התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךטיפול משפחתי - הורים וילדים מתמודדים ביחד

טיפול משפחתי במה הוא מתמקד? מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי? כיצד הוא טיפול משפחתי יכול לסייע בהתמודדות עם משברים בתוך המשפחה? 
הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)
טיפול משפחתי מתמקד במערכת היחסים בתוך כל המשפחה. הטיפול שם דגש מיוחד למערכת היחסים שבין ההורים לילדים ובין האחים בתוך המשפחה. הנחת היסוד בטיפול שמשפחתי היא שהתנהגותם של ההוים והילדים, מוסברת בתוך ההקשר המשפחתי. יתרה מכך, ההקשר המשפחתי עצמו ומבנה היחסים שבתוך המשפחה הוא הגורם המרכזי בהתנהגותו הל הילד או ההורה. הנחה זו נותנת ביטוי לכך שהקשיים של הפרט, היינו של אחד ההורים או הילדים, הם בעצם סימפטום של המערכת המשפחתית שאינה מתפקדת כראוי. מכאן, שלעיתים קרובות אנו נראה את הנטיה להאשים אדם כזה או אחר מתוך המשפחה בהתנהגות בלתי הולמת, אולם ישנה סבירות גדולה שהתנהגות זו נובעת מהמבנה של המערכתה משפחתית. בעיותיו של אדם זה התהוו בתוך מערכת היחסים המשפחתית והן מצביעות על תפקודה של המערכת המשפחתית כולה.

התמקדות המשפחתי

מרבית הטיפולים המשפחתיים מבוססים על גישה מערכתית, המתמקדת בתבניות ובקשרים בתוך המשפחה. לרוב, התבניות הללו נתפסות כמובנות מאליהם. לפיכך, עם השינוי במערכת המשפחתית, תשתנה גם ההתנהגות של ההורה או הילד בתוך המשפחה. כאשר מזוהים תהליכים משפחתיים, המטפל יכול ביחד עם חברי המשפחה להציב מטרות לשינוי היחסים המשפחתיים. המטרות הטיפוליות עשויות להתמקד במערכת היחסים בתוך המשפחה ולא ישירות בתכנים או בסיבות להתנהגותו של אדם כזה או אחר. הדגש מושם במה שקורה, בזמן שהאירוע או ההתנהגות מתרחשת ובמקום שהאירוע מתרחש ופחות בסיבות ליצירת ההתנהגות. ניתן לנסח מטרות טיפוליות בהקשר של מתן אוטונומיה לילדים, בחיזוק ההורים או בצמצום התלות של אחד מבני הזוג. הדגש מושם ביצירת קשרים חדשים בתוך המערכת המשפחתית, במטרה לייצר שינוי כללי. 


הורים וילדים מתמודדים ביחד בתא המשפחתי

הורים וילדים מתמודדים ביחד בתוך התא המשפחתי והם חשופים לשינויים המתרחשים במהלך הזמן, כגון התפתחותם של הילדים, שינוי במצב התעסוקה של אחד ההורים, לידת ילד נוסף, עזיבת הילדים את הבית ועוד. בכל שלב מסוג זה, יש צורך בהסתגלות המשפחה לשלב התפתחותי חדש. לפיכך, חברי המשפחה, ההורים והילדים, צריכים להסתגל מחדש למערכת המשפחתית. משפחה המתקשה בהתמודדותה, היא משפחה שאינה מסוגלת להסתגל לשינויים. בשל הקושי של המערכת המשפחתית להסתגל לשינויים בסביבתה או בתוכה, הילדים או ההורים עלולים לפתח פתולוגיה הכוללת סימפטומים התנהגותיים. לדוגמה, אם שיווי המשקל במערכת המשפחתית מאוים על ידי התדרדרות בחיי הנישואים של ההורים, הילדים עשויים לפתח סימפטומים שייצרו התלכדות מחודשת של ההורים. כך הילד עשוי לגלות סממנים של קשיי התנהגות בבית הספר, לגנוב מחברים או להתנהג באופן הרסני בתוך המשפחה.

כתוצאה מכך, ההורים יתלכדו על מנת לעזור לילד. דוגמה נוספת היא כאשר הילדה תפתח אנורקסיה וההורים יתרכזו בבעיותיה הרפואיות במקום להתרכז בבעיותיהם שלהם. אולם, בטיפול משפחתי ניתן להגיע למטרה זהה, על ידי שימור חיי הזוג גם בדרכים בריאות יותר. למשל על ידי חיזוק הקשר בין בני הזוג, יצירת הבנה מחודשת בין ההורים לבין הילדים או עזרה במתן אוטונומיה למשפחה הגרעינית מתוך המשפחה המורחבת. אם כן, אחד המאפיינים של הטיפול המשפחתי, נוגע לטיפול שבו המטפל יעזור למשפחה להגיע לאותה מטרה של שיפור או שימור המערכת המשפחתית על ידי יצירת דרכים אלטרנטיביות לסימפטומים ולכך שהילדים או ההורים לא יצטרכו להפעיל סימפטומים בלתי מודעים על מנת לשמר את המערכת המשפחתית.
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד