התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךטיפול משפחתי - מתי כדאי לפנות

מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי וכיצד הוא יכול לסייע? למעשה, טיפול משפחתי נועד לעזור למשפחה בהתמודדותיה עם חיי היום יום. פסיכותרפיה משפחתית נוגעת הן בפרט והן במערכת המשפחתית, מתוך שימת דגש לאינטראקציה שבין בני המשפחה, לקשר האישי בין ההורים לילדיהם ולקשר הזוגי.
פלג דור-חיים
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)
 
טיפול משפחתי נועד לעזור למשפחה בהתמודדותיה עם חיי היום יום. פסיכותרפיה משפחתית נוגעת הן בפרט והן במערכת המשפחתית, מתוך שימת דגש לאינטראקציה שבין בני המשפחה, לקשר האישי בין ההורים לילדיהם ולקשר הזוגי. פרקטיקות רבות מתוך הטיפול המשפחתי, דומות מאוד במהותן לפסיכותרפיה של הפרט: בשני המקרים, ניתן מקום חשוב לתובנות של המטופל, לרצונותיו ולעולמו הרגשי. בדומה לטיפול הפרטני, גם לטיפול המשפחתי יש סוגים רבים של גישות ושל תפיסות.

מהו טיפול משפחתי?

אולם, בטיפול המשפחתי, בשונה מטיפול פסיכולוגי פרטני, מושם דגש מרכזי על קבוצת ההתייחסות המשפחתית.
המשפחה נתפסת כמארגנת את מסגרת ההתיחסות של הילד ושל ההורה, היא קובעת מערכת ציפיות להתנהגותו, היא משפיעה על המטרות, הערכים והעמדות המשמשות רקע למערכת היחסים עם בני הבית. היא גם מאפשרת להתייחס לבני המשפחה על פי נקודת ראות קבוצתית המעניקה דגש מרכזי לאינטראקציות בין הילדים לבין הוריהם. מכאן שההשתייכות למשפחה, מאפשרת לבני הבית להתבונן על עצמם מתוך מערכת הקשרים שלהם עם משפחתם, וכן על הזמן הפנוי שהם מבלים יחד. מטרות אפשרויות לטיפול המשפחתי יכולות להיות: להתגבר על קשיים חברתיים יחד, כיצד לעבור את החגים בהנאה? התמודדות עם גירושין ועוד.  
טיפול משפחתי, יוצא מתוך נקודת ההנחה שקבוצת ההשתייכות הרשונה של הילד היא משפחתו, ועל כן היא מעצבת ומשפיעה את זהותו של בן המשפחה. לפיכך, המערכת המשפחתית מהווה קבוצת התייחסות לפרט, לאופן שבו הוא מבין ותופס את עצמו ואף על הדימוי העצמי. המערכת המשפחתית משפיע ומעצבת את התנהגותו של הילד בבית הספר, בשכונה ועם בני גילו. היא גם יכולה להיות גורם תומך, או מקשה על המבוגר בהתמודדותו עם דרישות מקום העבודה שלו.

כיצד טיפול משפחתי יכול לעזור

טיפול משפחתי יכול לסייע למשפחה להפוך למקום בטוח, שבין כותליה נעים לחיות. במסגרת הטיפול המשפחתי, ניתן למצוא את מקור הסבל והקושי המתקיים לעיתים באינטראקציה בין בני הבית, וללמוד כיצד להתמודד עמו. מטרה נוספת של הטיפול המשפחתי נוגעת ביכולת לשקם את הערך העצמי של הילדים. פעמים רבות, ילדים מפתחים ערך עצמי ירוד, תחושת עצמי פגוע וביטחון עצמי נמוך והם זקוקים לטיפול שיוכל לסייע להם להתמודד עם התחושות הללו ובכך לבחון כיצד המערכת המשפחתית יכולה לחזק ולהעצים את הפרטים שבתוכה. דגש רב ניתן לטיפול במריבות בין אחים ולקונפליקטים בתוך המשפחה. 

במסגרת הטיפול המשפחתי, בני המשפחה יכולים להעלות תכנים טעונים או קשים, שבהם הם מעוניינים בסיוע. זאת על מנת, להקל על בני הבית בהתמודדותם עם קונפליקטים, עם מצוקה נפשית, עם מתיחות ועם תהיות והתלבטויות שעולות בתוך המשפחה. הטיפול המשפחתי עשוי ללמד את בני הבית כיצד להתמודד עם חיכוכים ולקבל כלים על מנת להמשיך ולפתור את הדילמות והקשיים באופן עצמאי, ללא עזרתו הצמודה של המטפל. במסגרת הטיפול, בני הבית לומדים להבין את הצרכים האחד של השני, להעניק אמפטיה והבנה ולייצר אקלים משפחתי נעים ונוח, על מנת לקדם חיים משותפים הרמוניים יותר.

מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי

משפחות פונות לטיפול משפחתי ממגוון רב של סיבות, אלו נוגעות למצבן החברתי, הכלכלי, הזוגי ולאירועים קשים שעברו על בני המשפחה. במענה לשאלה מתי לפנות למטפל משפחתי, כדאי לתת את הדעת למספר היבטים מרכזיים.
ראשית, כדאי לפנות לטיפול משפחתי כאשר המשפחה, הופכת להיות למקור של סבל ומפסיקה להיות מקום בטוח ומוגן. בני הבית חשים שהמתיחות והחיכוכים בתוך המשפחה מקשים עליהם במהלך חיי היום יום - כאשר האוירה המשפחתית נתפסת כצורמת ובלתי נעימה, וכן כאשר המריבות בתוך הבית, הופכות להיות חלק מרכזי מהדינמיקה המשפחתית. סיבה נוספת לפניה לטיפול משפחתי נוגעת לבעיות ספציפיות של בני הבית, כגון, קושי של ההורים להציב גבולות לילדיהם, כאשר אחד מבני הבית נמצא בחרדה, בדיכאון או מתנהג באופן אלים במיוחד. כמו כן, ניתן לפנות לטיפול משפחתי, כאשר ישנה תהיה או שאלה לגבי הדרך הנכונה להתנהלותה של המשפחה, לעיתים עולות שאלות הנוגעות לאופן חינוך הילדים, להלימה שבין האב לאם בהתנהלותם מול הילדים.

טיפול משפחתי מתוך מגוון של גישות טיפוליות

פעמים רבות, מערכת היחסים שבין ההורים לבין הילדים עולה על סרטון – ההורים חשים שהילדים מתנהגים בצורה בלתי נסבלת, הם חשים שהבית הפך להיות למקום שלא נעים לשהות בתוכו. ישנם רגעים שבהם ההורים חשים שהם מתקשים לאהוב את הילדים שלהם ומוצאים את עצמם עסוקים בהתמודדות מתמדת עם חוסר הגבולות של הילד. בתקופות אלו, ההורים חשים תסכול מתמיד, הבית הופך להיות בליל של כעסים, צעקות ומריבות. ברגעים הללו ההורים אינם ממהרים לחזור הבית מהעבודה, הם חוששים מרגע המפגש עם הילד ולעיתים חשים חוסר אונים בהתנהלותם מול הילדים. הורים אלו מספרים שהם מרגישים שהם אבדו את הילד, שהם מתקשים לתקשר עם ילדיהם ושהם ניסו מגוון של פתרונות, אולם שום דבר לא עוזר.
במקרים מסוג זה, ניתן לשקול מגוון רחב של פתרונות. ההורה יכול לבחור בטיפול אישי עבורו, על מנת שיקל עליו בהתמודדות עם הלחץ והתסכול של חיי היום יום. ההורים יכולים לבחור בטיפול עבור הילד, שיסייע לו להתמודד עם המצוקה אותה הוא חש. ההורים יכולים לבחור בהדרכת הורים, על מנת לקבל ידע וכלים כיצד להתמודד עם התנהגותו של הילד, או עם מצוקתו הרגשית. לבסוף, ההורים יכולים לבחור בטיפול משפחתי, על מנת לעזור למערכת המשפחתית כולה, להתמודד עם המצוקה והקשיים שאליה נקלעו בעלי הבית. אם כן, כיצד נדע באיזה פתרון לבחור? כיצד נדע האם להעדיף טיפול לילד, הדרכת הורים או טיפול משפחתי?
טיפול משפחתי
באופן כללי ניתן לומר שכלל הפתרונות הם חשובים ויכולים לסייע בהתמודדות עם המצוקה הקיימת בבית ושחשוב לבחון כל מקרה לגופו. אולם, ניתן לתת ביטוי למספר כללי אצבע שיעזרו לכם למצוא כיוון מתאים:
הנסיון מראה כי ככל שהילדים קטנים יותר, כך ניתן לתת את הדגש ההתערבותי כלפי ההורים. בשלב זה של המערכת המשפחתית, השפעתם של ההורים היא משמעותית ביותר והתנהלותם תשפיע ותעצב את העתיד המשפחתי. במקרה זה כדאי לשקול לבחור בהדרכת הורים. אולם, חשוב לתת את הדעת למורכבותו של הנושא – למשל כאשר ההורים חשים שהמתיחות המשפחתית נובעת מחרדה, דיכאון או תקופה קשה שהילד עובר, מומלץ לפנות לטיפול פרטני עבור הילד. כאשר אחד הילדים נמצא במצוקה קשה, עבר אירוע העשוי להיות פוסט תראומטי, או בעל נזק אורגני, ניתן להמליץ גם כן על טיפול פרטני עבור הילד. דוגמה נוספת, היא כאשר המטפל חש שהדרכת הורים, המתבצעת לרוב רחוק מה'כאן ועכשיו' המשפחתי אינה מתאימה ויש לייעץ להורים בנוכחותם של האינטרקציות הטבעיות המתרחשות בתוך המשפחה - במקרה זה, כדאי לבחון טיפול משפחתי, על אף שהילדים עדיין צעירים.

כאשר הילדים בוגרים ונושקים את גיל ההתבגרות הטיפול המשפחתי יכול להוות פתרון מומלץ ביותר למצוקה משפחתית. אולם, בדומה למקרה הקודם, בפעמים רבות הטיפול הפרטני בילד או באחד ההורים יכול להוות בחירה מתאימה יותר. כמו כן, לרוב המטפל ימליץ על מודל המשלב טיפול בילד עם הדרכת הורים. ואכן, הנסיון מראה כי שילוב של מספר מודלים טיפוליים, יכול לתת מענה מוצלח למגוון רב של מצוקות וקשיים בחיי המשפחה. כפי שצויין בתחילת המאמר, התפיסה של טיפול משפחתי, רואה את הילד ואת ההורים כמנצאים במערכת אחת ולכן, גם כאשר המצוקה המשפחתית נתפסת כנובעת מילד מסויים, לעיתים קרובות, נדרשת התערבות ברמת הדינמיקה המשפחתית.
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד