התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

אורית וייג
עובדת סוציאלית ומנחת הורים

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךאיך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול

לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
אורית וייג, עובדת סוציאלית ומדריכת הורים
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)
אמנם הילדים בחופש גדול והלימודים הפורמאליים בהפסקה, אבל בתוך המשפחה הילדים כל הזמן לומדים! זה  הזמן לחשוב על הדרך בה הילדים שלנו לומדים מאתנו ההורים. להלן חמש מפתחות בהם אפשר להשתמש כדי לעזור לילדים שלנו לפתח מיומנויות למידה.

למידה מתוך שיחה

זוכרים את שאלות ה"אמא מה זה?" וה"אבא למה?" ככה זה מתחיל וזה ממשיך בשאלות המורכבות יותר שלא תמיד יש לנו תשובה עליהם.
ולמעשה, הילדים שלנו לומדים דרך השיחות איתנו. אז מספר נקודות על חשיבות של השיחה ככלי ללימוד:
 • עצם השיחה. כדאי לזכור שעצם השיחה מלמדת את הילדים שלנו עולם ומלואו.
 • פיתוח סקנות וידע. כדאי שנשים לב שאנחנו מכוונים את הילדים שלנו לחפש ידע (במקום להתפתות לתת להם את המידע שיש לנו) הרי היום הידע פרוש בפני כל אחד. מה שחשוב זאת היכולת לבחור מה לעשות אתו. חשוב שבתקשורת שלנו עם הילדים שלנו נעודד אותם להיות פרואקטיביים בחיפושש להם אחר מה שדרוש להם.
 • הקניית ערכים ועקרנות בשיח. כדאי שנשים לב שאנחנו מדברים על הערכים ועל העקרונות שחשובים לנו (במקום להתפתות לתת פתרונות נקודתיים) כאשר חושפים את הילדים שלנו לחשיבה ברמה של ערכים ועקרונות הילדים לומדים לראות תמונה רחבה יותר וללמוד ממצב אחד למצב אחר ולהסיק מסקנות. בנוסף הילדים לומדים לבנות לעצמם בסיס יציב של אמונות ודעות שינחו אותם.
 • התלבטויות כחלק טבעי מהשיח. כדאי שנקפיד להראות לילדים שלנו שלעיתים קיימת התלבטות (ולא לצבוע תמונה רדודה של שחור לבן) ילד שיתרגל להתחבט בשאלות ולהגיע להחלטה ילמד להתמודד עם המורכבות של החיים, עם העובדה שלא תמיד הכול פשוט ומפחת את יכולת הבחירה שלו ואת הכוח שלו לנווט את החיים שלו.

דוגמא אישית

אם כהורים, נשים לב לדרך בה השיחות שלנו עם הילדים שלנו מתנהלות, נוכל לפתח אצל הילדים שלנו בסיס חזק ויציב ללמידה עצמאית ומשמעותית.
ילדים לומדים דרך הדוגמא האישית שלנו:
מסופר על אמא שלקחה את הבן שלה למפגש עם הדלאי לאמה.כאשר הגיע התור שלה, היא בקשה מהדלאי לאמה שיסביר לבן שלה שלאכול סוכר זה לא בריא ולכן אסור.תחזירי בעוד חודש ענה הדלאי לאמה.
כאשר האמא חזרה עם בה לאחר חודש, היא בקשה שוב: אנא אמור לבן שלי שאסור לאכול סוכר.אל תאכל סוכר בני, זה לא בריא. פנה הדלאי לאמה לילד.
מדוע לא עשית זאת לפני חודש? שאלה האמא.
לפני חודש אני עדיין אכלתי סוכר, הסביר הדלאי לאמה.
חשוב שנדע שהילדים שלנו מסתכלים עלינו כל הזמן ורואים את מה שאנחנו עושים. ולכן, אם אני רוצה שהבת שלי תגיד תודה בבקשה וסליחה, אני חייבת קודם כל להקפיד על זה בעצמי. חשוב שהבת שלי תשמע אותי מדברת עם אנשים סביבי בצורה יפה וחשוב שאני אדבר אתה כמו שאני מצפה ממנה שתדבר.
ולכן, מכיוון שאני כן אוכלת סוכר אני מסבירה שסוכר זה לא בריא ולכן כדאי לאכול ממנו מעט. כל פעם שאני משיטה את היד שלי למלחייה, אני חושבת פעמיים, האם זאת הדוגמא שאני רוצה לתת?
נקודה למחשבה: כדאי שנשים לב שאנחנו לא מעמידים לילדים שלנו סטנדרטים כל כך גבוהים שאנחנו לא מסוגלים לעמוד בהם בעצמינו.

