התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךטיפול פסיכולוגי לילדים

מהו טיפול פסיכולוגי בילדים? אילו אסוכולות שונות ישנן? ומהו תפקידו של המטפל בתהליך?

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

טיפול בילדים טומן בחובו שיקולים התפתחותיים. לשם כך עלינו להבחין בין מטרות הטיפול לבין האמצעים שאנו נוקטים על מנת להשיגן. הצגת רשימה של אמצעים טיפוליים, אפילו היא ממויינת על פי שיקולים התפתחותיים, אינה מהווה עדיין טיפול בילד. אסכולות שונות של טיפול במבוגרים חלוקות בינהן בדבר מטרת הטיפול. פרויד הגדיר אותה במקום אחד כהשגת היכולת לעבוד ולאהוב ובמקום אחר כהבאת הלא מודע אל תחום התודעה. האסכולה ההתנהגותנית מגדירה את מטרת הטיפול כשחרור המטופל מן הסימפטומים שלו. אסכולות אחרות מדברות על יצירת מפגש בין האדם לעצמו ובין האדם לסביבתו.


טיפול פסיכולוגי לילד

כאשר עוסקים בטיפול בילדים, אנו נוגעים במגמה של הבאת הילד אל יכולתו להתנהל בעולם באופן עצמאי. מגמה זו מתבטאת בתחום המוטורי, השכלי, הרגשי והחברתי. כאשר קיימת מגמה ברורה בהתפתחות עצמה, הטיפול בילד נוגע לאספקטים הללו. הטיפול הנפשי מתיחס אל עזרה לפרט ולמשפחה לעבור משלב לשלב בדרך התפתחותם. מטרת הטיפול בילד היא אפוא, לעזור להם לעבור משלב לשלב כאשר המוקד הוא התחום הרגשי והחברתי, תוך נגיעה בתחום השכלי והמוטורי. הטיפול בילדים כולל בחובו מטרות ספציפיות של התערבות.

המטרות הללו נוגעות לניסוחים התפתחותיים כגון: השגת אמון בסיסי בבני אדם, השגת היכולת להשתלב בחברת השווים וכו'. הטיפול בילד מתבצע תוך מודעות מרובה להתפתחותו של הילד. זו אינה מאופיינת בקו התקדמות רציף, אלא מלווה בקיבועים וברגרסיות. שני מושגים אלו הם בסיסיים בתאור ההתפתחות הנורמלית כמו גם בתאור בעיות פסיכופאתולוגיות לןסוגיהן. יש מי שגורס כי הטיפול הנפשי הוא תהליך טוב כשלעצמו ושרצוי היה להעניק אותו לכל ילד. אחרים סבורים שהתערבות טיפולית רצויה רק באותם מקרים, שבהם שובשה ההתפתחות בצורה קשה, המונעת מהילד להתקיים בסביבתו בצורה נאותה.

מהו תפקידו של המטפל?

תפקידו של הפסיכולוג המטפל בילד, היא לשקול כל בעיה המוצגת לפניו במאזניים התפתחותיים ולהחליט עד כמה עלולה הרגרסיה להתמיד ולשבש את התקדמותו הנורמלית של הילד. כל בעיה צריכה להישקל על פי השלב ההתפתחותי שהילד נמצא בו. כך לדוגמה, ילד בן שלוש, הבא בלילות אל מיטת הוריו, אינו מציג בעיה חמורה במיוחד, לא כן כשילד בן שתיים עשרה נוהג כך. התחצפףות התמרדות והפרת משמעת שהן נסבלות, ואולי אפילו מצופות בגיל ההתבגרות, צריכות לעורר סימני שאלה כאשר הן מופיעות בגיל שמונה. לפיכך, ידיעה ברורה של שלבי התפתחות בגיל הילדות ושל התנהגות שכיחה בכל גיל היא המכוונת את תגובת הפסיכולוג בטיפולו בילדים. 

 

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • כיצד נסביר לילדים את ההבדל בין רוצה לבין צריך?
  ילדים זקוקים לחוקים וגבולות – אלה מקנים להם תחושה של קביעות, יציבות, סדר, ארגון והיגיון, וכך הורים רבים נוטים לשלול מראש רצונות של ילדיהם. אז במקום לומר "לא!" בואו נבדוק כיצד נוכל ללמד את הילדים שלנו את ההבדל בין רוצה לצריך. מאמרה של אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. 
  עוד
 • משא ומתן אפקטיבי עם ילדים – איך עושים את זה נכון?
  תנסו להיזכר רגע איפה למדתם לנהל משא ומתן? אתם חושבים שאתם יודעים לנהל משא ומתן בצורה אפקטיבית? עצרתם פעם לחשוב איך הייתם רוצים שהילדים שלכם ינהלו משא ומתן כשיגדלו? זה מאמר בשבילכם
  עוד