התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךכיצד להתמודד עם לחץ וחרדה – שלושה סרטונים נבחרים

בחרנו עבורכם שלושה סרטונים שמסבירים כיצד ניתן להתמודד עם מצבי לחץ חרדה, תוך שימוש במשחק, בתנועה ובשיר.

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)
המצב הבטחוני מביא עימו התמודדות לא פשוטה של הורים וילדים עם לחץ וחרדה. ליקטנו בעבורכם מספר סרטונים, שמדגימים ומסבירים כיצד ניתן להתמודד עם המצב הבטחוני, תוך שימוש במשחק, בתנועה ובשיר ולכך הוספנו סרטון קצר שמסביר את ההבדל שבין אמפיטה לסימפטיה.  

צבע אדום - לשחק ולנהל את הפחד

סרטון קצר שנמשך שלוש דקות המספר כיצד לעזור לילדים להתמודד  עם ירי הטילים לעבר ישראל, בין האזעקות ובתוך הממ"ד. הסרטון מדגים כיצד נוכל להפחית את הרמת החרדה של ילדנו באמצעות משחק. הסרטון נעשה  על ידי אורית רוזבוים,  מנחה בכירה במכון אדלר, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית יישומית.
נחזור כמה עקרונות למשחק עם הילד שמוצגים בסרטון:
  • לא להציף את הילד במידע, אלא לברור את הדברים החשובים
  • להכיר ברגשות ובתחושות של הילד
  • להזמין את הילד לעלות רעיונות כיצד להתמודד עם פחד ולחץ
  • לנהל את הקשר עם הילד באהבה ובגובה העיניים -  תקשורת "עם הילד" ולא "אל הילד"

הפחחת לחץ וטיפול בחרדה של ילדים בבית הספר באמצעות שיר ותנועה

מצבי לחץ אצל ילדים יכולים לעורר מגוון רחב של רגשות. על מנת להפחית ולשחרר את תחושת המצוקה והלחץ, רצוי לאפשר לילדים להביע את רגשותיהם באמצעות מילים, תנועות ויצירה (בצבע, בתנועה, בצליל).


על ההבדל בין אמפטיה וסימפטיה

הסרטון, מתייחס להבדל שבין סימפטיה לבין אמפטיה. סימפטיה היא הבנה רציונאלית את החוויה של האחר. אמפטיה לעומת זאת, היא יכולת רגשית להבין את הרגשות והתחושות של הזולת. לטענת יוצרי הסרטון, אמפטיה תורמת לקשר שבין ההורה לבין הילד ואילו סימפטיה עשויה דווקא לגרום לתחושת ריחוק בין ההורה לבין הילד.

 
בין המאפיינים של אמפטיה, הם היכולת להכיר בזווית הראיה ובתפסיתו של האחר וכן להכיר במציאות כפי שהיא נשקפת מתוך זווית ראייתו של האחר. מאפיין נוסף נוגע להכרה ברגשות של האחר, ללא שיפוטיות וללא ביקורת. לפיכך, אמפטיה מאפשרת לנו להבין ולהרגיש את הזולת ובד בבד להכיר בנפרדותו.
 
הורים אמפטיים, הם הורים שמצליחים להתחבר לכאב, לשמחה, לעצב או לפחד של הילד, אך בד בבד לדעת שהרגשות הללו הן ייחודיות לילד. תחשת שותפות, יכולה לתרום רבות ליללד להתמודד עם פחד וחשש העלולים להתעורר כתוצאה מחוויה שהילד עבר. באמצעות שיחה בגובה העיניים, ניתן לתת לילד מקום בטוח ומוגן לשתף ברגשות, בפחדים ובביטוי שלהם. באופן זה, אמפטיה עשויה לעזור להורים להעביר לילד את המסר שהוא אינו לבד ואינו מתמודד לבד עם חוויותיו בעולם.
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

קראו עוד בנושא...