<<< המשיכו לכתבה: כיצד תחסכו יותר כסף בחופש הגדול

למידה מהסביבה והתנהגות 

כאמור, הילדים שלנו רואים הכול ושומעים הכול ולמעשה ילדים לומדים מתוך ההתייחסות של ההורים למה שקורה בסביבה.
ולכן אני ממליצה לדבר על מה שרואים כדי שהילדים ישמעו מה אנחנו חושבים.
 • הסבירו להם את ההתנהגויות שאתם מעריכים. כשאנחנו נמצאים יחד עם הילדים שלנו ורואים משהו שמוצא חן בעניינו (התנהגות של מישהו בסביבה, פרסומת) כדאי להפנות את תשומת ליבם לכך. הסבירו לו מה אהבתם ומדוע. (מבלי להעלות דרישות או השוואות לחיים של הילדים) המטרה שלכם היא לתת מידע שיכול לעזור להם בעתיד.
 • שתפו אותם בדברים גם בדברים ה"קשים". כשאתם צופים עם הילד בטלוויזיה ורואים משהו שגורם לכם או להם חוסר נחת, שתפו אותו במה שאתם חושבים ומרגישים.
זאת הדרך להעביר לילדים שלכם את האמונות והערכים שלכם, לאפשר להם לשמוע מה אתם חושבים ולחשוף אותם לדרך שלכם. בכך אתם מאפשרים להם להכיר אתכם ואת עולמכם ומעודדים אותם לפתח את דרכם. זאת גם דרך מצוינת לעזור להם לפחת חשיבה ביקורתית.

למידה מתוך המתרחש בבית

ילדים לומדים מתוך מה שמתרחש בבית .כל מה שמתרחש בבית מלמד את הילדים שלנו, הילדים לומדים מתוך החוויה המשותפת הרבה יותר מאשר ממילים ומהסברים. כאשר הילד שותף להתנהלות, הלמידה היא הרבה יותר משמעותית.
לעיתים קרובות, הורים מוטרדים מהשאלות, האם ילדהם מקובלים בכיתה, האם יש להם חברים? מדוע הם לא משתתפים  מטלות הבית? או כיצד ללמד אותם  לאכול מזון בריא יותר, ולכן ראשית עליהם לשאול כיצד הם נוהגים ומה ילדהם לומדים מהם.

 • האם מתארחים אצלכם אורחים לעיתים קרובות?
 • האם כל חברי המשפחה משתתפים במטלות הבית?
 • האם אתם תורמים את הבגדים והמשחקים הישנים?
 • האם מוגש אוכל בריא לשולחן?
כאשר תשאלו את עצמיכם מה מתרחש אצלי בבית ומה הילדים שלי לומדים מההתנהלות בבית, תוכלו לבחור התנהלות שתתאים לדרך בה תרצו לגדל את הילדים שלכם.

למידה מתוך השפה

נכון, הרגע דיברנו על כך שהחוויה חשובה יותר מהמילים. יחד עם זאת המילים מעבירים מסר שהילדים שלכם קולטים ומפנימיים.
נסו לחשוב מה המסר שהמשפטים הבאים מעבירים:
 • נמאס לי שהכול כל כך יקר!
 • אין לי כוח ליום המעצבן הזה!
 • כמה שאנשים יכולים להיות רעים!
 • שוב הכול הסתבך...!
לדעתי, המשפטים  אלו מעבירים מסר מאוד מסוים על העולם. ועל כן, על מנת שילדנו יכולו לחיות בעולם חיובי יותר, עלינו כהורים מוטלת האחריות לבחור משפטים חיוביים יותר שמעבירים מסר שאנחנו חיים בעולם טוב שנעים ובטוח להיות בו.

לסיכום, לנו ההורים יש כוח עצום בידיים. או נכון יותר במילים שלנו ובמעשים שלנו. כמה כיף להשתמש בו כדי לגדל ילדים שלומדים בשמחה וליהנות מהורות בנחת.
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

מידע נוסף

 • authorId: 1008

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • כיצד נסביר לילדים את ההבדל בין רוצה לבין צריך?
  ילדים זקוקים לחוקים וגבולות – אלה מקנים להם תחושה של קביעות, יציבות, סדר, ארגון והיגיון, וכך הורים רבים נוטים לשלול מראש רצונות של ילדיהם. אז במקום לומר "לא!" בואו נבדוק כיצד נוכל ללמד את הילדים שלנו את ההבדל בין רוצה לצריך. מאמרה של אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. 
  עוד