התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

רווית רביב
הדרכת הורים לילדים בגיל הרך

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךילד שני במשפחה

בעוד רגע קט יהפוך ילדכם הראשון שעד לפני לא מזמן היה התינוקי, הקטנטן, המתוקי – לאח בכור, גדול יכול ומסוגל. מה הצעדים הנכונים לבדרך להסתגלות נכונה? 

רווית רביב, מנחת הורים בכירה
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

 להיות אח הוא תפקיד לכל חיינו, גם אם אין לנו קשר או יש קשר גרוע עם אחינו. לידת אח או אחות, גורמת לטלטלה בספינה הגדולה והמורכבת הזו שנקראת משפחה: לילות ללא שינה, עייפות מצטברת, רעש, בלאגן וילד בכור אחד, שלא מבין מה קרה ומדוע אמא הייתה צריכה להביא הביתה את "החבילה הרועשת והצורחת" הזו, שרק עושה שמות בבית.

 נא להירגע. התקופה הראשונה אחרי הלידה היא לא קלה. אבל אני יכולה להבטיח לכם, שלידת האח החדש היא המתנה הטובה ביותר שיכולתם להעניק לילדכם. אז לפני שאנחנו מתמוטטים בזעקות "גוועלד", בואו נתכונן וניערך לתקופה הזו. נכין את בכורנו, נכין את עצמנו ובעיקר: נהנה כולה מהתהליך .

שיתוף לקראת הלידה

כדאי לשתף את הילד בהכנות לקראת הלידה. כדאי להתחיל לשתף את הילד בשינוי המתקרב, בסביבות השבוע ה- 32 ומעלה. תחושת הזמן אצל ילדים שונה מתחושת הזמן אצלינו, ויכולה לגרום לילד לחוש קנאה כלפי "התינוק שהולך עם אמא" לכל מקום ומבלה איתה..... השיתוף צריך להיות ברמה הבסיסית, העובדתית. להזהר מלהישמע מתנצלים מדי... אם הילד מביע חשש / פחד / כעס / קנאה, לגלות אמפתיה ולא לשלול את הרגש העולה. לשמוח על כך שהבית שלכם הוא בית פתוח ומקבל, בו הילד יכול להגיד הכל ולא למוטט את קירותיו. אפשר לדבר עם הילד על החשש שלכם (ברמת הילד, כמובן) מהשינוי הצפוי. חשוב לשתף גם בקשיים ולא רק בצד החיובי של העניין, כמו: דברו עימו על האפשרות שאמא תהיה עייפה מדי, אולי כעוסה יותר, אולי לא תמיד יהיה לה כוח לשחק איתו כמו קודם. חשוב להבהיר שכל מה שהוא מרגיש זה בסדר ולגיטימי.


ילד שני במשפחה

התייעצות ובקשת עזרה

 • הגדרה: התייעצות – איסוף מידע ובחירת אחת האופציות.

 • בניגוד להורה הסמכותי, הכל יכול והיודע, מרשה לעצמו ההורה הדמוקרטי להופיע כבלתי מושלם וכזקוק לעזרה. התייעצות ובקשת עזרה הינן בבחינת "עליית מדרגה". נכון שעדיין מדובר על פעולה יזומה של ההורה, אולם זוהי פעולה הדדית בין ההורה לילד.

על מה אפשר להתייעץ לקראת הלידה הקרבה?

 • אפשר להתייעץ עם הילד על בחירת פריט ריהוט אחד עבור התינוק – עליו אתם מחליטים מראש, משתפים את הילד והולכים לרכוש יחד איתו.

 • אפשר להתייעץ על מיקום הרהיטים בחדר.

למה כדאי לשים לב?

חשוב שהמסר יהיה חיובי. זהו מאורע שמח וכדאי שהילד יחווה אותו ככזה, ולא כמלחיץ ומאיים. דברו עימו על הרגשות שלו, מה משמח אותו? מה מלהיב אותו? ממה הוא מתרגש? במידה וחשבתם להעביר אותו למיטת נוער, כדאי לעשות זאת מספר חודשים לפני הלידה על מנת שילדכם לא יחווה את המעבר כאישי נגדו. אם הלידה אמורה להיות בתחילת שנה, כשילדכם אמור להיקלט בגן, דברו עימו. בקרו שוב ושוב בגן החדש והכינו אותו מילולית ופיזית לשינוי. ובכל מקרה – בתחילת השנה, עם כל ההתרגשות של הולדת האח, חשוב שאחד מכם יתפנה להיות עם ילדכם, פיסית ונפשית, בהתרגשות ובקליטה שהוא עובר בגן החדש.

 כיצד לעודד חיבה בין ילדיכם?

הצטרפות אח או אחות למשפחה מביאה לערעור המקום (השייכות) של ילד במשפחה. הדבר מעורר רגשות עזים. המפתח להפחתת היריבות (הוצאת הכעס על האח) הוא הכרה ברגשות. ילדים אינם מגיבים להיגיון כשהם כועסים, הם זקוקים לתשומת לב למה שהם מרגישים. עליהם לדעת שאפשר לשחרר רגשות כעס בבטחה. במקום לזלזל ברגשות השליליים כלפי האח, אשרו את קיומם של הרגשות במילים שמזהות את ההרגשה (שיקוף), תנו לילדים בדמיון את מה שחסר לו במציאות (היית רוצה שהוא לא יהיה), ועזרו להם לתעל את הרגשות העוינים שלהם לאפיקים סמליים או יצירתיים (תראה לי). הפסיקו התנהגות פוגעת בלי לפגוע בתוקף

 
 מה עושים?

 • לבטא בקול רם דברים נחמדים או מצחיקים שעושים ביחד.
 •  כשילד מבקש עזרה במשהו, לנסות להפנותו לאח.
 • לעודד פעילויות שיכולים לעשות ביחד (אחד עושה בועות, השני מפוצץ אותם).
 •  איזה צוות אתם!
 • בילוי עם כל ילד לחוד, וכשמבלים עם ילד אחד, אל תקנו משהו לאחר
 •  לא לצמצם אותם בתפקידים.
 • לפעמים להפריד, לא כל פעילות צריך לעשות ביחד.
 •  ספרו לכל ילד ממה אחיו מתפעל ממנו.

והכי חשוב !!! הרבה, הרבה, הרבה, סבלנות....

  ביבליוגרפיה:

"פייבר ומייזליש (1999) "אחים ללא יריבות" הוצאת "לייף סנטר"

דרייקורס וסולץ (1991 המהדורה ה – 19)

ילדים האתגר" הוצאת יבנה 

בר אב (1992) "לגעת בחיים" הוצאת מכון אדלר. 

דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

מידע נוסף

 • authorId: 1002

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד