התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךכיצד הורים נורמטיביים הופכים להורים מתעללים?

לאחרונה פורסמו בעיתונות מספר כתבות על הורים שהתעללו בתינוקות. אז כיצד הורים נורמטייבים הופכים להורים מתעללים? 
הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)
לאחרונה פורסמו בעיתונות מספר כתבות על הורים שהתעללו בתינוקות. בכל פעם נחרדנו מחדש מהסיפורים הקשים ומהמחשבה על סבלו של הילד. מקרה אחד, בולט שהתרחש לאחרונה עורר בנו בנוסף לכעס תמיהה, זאת לאחר שזוג להתעלל בתינוק הוגדר כ"נורמטיבי". האם באמת היו הם נורמטיביים? אם כך, מתי הקושי הבלתי נסבל של התמודדות עם תינוק בוכה עשויה להפוך למסוכן לתינוק? וכיצד ניתן להתמודד עם כך. 
מרבית הדברים בחיינו כרוכים בלמידה ובהתמקצעות: כתיבה, קריאה, רכישת מקצוע ואפילו קנייה במכולת כרוכה בלמידה ובכשרה מפורטת.
ילדה פגועה
אולם, דווקא כאשר אנו הופכים להיות הורים, מובחנת ציפייה חברתית שנתנה על סמך אינטסטינקטים או היכרות ההזדמנות שיש לנו עם הורים אחרים שאותם אנו מכירים. אך למעשה הפרקטיקה ההורית שלנו היא מורכבת ביותר, טומנת בחובה יכולות גבוהות של סבלנות, הבנה וכישורים נפשיים ורגשיים מורכבים ביותר. גם מחקרים שנעשו על קופי אדם מוכיחים את הלמידה המורכבת שהיא בלתי מופרדת מההורות. פעמים רבות, אנשים נורמטיבים לחלוטין מוצאים את עצמם מתקשים בפרקטיקה ההורית ומתמלאים ברגשות אשם ובתחושת כישלון.

ההורות מאתגרת אותנו

דווקא הרגעים הראשונים שלנו כהורים, דורשים מאתנו להתמודד עם אתגרים קשים ביותר, כגון, התמודדות עם בכי בלתי פוסק של תינוק ברגעיו הראשונים, העדר שעות שינה, קשיים בהנקה ועוד. לאיתים, הורים בראשית דרכם מתקשים לעמוד בדרישות ובאתגרים הקשים כל כך של ההורות ועשויים לא להצליח להעניק לילד מענה לצרכיו הבסיסיים. במקרים מסויימים ההורות עשויה להסתיים בטרגדיה...

כתבה מעניינית שפורסמה בYNET נוגעת בשאלת ההלם הגדול של ההורות, תוך התיחסות לסיפור שהסעיר את כותרות העיתונים:

אין דבר שמכין להלם הגדול של ההורות. צעירים רבים עסוקים בשאלה איזה מן הורים הם יהיו? ואיזה מן ילדים יהיו להם? הרבה לפני שהם באמת נעשים להורים. בשלב בו הגבר והאישה קושרים קשר זוגי, ובמיוחד עם בוא ההריון, הם כבר נכנסים להלך מחשבה הורי: הם מתבוננים סביבם על הורים ותינוקות אחרים ומנסים להכין עצמם לרגע הגדול בו יוולד ילדם. לא משנה עד כמה הכינו עצמם לראת השינוי בחייהם (ועל אחת כמה וכמה אם לא עברו את ההכנה המתאימה) – עוצמתו עדיין עשויה להפתיע אותם. גם אם הם קראו, שמעו, למדו וראו מה מתרחש בהורות – עלול ההלם מהדבר האמיתי להיות גדול יותר מהכל.

להמשך הכתבה ניתן להגיע בלחיצה על הקישור.

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד