התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךלקות למידה ודימוי עצמי

לקות למידה והפרעות קשב וריכוז מלוות, על-פי רוב, בבעיות רגשיות על רקע תסכול הנובע מפערים בתפקוד ומכישלונות חוזרים, דימוי עצמי נמוך וחרדה. קצת מידע על ההתנהגות וההשלכות.

שושי גפני, פסיכולוגית
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

לקות למידה הנו מושג המתייחס לקבוצה של הפרעות הבאות לידי ביטוי בקשיים משמעותיים בתפקודים הקוגניטיביים (תפיסה, חשיבה, תפיסה, התמצאות בזמן ובמרחב, זיכרון, כישורים מתמטיים, קשב, תכנון והתארגנות, בקרה, גמישות) ובתפקודי קריאה וכתיבה. הפרעות אלו מלוות, על-פי רוב, בבעיות רגשיות על רקע תסכול הנובע מפערים בתפקוד ומכישלונות חוזרים, דימוי עצמי נמוך וחרדה, ובאות לידי ביטוי גם ביחסים חברתיים וביחסים בתוך המשפחה.

אני לא טיפש

"רק תגידי לי שאני לא טיפש", " יש לי בכלל סיכוי להתקבל ולהראות שאני יכול ?", הם ביטויים שאפיינו סטודנטים שהגיעו לאבחון פסיכודידקטי באחת המכללות.

בראיון, חזרו על עצמם מסרים שהסטודנטים קיבלו מהוריהם ומוריהם במהלך לימודיהם בבית הספר. המסרים היו "הוא לא מנצל את הפוטנציאל שלו", "אם רק היה משקיע בהכנת שעורי בית היה מצליח...", "את מפונקת", "אתה עצלן" וכד' שהיו מלווים בכעס וחיכוכים.

מסרים אלו הופנמו אצל אותם ילדים שהתבגרו, עברו שירות צבאי (חלקם בהצלחה, ביחידות קרביות) והפכו להיות חלק מהדימוי העצמי שלהם.

אותם סטודנטים שידרו נואשות, רצון להשתייך לאותה קבוצה מכובדת של אלו שממשיכים ללמוד וגם אם אפשר לקבל קצת הערכה מההורים. הם המשיכו לנסות לרצות את הוריהם ולהראות לעצמם ולחברה שהם לא פחות שווים. אולם הם חוו מתח, חרדה, ציפייה לכישלון, הערכה עצמית נמוכה ודימוי עצמי שלילי. חלק גדול מהסטודנטים הללו דיווח על יחסים שטחיים, על קושי בשימור קשרים בינאישיים ועל רגשות דחייה ובדידות.

גם בעבודתי עם ילדים צעירים יותר עלו תחושות של תסכול, מתח, חרדה ואף דיכאון.

אחד הילדים, נתן, בן 8 ש', הבן הצעיר במשפחתו (ולו אחות ושני אחים בוגרים), בעל יכולת מילולית טובה מאד ועולם ידע עשיר ורחב מאד, אמר על עצמו באופן חוזר ונשנה: "יש לי ראש גדול – מוח קטן". ביטוי זה, יחד עם ביטויים אחרים אודות עצמו, שיקף תחושה של חוסר אינטגרציה בדימוי העצמי שלו. המסרים הללו שיקפו את הפערים שהילד חווה בחיי היומיום שלו. מחד גיסא, הוא קיבל מסר על כך שהוא נבון, חכם ומיוחד עקב הידע הרב שהפגין בנושאים שונים. מאידך גיסא, הוא שולב בלימודי קריאה וחשבון בקבוצות ברמות נמוכות.

בנוסף לכך, הוא התקשה להשתלב בחברת הילדים האחרים. הוא לא הבין את התנהגותם והתקשה לשנות את התנהגותו ולהתאימה לחברה שבה הוא תפקד. כך למשל הוא המשיך שוב ושוב לספר סיפורים אהובים עליו מבלי להתייחס לתגובות, המילוליות והבלתי מילוליות, של חבריו. כאשר הילדים פשוט עזבו אותו , הוא המשיך את סיפורו למרות העלבון שחש. הוא התקשה להתנתק מהדפוס שרכש בבית הוריו,שם הוריו ואחיו הבוגרים שיבחו אותו מאד על הסיפורים שחזר וסיפר.

ילדים עם לקויות למידה בעלי ביטחון עצמי נמוך יותר

ממחקרים עולה כי בקרב ילדים עם לקויות למידה נמצא ביטחון עצמי נמוך יותר, פחות גמישות, ולעיתים קרובות מריגשים בדידות פחות קשרים ומקובלות חברתית, יותר מריבות עם ההורים, יותר בעיות משמעת. הם ביצעו פחות תפקידים בבית, הפריעו יותר בכיתה והביעו תחושה שהם זנוחים ע"י חבריהם. 

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • 8 שאלות שכדאי לכם לשאול את היועץ או המטפל לפני שמתחילים

  בעידן שבו הורים מחפשים מענה מהיר לבעיות של ילדיהם, על מצע פורה מתפתח שוק של ייעוץ הורי שנותן מענה בשבלי התפתחותי, החל מהלידה ואפילו משלב ואפילו טרום לידה. כך קורה, שהשוק כיום בשירותי הדרכה בנושאי, הנקה, שינה, ליווי התפתחותי, וטיפול רגשי לילד והדרכת הורים. השאלה היא מה כדאי להורים לשאול לדעת על אותם יועצים ומדריכים לפני שהם מפקידים בידיהם את אחד הנושאים המשמעותי ביותר בחייהם? 

  עוד
 • לריב כדי להתפתח? כיצד לבנות מערכת יחסים בריאה בין אחים
  אין כמעט דבר שגורם לנו לתחושת סיפוק גדולה יותר מלראות את ילדינו חולקים, משתפים, צוחקים ונהנים יחד עם אחיהם. יחסים בין הילדים בבית משפיעים ישירות עלינו כהורים, כשהם חיוביים אנחנו מאושרים וחווים זאת כהישג הכי גדול שלנו, ומאידך, כשהם רבים ומקנאים זה עלול לעורר בנו תחושת כישלון ואכזבה ותסכול רב. כיצד נוכל לסייע להם לבנות מערכת יחסים בריאה? מאמר של רוית גולן, מטפלת רגשית בעזרת בעלי-חיים ומדריכת הורים.
  עוד
 • הילד מאושר - האם זה תלוי בנו?
  מדוע ההורים של היום מאמינים שאושרם של ילדהם תלוי בהם? וכיצד כמות המידע שההורים צריכים להתמודד עמה מעלה על רמת החרדה של ההורים. כתבה של נועם ישראלי, פסיכולוג ומטפל משפחתי מוסמך.
  עוד
 • ילדים עם רגישות יתר למגע

  תתארו לעצמכם שכל קול לחישה של אדם, כל התנעת מכונית ברחוב, אתם שומעים בעוצמה גבוהה... תארו לעצמכם שאין לגופכם עור, וכל מגע של בגד נוגע בבשר החשוף...  רגישות יתר אצל ילדים מתבטאת בכך שהם מגיבים במתח או בחרדה לגירויים שאינם נתפסים כחזקים עבור האדם הממוצע

  עוד
 • הורים ברשת נעים להכיר