התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הריון ולידה

שירלי נימברגר
יועצת שינה ומנחת הורים

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךכיצד להגיב לבכי של תינוק

נושא השינה מביא איתו התמודדות בלתי פוסקת הבכי של התינוק. שאלות רבות עולות בנושא זה- האם לתת לתינוק לבכות? כמה זמן? האם להתעלם מהבכי שלו? האם להיענות מיד?
שירלי נימברגר, יועצת שינה
דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)
נושא השינה מביא איתו התמודדות בלתי פוסקת הבכי של התינוק. שאלות רבות עולות בנושא זה- האם לתת לתינוק לבכות? כמה זמן? האם להתעלם מהבכי שלו? האם להיענות מיד? וכיצד מתמודדים עם הבכי במהלך הלילה?

קיימות גישות שונות בנושא התמודדות עם בכיו של התינוק. חלקן גורסות כי הדרך המהירה ביותר ללמד תינוק להירדם לבד היא לתת לו לבכות במשך כמה לילות, ללא מענה.

גישה מתונה מעט יותר היא זו המתזמנת בכי, כלומר לאחר מספר דקות של שבהן התינוק בוכה, אפשר להכנס לחדר ולהרגיע אותו.

גישה נוספת תומכת בהיענות מיידית לבכי, כאשר אקט ההרגעה נעשה בתוך המיטה ולא מחוצה לה. 

הגישה שמובילה את תפיסתי המקצועית, תומכת בהיענות מיידית ותמידית לבכי ולהרגעה בכל דרך שצריך, כולל הרמה על הידיים. ארחיב על כך בהמשך.

בכי של תינוק

מדוע תינוקות בוכים?

מעט רקע - לאחר תשעה חודשים בהם התינוק שוהה ברחם אימו, עטוף חמימות, שקט וחום כאשר הוא נמצא בתנועה רוב שעות היממה, הוא יוצא לאוויר העולם הרועש, המואר והגדול. הדרך היחידה בה הוא יודע להביע את עצמו, ולאותת על קושי, זה באמצעות הבכי שלו. נכון הדבר עד לגיל שבו התינוק לומד לדבר. הבכי עוזר לו להביע רעב, כאב, רצון חום, רצון במגע, אי נוחות, עייפות ועוד. כאשר מלמדים תינוק להירדם באופן עצמאי, כלומר במיטה שלו ולא על הידיים למשל, צפוי שיהיה בכי מאחר והוא נאלץ להתמודד עם משהו חדש שהוא אינו מכיר.

אם נתעלם מהבכי נלמד אותו שאין ערך ומקום לתחושות שלו (גם אם זה רק בלילה). תינוקות אינם בוכים "סתם", הם אינם מפעילים מניפולציה, אלא חווים קושי כלשהו, ומאותתים לנו בדרך הזו על תחושת התסכול שלהם. הם אומרים לנו שקשה להם, שעצוב להם, שהם זקוקים לנו, בכך שנענה להם, נרגיע, ניצור אצלם אמון בנו, נעזור להם לקבל בטחון ולא נפתח חרדה, כך ניתן להם את הכלים והיכולת להכיל ולהתמודד עם העולם אליו הגיעו ממש לא מזמן.

להרגיע את התינוק 

בדרך הזו, בהדרגה, כמות הבכי תלך ותפחת, הם ידעו שאנחנו נהיה שם בשבילם כאשר הם יצטרכו וזה יקל על ההתמודדותם. בשיטה שבה אני פועלת, מנסים קודם להרגיע את התינוק במיטה על ידי ליטוף, טפיחות קלות או אפילו נענוע. במידה וזה לא עוזר, מרימים את התינוק על הידיים אבל רק עד כדי הירגעות ולא הירדמות. בהתחלה זה לוקח זמן אבל בד בבד, התינוק מבין שאנחנו שם בשביל לעזור לו, נדרשת סבלנות והתמדה. היענות לבכי מעניקה לתינוק תחושה שהוא בטוח ומוגן, שהוא מסוגל לבטא את עצמו, שיש לו את היכולת לתקשר איתנו ואילו התעלמות מעבירה לתינוק מסר שלילי שהבכי הוא חסר ערך ושהדרך היחידה של התינוק "לדבר" איתנו זוכה להתעלמות. תינוקות שבוכים עד שהם נרדמים אמנם מפסיקים לבסוף לבכות, אך הם לא מפסיקים את הבכי כי הם למדו להירדם לבד, אלא כי הם הבינו שהבכי שלהם חסר ערך.

לתינוק אין תחושת זמן

שיטות המתזמנות בכי עלולות להיות מבלבלות עבור התינוק מאחר ואין לו שעון או תחושת זמן, הוא רואה איך פעם נענים לו ופעם לא ולכן אינו יודע למה לצפות ומה עליו לעשות על מנת לקבל יחס מההורים. איני יודעת אם נגרמת מכך טראומה, אבל בעיניי חוויה כזו של כמה ימים בודדים היא משהו שהייתי רוצה למנוע מהתינוק שלי. באופן אישי קשה לי מאוד לשמוע תינוק בוכה אפילו למשך דקה ואיני רואה טעם בכך בכל הקשור להרגלי שינה, אני סבורה כי ניתן ללמד תינוק להירדם ולישון טוב לאורך הלילה, לגמול אותו מהאכלות לילה ועוד בדרך נעימה יותר, תוך הענקת הקשבה ותשומת לב. מניסיוני האישי והמקצועי, זה עובד. 

חשוב לזכור כי בכל תקופה, הסיבות לבכי יכולות להשתנות ולנוע בין כאבי שיניים, שלבים שונים בהתפתחותו ושחזורם בלילה שעלולים לגרום לתסכול למשל כאשר תינוק נעמד ואינו יודע כיצד לחזור לשכיבה, חרדת נטישה סביב גיל 9-10 חודשים, רצון למגע וקרבה, געגוע, פחד מהפרידה וחוסר יכולת לתפוס את עניין הפרידה מההורים, רעב, קור, חום, פחדים, חלומות, כל גיל מביא איתו סיבות שונות.

לסיכום, כל הורה יבחר את הדרך שאליה הוא מתחבר ובה הוא מאמין, כל גישה קיימת המעודדת הירדמות עצמאית עשויה להצליח כל עוד פועלים בנחישות, בסבלנות, בעקביות ובהתמדה, בכי מצד התינוק שלנו, יהיה תמיד כמכיוון שאנחנו משנים הרגלים ומלמדים אותו דרך חדשה. השאלה המרכזית נוגעת לאופן שבו אנו בוחרים להתמודד עם הבכי ולהגיב לתינוק.

דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)

קראו עוד בנושא...