניתן אולי לדמות את השפעתה של הריטלין לקפה המשפר את העוררות של האדם על ידי גירוי בלוטת האדרנל או לסמים ממריצים כגון אמפיטמינים המשפיעים על מערכת העצבים המרכזית, אולם בשונה מאמפיטמינים, השימוש בריטלין אינו ממכר. קרי, הפסקת השימוש בתקופה, אינו מביא לסימני גמילה ואינו יוצר תלות פיזית. התלות של המשתמשים בתרופה, קשור לפונקציונאליות של השימוש בה, היינו לצורך להתרכז ולהתמקד במטלות הנדרשות מהאדם.

תופעות לוואי

בתחילת שנות השישים, לאחר גילוי התרופה, החלו להשתמש בריטלין על מנת לדכה תיאבון, להרזיה וככדור מרץ המדכה שינה ומביא לפעילות מרובה יותר, ללא צורך בשינה או במנוחה. לכן, ניתן למנות מספר תופעות לוואי שילד או מבוגר הלוקח ריטלין עשוי ללקות בהם: למשל, עלולה להיווצר ירידה בתיאבון, ישנם ילדים הנוטים לקבל כאבי ראש או כאבי בטן עקב השימוש בתרופה, אחרים מקשים להירדם בלילה. כמו כן, התרופה עשויה להגביר תסמינים פתולוגיים מסויימים הקיימים אצל האדם, למשל התרופה עשויה להגביר תיקים או תסמינים פסיכופיזיולוגיים מסויימים. אולם, מחקרים מצאו שהסממנים הללו מפסיקים עם סיום השפעת החומר הכימי של התרופה. כמו כן, אנשים מסויימים נמצאו רגישים במיוחד לתרופה. כמו כן, בשילוב עם תסמינים נוספים, הריטלין אינה מומלצת כגון חולי גלאוקומה, חולי סנדרום טורט, אנשים שיש להם קצב לב לא סדיר או פעילות יתר לבלוטת התריס.

מי רשאי לרשום את התרופה?

בהוראה של משרד הבריאות צויין כי לא כל רופא בישראל מורשה לנפק מרשם לריטלין, אלא רק לרופאים מומחים. להלן הנוסח כפי שהוא מובא בחוזר הרשמי של משרד הבריאות:

רשאים להחליט על טיפול בריטלין נוירולוגים, מומחים של ילדים ומבוגרים, פסיכיאטריים ורופאי ילדים עם נסיון של שנתיים לפחות בתחום התפתחות הילד. הכדור ינתן לאחר אבחנה ברורה ורב מקצועית של ADHD. עוד מוסיף החוזר של משרד הבריאות, כי הטיפול בריטלין דורש מעקב רפואי מקצועי הדוק על ידי הגורם שהתחיל במתן ריטלין, של פעמיים בשנה לפחות, במטרה לעקוב אחר השפעות התקופה ולבחון אפשרות להפסקתה.

האבחנה של ריטלין כוללת לרוב, את מבחן הטובה - תוכנת מחשב שבה המטופל צריך לעקוב אחר תנועות של אובייקטים הזזים על המסך. מבחן זה, נעשה לפני ואחרי נטילת הריטלין, במטרה למצוא שיפור במטלה, לאחר הטילת התרופה. כמו כן, המטופל או הוריו ממלאים שאלונים הנוגעים להתנהגותו בבה"ס, בזמן בחינות או בעבודה (במקרה של מבוגר). במקרה של ילדים, מומלץ לתת מקום גם לחוות דעתו של פסיכולוג חינוכי ולעשות שימוש באבחון פסיכולוגי. הפסיכולוג אינו מורשה להמליץ על נתינת התרופה, אלא רק להתרשם ממידת גילוים של תסמינים הנוגעים להפרעות קשב וריכוז.

חוקים ותקנות בנושא של השימוש בריטלין?

מערכת החוקים בארץ קבעה מספר תקנות בנושא של השימוש בריטלין. ראשית ישנה קביעה המגבילה את המינון המירבי של השימוש בתרופה. בספר התרופות של מדינת ישראל המינון המרבי נקבע ל 60 מ"ג ביום, אולם אחרונה התקנות בארץ אפשרו לקבוע עד למינון מירבי של 90 מ"ג. הנחייה זו נכונה לתרופות: ריטלין, ריטלין LA, ריטלין SR, וקונצרטה. נוסף על כך, ריטלין הינה תרופה גנרית, שאין עליה פטנט לאף אדם ולאף חברה. לפיכך, יצירת הריטלין אינה מוגבלת לגורם אחד בלבד.  .


ביקורת על השימוש בריטלין

לריטלין יש כאמור מספר תופעות לוואי והיא אינה מתאימה לכל אחד מהמשתמשים הפוטנציאלים שלה, בשל רגישויות כמו תסמונת טורט, הגברת תיקים וכדומה. אולם, מלבד התסמינים הללו, אנשי מקצוע שונים מציינים חסרונות נוספים לשימוש בריטלין: הטענה המרכזית נוגעת לכמות המאובחנים הגדולה של הילדים המשתמשים בריטלין. לטענת אנשי המקצוע הללו, השימוש בתרופה עשוי להיות לעזר עבור הילדים הזקוקים לו. אולם יש אבחון יתר עבור ריטלין ולכן הוא ניתן גם לילדים רבים שאינם זקוקים לתרופה. כמו כן, השימוש בריטלין עשוי לבוא על חשבון פתרונות נוספים שהילד זקוק להם כגון פעילות פיזית, תזונה נכונה ושימוש בשיטות אלטרנטיביות לריטלין וכו'. נוסף על כך, ריטלין מהווה פיתרון קל ונוח עבור מורים, יועצות בית ספר והורים לטווח הקצר, אולם לעיתים הילד זקוק דווקא לטיפול פסיכולוגי ולהוראה מתקנת המעניקות טיפול לקשייו של הילד, לטווח הארוך יותר, כתבנו על כך בכתבה הטוענת שהילד הוא יותר מריטלין ומקונצרטה. לבסוף, ישנם רבים המתנגדים לשימוש בריטלין בילדים, בשל התופעות הלוואי של התרופה (כגון פגיעה בכבד ובכליות) ובשל השימוש שעושים אנשי חינוך והורים בתרופה על מנת לרסן את הילדים, כתחליף לשיפור מערכת החינוך.

לסיכום, ניתן להתרשם כי ריטלין היא תרופה יחסית בטוחה, בעלת שנים רבות של מחקר ומעקב. התרופה עשויה לעזור למגוון רב של תסימינים הקשורים להפרעות קשב וריכוז ולהיות לעזר עבור הורים, מורים ואנשי חינוך המנסים לקדם את הילד מבחינה לימודית וחברתית. המרשם לריטלין ניתן רק על ידי רופאים מומחים וזאת לאחר אבחון מקיף. כמו כן, יש לקחת בחשבון את המגוון התרופתי, הנוגע לסוג התרופה (קונצרטה, LA או SL) ולמינון המתאים (10 מ"ג ועד 60 מ"ג). לבסוף, יש להתיס גם לביקורת הרחבה על התרופה ועל השימוש השכיח הנעשה בה.

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)