התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךמאמרים על טיפול בילדים

  מאמרים בנושא של טיפול פסיכולוגי לילדים

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

פסיכולוג ילדים ופסיכולוג מבוגרים - על הדומה והשונה

לטיפול בילדים יש דמיון לטיפול במבוגרים בהיבטים רבים, גם כאן ינתן מקום לקשר שבין המטפל לבין המטופל וגם כאן ניתן להבחין בין טיפול פסיכודינאמי לבין טיפול קוגניטיבי התנהגותי. אולם, לילדים יש מאפיינים רבים השונים מן המבוגרים ועל כן, גם אופן הטיפול יהיה שונה. ראשית, הסטוריית החיים של ילדים היא קצרה יותר. שנית, ילדים עושים שימוש מופחת ממבוגרים במרחב המילולי והם נותנים מקום מרכזי יותר למשחק. לפיכך, העבודה הטיפולית עם ילדים תעשה פחות בשיחה ובדיאלוג מילולי ויותר דרך משחק.

פסיכולוגיה ופסיכולוגים - קצת סדר בבלאגן

פסיכולוג הוא בעל מקצוע שהוסמך על ידי משרד הבריאות לעסוק בתחום הפסיכולוגיה. בארץ, מקצוע הפסיכולוג מותנה בלימודי פסיכולוגיה לתואר שני ומעלה ובהתמחות של מוסד מוכר. ישנו מגוון רחב של פסיכולוגים המסווגים לפי תחומים, מביניהם פסיכולוג התפתחותי, פסיכולוג חינוכי, פסיכולוג קליני, פסיכולוגים חברתי וכו'. במאמר הנוכחי ננסה להבין את ההבחנה שבין הפסיכולוגים השונים ואת התחום שמייחד אותם.

טיפול בתוקפנות של ילדים

ילדים מביעים תוקפנות רבה במהלך חייהם, אנו כהורים מנסים להתמודד עם כך במגוון דרכים: אנו עשויים לנסות ולשוחח עם הילד, להפנות אותו לפסיכולוג ילדים וגם לנסות ולהעמיד לילד גבולות. פעמים רבות אנו מוצאים את עצמנו חסרי אונים אל מול התנהגותם של ילדינו ומרגישים שאנו מתקשים לדעת כיצד עלינו להתמודד באופן מיטבי עם הילד שלנו. כהורים, אנו חשים בודדים, משתהים ומבולבלים בהקשר למענה המתאים עבור התנהגותו התוקפנית של הילד.

טיפול בילדים עם רגישות יתר למגע

תתארו לעצמכם שכל קול לחישה של אדם, כל התנעת מכונית ברחוב, אתם שומעים בעוצמה גבוהה... תדמיינו שאין לגופכם עור, וכל מגע של בגד נוגע בבשר החשוף... רגישות יתר אצל ילדים מתבטאת בכך שהם מגיבים במתח או בחרדה לגירויים הנחשבים בלתי חזקים. בעיות בוויסות תחושתי יכולות להופיע גם אצל ילדים הנתפסים כנורמטיבים מכל בחינה אחרת ושאינם סובלים מליקויים אחרים. רגישות יתר למגע יכולה להתבטא בהימנעות מגירויים מסוימים או בתוקפנות בתגובה לגירויים שונים כמו מגע קל, בגדים, חומרים וחיות. במאמר זה ננסה להבין כיצד ניתן לעזור לילד בעל רגישות יתר למגע להתמודד עם העולם.


טיפול בילדים עם תת רגישות חושית

לעיתים קרובות ילדים בעלי תת רגישות נמצאים באי שקט מאחר שהם זקוקים באופן מתמיד לגירויים חושיים. במאמר זה ננסה להעניק לציבור ההורים ואנשי החינוך כמה כלים שיתרמו ויעזרו בעבודה עם ילדים בעלי תת רגישות - חשוב לאפשר לילד בעל תת רגישות למגע, התנסות במגוון רחב של חומרים ושל חוויות של מגע. הילד נמצא במעין חסך תחושתי הגורם לו לרצות לגעת בכל דבר ללא הרף. חווית מגע מבוקרת ואינטנסיבית עשויה להרגיע אתה צורך הזה, זעיקר נדרש מגע עם חומרים מחוספסים או מלכלכים. בחלק זה אספנו כמה עצות שיוכלו לתרום לכם בעבודה עם ילד בעל תת רגישות.

