התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךמספיק להקשיב לאחרים - הקשיבו לעצמכם

דנית ציפיתה להרבה דברים שיקרו ברגע שתלד ולמרות שחשבה שהיא יודעת הכל, עדיין לא יכלה לצפות מה יקרה ואיך באמת תרגיש ובכמה מידע היא תוצף. וברגע האמת, היא גילתה שגם אמא לוויתן יש הרבה מה ללמד אותנו כהורים. הבלוג של דנית אתר בהורים ברשת. 
דנית אתר
דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)
ציפיתי להמון דברים שיקרו ברגע שהצוציקית הקטנה תצא לאויר העולם. היה לי ברור שתם ונשלם עידן השינה הטובה עד אשר נסיים לגדל את אחרון הילדים, אי שם עוד 20 שנה. ידעתי שאם יש משהו שאני ממש רוצה לצפות בו בטלוויזיה, שבוע 40 הוא המועד האחרון. אפילו צפיתי את רמת החרדה והדאגה האינסופית לשארית חיי. הנחת הבאה ככל הנראה תבוא עם הנכדים.
מדהים למרות שחשבתי שאני יודעת הכל, עדיין לא יכולתי לצפות מה יקרה ואיך באמת ארגיש. לא ציפיתי להרגיש בודדה. לא ציפיתי שהצליל של הבכי שלה יגרום לכל הגוף שלי לבכות בעצב וכאב יחד איתה. במיוחד לא ציפיתי להרגיש כל כך אבודה בחוסר וודאות וחוסר ידיעה.

את הספר של הלוחשת לתינוקות קראתי עוד בהריון, יחד עם עוד שני ספרים הריון ולידה עבי כרך. כבר שם, היו סממנים למידע סותר, בין אלה שדיברו על חשיבות תנומות במהלך היום, לאלה שעדיין המליצו לתת לתינוק לישון כמה שפחות ביום כדי שישן יותר טוב בלילה. גלשתי ברחבי האינטרנט ועשיתי סטאז מזורז על תינוקות של חברות. והכי חשוב- היתה לי תכנית!

לידה טבעית, הנקה מיד אחרי, ביות מלא, שלושה לילות במלונית עם הבעל (כל זה ללא ביקור של משפחות), להגיע הביתה לחדר המוכן מראש, ולהתחיל בנחת ובכיף עם המון סבלנות להכיר את הבת החדשה שלי עם הבעל שלקח שבועיים חופש מראש.

בשבוע 41+2 , עם זירוז, ילדה מתוקה יצאה לאוויר העולם, אחרי 26 שעות בחדר הלידה, ו-4 מנות של אפידורל. הדבר כלל כמובן רופאה שהשטתחה על הבטן בלחיצות, חתך פרינאום והרבה כיף. התינוקת לא בכתה. חצי דקה עברה עד שלקחו אותה ממני ל-12 השעות הבאות.

בעלי הלך עם הקטנה ואני נשארתי בחדר ריק, אחרי שכל הרופאים והאחיות הלכו. מחכים שתצא השליה. לא, היא לא יצאה, והנה אני בחדר הניתוח, לבד. 
מיותר לציין שלא כל כך הרגשתי אמא ברגעים האלו. פשוט מפחדת ולבד, בלי יכולת להזיז את הרגליים. הקטנה בסדר, וגם אני, אבל זו היתה הפעם הראשונה שהבנתי כמה המציאות כנראה שונה מכל תכנית שהגיתי בראש.
חשבתי שבעזרת הלוחשת לתינוקות אדע לפרש כל בכי של הקטנה שלי ולדעת מה היא צריכה. גם האמנתי לה כשכתבה שם שתישן, ושכשתסבול מגזים מנשא הבד, ומגע עור לעור יפתור הכל. אבל פתאום, יש כל כך הרבה שאלות על בריאות, התפתחות, בכיינות, שינה ואכילה, ודווקא עם כל המידע הזמין אני מרגישה אבודה. 

והיום, לפתע זה הכה בי לראשונה. הייתי רוצה להיות לויתן קטלן ליום אחד. לפני שתחשבו שנפלה עלי דעתי, הסבר קטן. הלויתן הקטלן היא חיה מדהימה. היא מפותחת רגשית יותר מאיתנו, בני האדם. יש לה איזור שלישי במוח, שלנו אין, והוא מוקדש רק לזה פיתוח רגשות וקשרים חברתיים. המבנה המשפחתי של הלהקה אף הוא מלוכד יותר. התינוק הלויתן ישחה לצידה של אמו עד ליום מותה (כמאה שנים... סתם לידע כללי).

