התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךמאמרים על הורים וילדים

מבחר מאמרים בנושא של גידול ילדים, הורות וחיי משפחה. הלקט כולל דילמות שונות של הורים ביחס לילדיהם, כגון קשיים חברתיים של ילדים, משבר גיל ההתבגרות, גירושים, ילדים שעברו טראומה ולידה של ילד שני במשפחה. 

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

הורים וילדים מתמודדים עם קשיים חברתיים

 קשיים חברתיים מאפניים ילדים רבים בתוך בית הספר. הורים רבים מוצאים את עצמם פעמים רבות חסרי אונים עקב המצוקה, התסכול והמועקה של ילדיהם. החוויה של קשיים חברתיים עבור הילד עשויה להיות מהותית ופעמים רבות להקשות גם על הפניות הרגשית של הילד בלימודיו, בפעילותיו האחר הצהריים ואף בקשר שבין ההורים לילדיהם.

הדרכת הורים לילדים ולמתבגרים

כהורים עולות לנו שאלות רבות, כגון כיצד להתמודד עם מריבות בין אחים, כיצד להשכיב את הילדה לשון, כיצד להתמודד עם פחדים וחרדות של ילדים, כיצד להתמודד עם סירובו של הבן להיכנס למקלחת ומה עושים כאשר הילדה בגיל ההתבגרות מסרבת לחזור הביתה בשעה שנקבעה. במאמר נדבר על הדרכת הורים, נשתף בתהליך ההדרכה ונביא מספר המלצות על גידול ילדים.

הורים לילדים בגיל ההתבגרות – גם להם מותר למרוד

הורים לילדים בגיל ההתבגרות מתמודדים עם דילמות וקונפליקטים, המאתגרים מחדש את ההורות שלהם שוב ושוב.הורים מוצאים את ילדם נסער, בלתי יציב ומתנהג ברגשנות באופן שלא אפיין את התנהגותו עד כה. שינויים מהירים בגופו, ברגשותיו, בתחושותיו ובדעותיו של המתבגר, הופכים את ההורות לילדים בגיל זה, לקשה ומטרידה הרבה יותר שהיו הורים צריכים להתמודד עד כה. 

 הורים וילדים במשבר

 חרדה ומשבר עלולים לפקוד את הילד לנוכח אירועים שונים המתרחשים בסביבתו הקרובה של הילד, בסביבתו הרחוקה או מתוקף חוויה קשה שפקדה את הילד. ניתן לראות בחרדה תגובה רגשית כוללת למצב מוגדר, בשונה מפחד הנוגע לתגובה ייחודית ומותאמת לדבר מוחשי.

 גירושין בחייהם של הורים וילדים

גירושין בין בני זוג הם אירוע קשה, המצריך התמודדות רבה עם תסכול וכאב. שני בני הזוג צריכים להתמודד עם בנייה מחודשת של העולם האישי והמשפחתי שלהם. המשבר דורש התארגנות מחודשת בכלל רבדי החיים. כמו כן, ההיבטים הרגשיים של השינוי הם מורכבים וכוללים בחובם התמודדות עם אכזבה עצמית, חוסר אונים ובדידות. הגירושין יוצרים שרשרת של לחצים, הנובעים מהשינויים הרבים המתחייבים מהם. 

הורים וילדים שעברו טראומה – כיצד מתמודדים?

הורים לילדים ניצבים פעמים רבות עם חוסר אונים ביחס לילד שעבר אירוע קשה וטראומתי. חוויה זו של הילד יכולה להיות תאונת דרכים, פיגוע או אירוע של אלימות קשה כלפיו. ככל שהורה לילד אשר חווה אירוע טראומתי מסוגל להכיר בנסיבות חייו של הילד ולהבין שמצבים אלו אינם כובלים אותו, כך מתרחבות דרגות החופש של ההורה באופן  שמשמפיע על הבחירות שהוא עושה אל מול הילד שלו.