 טיפול בילדים עם הפרעת חרדה

הפרעות חרדה בילדים מהווה קבוצה של הפרעות, המפריעות לניהול החיים התקינים בבית, בבה"ס ובמפגש עם חברת הילדים. ישנן הפרעות חרדה כלליות הנובעות מגירוי מעורפל שאינו מאיים על מרבית אוכלוסיית הילדים הרגילה וישנם הפרעות חרדה מצביות, הנובעות ממצב העשוי להתפס כמסוכן עבור מרבית הילדים, אולם לא יביא את כולם למצב של שיתוק, חוסר אונים וחרדה. ניתן להעריך שבין 5 ל 10 אחוזים מהאוכלוסיה סובלים מהפרעות חרדה בעוצמות שונות.  

 

השארת ילד שנה נוספת בגן

הורים רבים מוצאים את עצמם עומדים בפני ההתלבטות האם להשאיר את הילד שלהם שנה נוספת בגן. רצינו לחלוק איתכם כמה מהשיקולים הכרוכים בהתלבטות זאת, על מנת לעזור לכם מעט בהחלטה. החלטה זו מתבצעת לרוב בייעוץ עם הגננת ועם פסיכולוגית הגן והיא נעשית בדרך כלל בהקשר לילדים הצעירים בשנתון (ילדים שנולדו באוקטובר עד דצמבר) - להלן מצבים אחדים שבהם כדאי לשקול להתייעץ עם אנשי המקצוע האם להשאיר את הילד שנה נוספת.

 

הקש על מנת לקרא מאמרים על לקויות למידה

 

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • 8 שאלות שכדאי לכם לשאול את היועץ או המטפל לפני שמתחילים

  בעידן שבו הורים מחפשים מענה מהיר לבעיות של ילדיהם, על מצע פורה מתפתח שוק של ייעוץ הורי שנותן מענה בשבלי התפתחותי, החל מהלידה ואפילו משלב ואפילו טרום לידה. כך קורה, שהשוק כיום בשירותי הדרכה בנושאי, הנקה, שינה, ליווי התפתחותי, וטיפול רגשי לילד והדרכת הורים. השאלה היא מה כדאי להורים לשאול לדעת על אותם יועצים ומדריכים לפני שהם מפקידים בידיהם את אחד הנושאים המשמעותי ביותר בחייהם? 

  עוד
 • לריב כדי להתפתח? כיצד לבנות מערכת יחסים בריאה בין אחים
  אין כמעט דבר שגורם לנו לתחושת סיפוק גדולה יותר מלראות את ילדינו חולקים, משתפים, צוחקים ונהנים יחד עם אחיהם. יחסים בין הילדים בבית משפיעים ישירות עלינו כהורים, כשהם חיוביים אנחנו מאושרים וחווים זאת כהישג הכי גדול שלנו, ומאידך, כשהם רבים ומקנאים זה עלול לעורר בנו תחושת כישלון ואכזבה ותסכול רב. כיצד נוכל לסייע להם לבנות מערכת יחסים בריאה? מאמר של רוית גולן, מטפלת רגשית בעזרת בעלי-חיים ומדריכת הורים.
  עוד
 • גיבוש זהות אצל בני נוער בגיל ההתבגרות
  גיל ההתבגרות זו תקופה בעלת השפעה חזקה על חיינו כבוגרים. היא כוללת שינויים גופניים, נפשיים ורגשיים. כיצד זהות של בני נוער מתגבשת בגיל ההתבגרות ומה הם השלבים המאפיינים את התגבשות הזהות בגיל ההתבגרות? מאמר של פלג דור חיים, פסיכולוג ילדים ונוער. 
  עוד
 • הילד מאושר - האם זה תלוי בנו?
  מדוע ההורים של היום מאמינים שאושרם של ילדהם תלוי בהם? וכיצד כמות המידע שההורים צריכים להתמודד עמה מעלה על רמת החרדה של ההורים. כתבה של נועם ישראלי, פסיכולוג ומטפל משפחתי מוסמך.
  עוד