אז לענייננו, הייתי רוצה לשחות לצידה של אמא לויתנית. לראות איך היא מתמודדת עם התינוק הקטן שרוצה לינוק כל כמה שעות. אם היא נותנת לו להמשיך למצוץ גם אחרי שסיים לאכול, או מנתקת אותו שלא ייצר תלות. ואיך היא מלמדת אותו הרדמות עצמאית, הייתי רוצה לדעת. היא נותנת לו לבכות או מחבקת ומלטפת ולוחשת? וכשהוא לא מרגיש טוב, איך היא יודעת מה לעשות??? הרי אין רופא... איך היא עוזרת לו כשבוקעות השיניים, והאם יש כזה דבר יותר מידי מחמאות?

הייתי רוצה להיות לויתן. לחזור לרגע אחד לסביבה הטבעית שלנו, ולהזכר איך כל נושא ההורות היה אמור להיות. לפני עידן שבו אומרים לנו מה "נכון" או "לא נכון" ולבין העמקה בגישות שונות של פרויד, הלוחשת לתינוקות, שיטת החמש דקות ורופא המשפחה שזמין גם בסקייפ. הייתי רוצה להסיר את "גלגלי העזר" האלו לא תמיד עוזרים, ולהתחבר לאינסטינקט הזה של אמא, ולשחות לבד באוקיינוס. אולי אז באמת אדע לפרש את הבכי של התינוקת שלי.

אם נולדנו לעשות את זה אז למה זה כל כך קשה? למה אנחנו לא יודעים את התשובות לשאלות? למה במאמאזון יש כל כך הרבה תשובות שונות? ולמה כל מומחה ואיש מקצוע ברשת יש כל כך הרבה דרכים שונות לתקוף כל נושא? ומתי אני כאמא אדע שאני צודקת ולא סוללת את דרכה של הבת שלי לטיפול פסיכולוגי בו אשלם למישהו כדי שהיא תספר לו כמה טעויות עשיתי? 

הכוח טמון בנו

הכח מתגלה דווקא ברגעים קצת משונים. לאחר 40 דקות ממשוכות, בהם ניסיתי להרדים את מלאכית הקטנה לשנת אחר הצהריים שלה, בכישלון רב, אחרי שישבתי, עמדתי וחנקתי כדור פיזיו למוות. לבסוף, ישבתי איתה על כסא ונשענתי אחורה. נשמתי נשימות עמוקות, כמו בקורס הכנה ללידה והעמדתי פנים שאני ישנה, כך היא נרדמה. הכוח שלנו הוא כנראה בפנים ואני מקווה שלא אאבד אותו עד מחר. גם אם כן, אני אמצא אותו מחדש, כמו בכל יום. מהיום אני לויתן. 
דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • מה קורה במוח של התינוק כשהוא שומע שפה חדשה?
  הורים רבים דוברי שפות שונות, מכירים את ההתלבטות הבאה, מתי והאם ללמד את הילד שפה חדשה כשהוא רק נולד? או האם להמתין עד שהילד יגדל וילמד שפה ראשונה. פטרישה קוהל, חוקרת מוח המנהלת את מכון המחקר המוח והלמידה באוניברסיטת וושינגטון מביאה ממצאים חדשניים בנושא המוח של התינוקות שלנו.
   
  עוד
 • הנקה והימים הראשונים לאחר הלידה
  השבוע הראשון לאחר הלידה, הינו שבוע מאוד קריטי לביסוס ההנקה. הימים הראשונים מאופיינים בשינויים גדולים ומשמעותיים ולכל יום מאפיינים משלו. במאמר זה שירי וינשטיין, מדריכת הנקה מוסמכת המתמחה בתאומים מסבירה למה ניתן לצפון הן מבחינה פזיולוגית ורגשית. 
  עוד
 • סיפורי הורים וילדים בצבעים
  כהורים אנחנו נתקלים במהלך היום ברגעים משעשים, מצחיקים, מתסכלים ומאתגרים. ליאת נוקד וינדר, מביאה לנו נקודת מבט ייחודית ומעניינת למערכת היחסים שבין הורים וילדים, ומאיירת רגעים אלו בכישרון אדיר בסדרת הקומיקס שלה "הנוקדים" בהורים ברשת.
  עוד
 • איך התינוק שלך ישן בלילה?
  כהורים, אנו מושפעים רבות מהרגלי השינה של ילדנו ולכן הרגלים אלו הופכים להיות אחד מנושאי השיחה היום-יומיים. הורים ברשת לקחו על עצמם לבדוק מהם הרגלי השינה של התינוקות, זו הייתה משימה מאתגרת.
   
  עוד