התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הריון ולידה

שירלי נימברגר
יועצת שינה ומנחת הורים

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךלישון כמו תינוק בחופש הגדול

החופש הגדול חשוב לנו המבוגרים בכדי שנוכל "למלא את המצברים", לנקות את הראש ולשנות אווירה. אולם לשבירת השגרה עבור הקטנטנים עשויה השלכות אחרות. בפוסט זה נבחן כיצד נוכל לשמר את השגרה גם בחופש הגדול. 

נירית גולדפרב, יועצת שינה
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

עבור ילדים רבים, החופש הגדול משמעותו לקום מאוחר, לישון מאוחר, לעשות מה שבא, בלי מסגרת בלי מחוייבויות. ים, בריכה, מסיבות ועוד ועוד כיד הדמיון הטובה. אך פרט חשוב, אם אתם הורים לקטנטנים, פעוטות ילדים או הורים בכלל, חלק מהתיאור כאן פחות יכול להתאים עבורכם. מאחר ותינוקות ופעוטות לעיתים מגיבים לשבירת שגרה בעצבנות ובחוסר שקט

לנו כמבוגרים, שבירת השגרה חשובה לשם "מילוי מצברים וטעינה", ניקוי ראש, ושינוי אווירה – אולם, לקטנטנים שלנו בדיוק ההפך. ככל שיש להם שגרה טובה ובטוחה כך הם מרגישים מוגנים ובטוחים יותר, יודעים למה לצפות, מה קורה אחרי מה, ישנן פחות התנגדויות וכמובן שינה טובה ובטוחה, רציפה ועמוקה יותר.

אז איך בכל זאת משלבים בין הדברים?

אציג לכם כאן מספר דוגמאות שייתכן ותתקלו בהם במהלך החופש הגדול:

1."אבל עדיין אור בחוץ!" - בניגוד לסברה הרווחות, לתינוקות אין הבחנה  בין שעון קיץ לשעון חורף, כלומר, הם אינם חשים צורך ללכת לישון מאוחר יותר בקיץ כי אור בחוץ.
פתרון: כאשר רוצים ליצור אוירת ערב נעימה בבית, מומלץ להגיף תריסים וליצור  "אווירת לילה" אשר גורמת להשריית שינה נעימה.

2."אבל למה שהילדים לא יהיו איתנו גם בערב?"  - וכאן המקום "לפרוש את משנתי"-מקומם של תינוקות בערב הוא לישון במיטתם ומקומם של ההורים בערב היא להנות מהלבד ללא ילדים – לצאת, לבלות, לעשות ספורט או סתם לבהות אל מול הטולויזיה.
פתרון: תתנו להם לישון בערב וקחו לכם קצת לעצמכם. 

3."כל סדר היום שלנו השתבש!" -  תינוקות וילדים מתעייפים הרבה יותר כאשר הם אינם נמצאים בשגרה לה רגילים, קרי מסגרת ונהיים עצבניים הרבה יותר מהרגיל בעקבות השיבושים, שלנו המבוגרים נראית לא משמעותיים כלל.  

פתרונות:
א. הציצו בשעון - במהלך היום כאשר נמצאים בחופש בעיקר ההתייחסות היא אל מחוץ לבית, נסו בכל זאת להציץ בשעון ולהשכיב לשנת בוקר ו/או צהריים בשעה הייעודה בעגלה או בכל אמצעי אחר. (הקטנטנים עדיין זקוקים לשנת בוקר וצהריים גם בחופש).

ב. הכינו תוכנית שבועית - נסו להכין תכנית שבועית ובה החליטו מראש על ימים שבהם אתם בערב משכיבים בבית בשעה הייעודה וימים שבהם אתם בוחרים שלא ונסו שיהיה איזון בין הימים. 

4."הכל מותר!" -נכון שלקטנטנים נעים לחשוב "שבחופש מותר הכל", יחד עם זאת גבולות וחוקים שחשובים לכם, כדאי לשמרם גם במהלך החופש הגדול, זה טוב לכם וטוב הרבה יותר להם. לדוגמא, רצוי להרדים את הילד במיטתו ושלא מול הטלוויזיה. 

חופשה נעימה ושינה טובה לכולם!

דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • התפתחות תינוקות - רפלקס

  כל תינוק שנולד, מגיח לעולם עם מגוון של רחב של רפלקסים, לעיתים לנו ההורים, התנועות הפתאומיות נראות מוזורות, אבל סך הכל מדובר ברפלקס. רכזנו בעבורכם מגוון רשימה של רפלקספים הקשורים בהתפתחות הילד. 

  עוד
 • איך התינוק שלך ישן בלילה?
  כהורים, אנו מושפעים רבות מהרגלי השינה של ילדנו ולכן הרגלים אלו הופכים להיות אחד מנושאי השיחה היום-יומיים. הורים ברשת לקחו על עצמם לבדוק מהם הרגלי השינה של התינוקות, זו הייתה משימה מאתגרת.
   
  עוד
 • חוזרים מחופשת לידה - מה עושים עם הרגלי השינה של תינוקך?

  צריך לחזור לעבודה, אבל מה יהיה? מי יכבד את שעות השינה, את זמני ההאכלה הקבועים, אליהם הורגל? 3 המלצות יישומיות לחזרה לעבודה בשלום לאחר חופשת הלידה. 

  עוד
 • מדוע התינוק בוכה?
  עם שמיעת בכי של ילד, מתעוררים בנו רגשות ראשוניים כגון הזדהות, לחץ ולעיתים אפילו כעס. אנו שופטים ומעט מכילים. אבל מהי משמעות הבכי של התינוק? מאמר על העולם הרגשי של תינוקות. עוד
 • השפעת מגע על התפתחות תינוקות וילדים

  בעולם המערבי חלו שינויים בשנים האחרונות, גישת החינוך של ד"ר הולט שזכתה לפופולריות רבה במאה הקודמת, שעל פיה צריך להרחיק את עריסת התינוק מחדר ההורים, להאכילו על פי לוח זמנים מוגדר ולגעת בו רק לצורך האכלה וניקיון, יצאה כמעט מהאופנה. הורים מבינים שהרמת התינוק על הידיים לא גורמת לפינוק יתר, אלה מספקת אהבה וביטחון. כדאי לקרוא... 

  עוד