התפרצויות זעם בחייהם של הורים וילדים 

הורים וילדים מתמודדים באופן יום יומי עם כעסים בתוך המשפחה ומחוצה לה. בייחוד עולה השאלה, כיצד על הורים להתמודד עם התפרצויות זעם של ילדיהם: בבוקר הילד צורח שהוא לא רוצה ללבוש את המכנסיים הכחולים ולא את החולצה הכתומה. הילד גם מסרב ללבוש את החליפה החדשה שהוריו קנו לו. ליד השולחן, הילד כועס, ומסרב לשתות את מיץ התפוזים.  במאמר הנוכחי נתאר את הסיבות להתקף זעם של ילשים ונביא המלצות להתמודדות עימה.  

הורים וילדים מתמודדים עם לקויות למידה

להיות הורים לילדים זו משימה מאתגרת, הדורשת מההורים השקעה מתמדת בילדים, במשפחה ובבית. ההורות טומנת בחובה התמודדות יום יומית עם אתגרים, משימות, אילוצים ודרישות בלתי פוסקות. הורים לילדים מתמודדים עם משימה מורכבת עוד יותר, כאשר אחד הילדים בבית מתמודד עם לקות למידה. ההורים משקיעים משאבים רבים בהתמודדות עם עומס רגשי ובתמיכה בילד אל מול עולם שפעמים רבות אינו רגיש דיו כלפיו

 כיצד הורים נורמטיבים הופכים להיות הורים מתעללים?

לאחרונה פורסמו בעיתונות מספר כתבות על הורים שהתעללו בתינוקות. בכל פעם נחרדנו מחדש מהסיפורים הקשים ומהמחשבה על סבלו של הילד. מקרה אחד שהתרחש לאחרונה עורר בנו בנוסף לכעס ולמחאה על תופעת ההתעללות בילדים, תמיהה. תחושה זו עלתה בנו לאחר סיפור התעללותם בתינוק של זוג הורים שהוגדר כ"נורמטיבי". התיחסות חשובה לסוגיה זו, הובאה על ידי שאלות שעלו לנו – מתי הקושי הבלתי נסבל של התמודדות עם תינוק בוכה עשוי להפוך למסוכן וכיצד ניתן להתמודד עם כך.

 ילד שני במשפחה

להיות אח הוא תפקיד לכל חיינו. לידת אח או אחות, גורמת לטלטלה בספינה הגדולה והמורכבת הזו שנקראת משפחה: לילות ללא שינה, עייפות מצטברת, רעש, בלאגן וילד בכור אחד, שלא מבין מה קרה ומדוע אמא הייתה צריכה להביא הביתה את "החבילה הרועשת והצורחת" הזו, שרק עושה שמות בבית.

הורים וילדים מדברים על טוב ורע  טוב ורע 

מגיע שלב שבו ילדים מתחילים ללקט רסיסי מידע ותופרים לעצמם מבט על המציאות, תוך שהם יוצרים מעין שמיכת טלאים ומבקשים מההורים למלא את החורים. הם מתחילים לשאול על פשר המילה 'שחיתות', הם רוצים לדעת מתי מתוכננת המלחמה הבאה, הם לא מבינים מה זה אומר 'סבתא עלתה לשמים' והם לא מפסיקים לשאול עד שהם באים על סיפוקם.

הורות ראשונה - הורים וילדים

מזל טוב....ההריון והלידה כבר מאחוריכם! בתקופה זו עברתם כזוג הורים, חוויות ריגשיות ופיזיות עוצמתיות ביותר, בנשוא של הורים וילדים. היו אלו בוודאי רגשות מטלטלות ולא קלות, שמחות ועצובות בו זמנית. לידת תינוק, היא חוויה מדהימה ועוצמתית עבור ההורים. המביאה עימה אושר גדול מאד, אך במקביל היא מזמנת להורים התמודדויות ושאלות רבות הנותרות ללא מענה.

הקש על מנת לקרא מאמרים על טיפול בילדים

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד