התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - הריון ולידה

שירלי נימברגר
יועצת שינה ומנחת הורים

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךמה קורה במוח של התינוק כשהוא שומע שפה חדשה?

הורים רבים דוברי שפות שונות, מכירים את ההתלבטות הבאה, מתי והאם ללמד את הילד שפה חדשה כשהוא רק נולד? או האם להמתין עד שהילד יגדל וילמד שפה ראשונה. פטרישה קוהל, חוקרת מוח המנהלת את מכון המחקר המוח והלמידה באוניברסיטת וושינגטון מביאה ממצאים חדשניים בנושא המוח של התינוקות שלנו.
 
הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)
הורים רבים מכירים את ההתבלטות, האם ללמד ילד שפה שנייה כבר בשנתו הראשונה? לפי ממצאי המחקר של פטרישה קוהל, חוקרת מוח המנהלת מכון חקר המוח והלמידה באוניברסיטת וושינגטון, נמצא שהתינוקות שלנו הם למעשה גאוני שפות. למעשה ישנה תקופה קריטית בה ניתן ללמוד שפה - לפי הגרף המוצג מטה, נראה שתינוק קולט שפה חדשה הכי טוב עד הגיל שבע.  
לפי הממצאים, תינוקות וילדים הם גאונים עד להגעתם לגיל שבע, ולאחר-מכן נראה שישנה יש ירידה מתמשכת.

מדוע תינוקות וילדים הם גאונים?
במעבדה של קוהל, היא מתמקדת בתקופה הקריטית הראשונה של ההתפתחות הילד, זו היא התקופה שבה התינוק מנסה להיות בקיא בצליל בשימוש בשפה. תקופה קריטית מקבילה לזו, עשויה להתרחש גם בילדות כשהילד לומד מיומנויות והקשורות בהתפתחות חברתית, רגשית ותפיסתית.

תינוקות לפי הגדרתה של קוהל הם "אזרחי העולם", הם יודעים להבחין בין כל הצלילים של כל השפות, לא משנה באיזו מדינה אנו בוחנים ואיזו שפה אנו משתמשים. זה מעורר התפלאות, מאחר ואנחנו כמבוגרים לא מסוגלים כמבוגרים אנו מוטי-תרבות ואולי נדע להבחין בין צלילים של השפה שלנו, אבל לא של שפות זרות.

בשנה הראשונה לחייו של התינוק, מתרחשים שני תהליכים למידה במקביל:
1.    למידה באמצעות קשב מלא. התינוק מקשיב לנו בקשב מלא כשהוא מנסה ללמוד את השפה.
2.    למידה באמצעות לקיחת דגימות התפלגות קול סטטיסטיות. הוא דוגם סטטיסטית בעודו מאזין לנו ולוקח דגימות קול וצליל. ומסתבר התינוק שלנו, למרות שלא למד סטטיסטיקה הוא מאד רגיש להתפלגויות של הצלילים. כך הוא מבין בין השונות בשימוש בצלילים של אנגלית ויפנית, שהם צלילים מאד שונים. מתוך ממצאי המחקר עולה כי, התינוק שסופג את סטטיסטיקת השפה זו משנה גם את מוחו. היא משנה אותו מאזרח העולם, למאזין מוטה תרבות. 
כאנשים בוגרים איננו לא רגישים כלל לסטטיסטיקות הללו או להתפלגויות. אנו נשלטים על-ידי התבניות בזיכרון שנוצרו בהתפתחות המוקדמת.

אנשים דו-לשוניים חייבים להחזיק שתי מערכות של סטטיסטיקות בו-זמנית ולעבור ביניהן, אחת אחרי השניה, תלוי אל מי הם מדברים
.
לסיכום ממצאי המחקר של קוהל עולה כי חשיפת תינוקות ל-12 מפגשים במשך שעה לשפה חדשה תשפר להם את שפה לאותה רמה של תינוקות שנחשפו לשפה במשך עשרה וחצי חודשים.

כאשר התינוק נחשף לשפות שונות וצלילים אחרים מאלו שהוא מכיר, אזורים שונים במוח שלו מגורים ונוכל לראות כיצד התינוק  שומע מילה בשפתו האזורים השמיעתיים נדלקים ולאחריהם האזורים המקיפים אותם.

צפייה בטלוויזיה עוזרת? לא.
חשבתי שאולי יש פתרון להורים "עצלנים" האם אפשר פשוט להניח את הילד אל מול מסך הטלוויזיה? אז מסתבר שלא. במחקר של קוהל, נבדקה קבוצה אחרת של תינוקות שנחשפו 12 פגישות דרך טלוויזיה לשפה זרה, בה הוצג קול ותמונות על המרקע. לפי התוצאות לא התרחשה למידה כלל כתוצאה מהצפייה בווידאו. כלומר, על מנת שתינוק ילמד שפה חדשה הוא צריך אדם שיהיה איתו במגע על מנת שהתינוק יהיה מסוגל לקחת ממנו את הדגימות הצליל וההתפלגות. כאן נכנס לתמונה המוח החברתי השולט בתינוק בעודו מאזין בקשב להורה.

לצפייה בהרצאה המלאה:
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • מספיק להקשיב לאחרים - הקשיבו לעצמכם
  דנית ציפיתה להרבה דברים שיקרו ברגע שתלד ולמרות שחשבה שהיא יודעת הכל, עדיין לא יכלה לצפות מה יקרה ואיך באמת תרגיש ובכמה מידע היא תוצף. וברגע האמת, היא גילתה שגם אמא לוויתן יש הרבה מה ללמד אותנו כהורים. הבלוג של דנית אתר בהורים ברשת. 
  עוד
 • הנקה והימים הראשונים לאחר הלידה
  השבוע הראשון לאחר הלידה, הינו שבוע מאוד קריטי לביסוס ההנקה. הימים הראשונים מאופיינים בשינויים גדולים ומשמעותיים ולכל יום מאפיינים משלו. במאמר זה שירי וינשטיין, מדריכת הנקה מוסמכת המתמחה בתאומים מסבירה למה ניתן לצפון הן מבחינה פזיולוגית ורגשית. 
  עוד
 • השפעת מגע על התפתחות תינוקות וילדים

  בעולם המערבי חלו שינויים בשנים האחרונות, גישת החינוך של ד"ר הולט שזכתה לפופולריות רבה במאה הקודמת, שעל פיה צריך להרחיק את עריסת התינוק מחדר ההורים, להאכילו על פי לוח זמנים מוגדר ולגעת בו רק לצורך האכלה וניקיון, יצאה כמעט מהאופנה. הורים מבינים שהרמת התינוק על הידיים לא גורמת לפינוק יתר, אלה מספקת אהבה וביטחון. כדאי לקרוא... 

  עוד
 • כיצד להגיב לבכי של תינוק
  נושא השינה מביא איתו התמודדות בלתי פוסקת הבכי של התינוק. שאלות רבות עולות בנושא זה- האם לתת לתינוק לבכות? כמה זמן? האם להתעלם מהבכי שלו? האם להיענות מיד?
  עוד
 • הרגלי שינה ותינוקות

  נושא השינה תופס חלק בלתי נפרד בחיים של רובנו. כאשר אנו הופכים להיות הורים, אף אחד אינו מכין אותנו לכל הכרוך בכך. מצד אחד אנחנו מגלים את משמעותה של אהבה אמיתית וטהורה שאינה תלויה בדבר. אנו מתמלאים באושר לנוכח החיוך הראשון של ילדינו וחשים גאווה עם הצעד הראשון שלו. מצד שני, חווית ההורות מעמתת אותנו עם לא מעט קשיים, התלבטויות וחרדות הקשורות בהרגלי השינה התינוק שלנו.

  עוד