התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךטיפול בילדים עם תת רגישות חושית

לעיתים קרובות הילדים נמצאים באי שקט מאחר שהם זקוקים באופן מתמיד לגירויים חושיים. הילדים הללו זקוקים לחשיפה מתמדת, מוגברת ומובנית לגירויים חושיים. יש להקפיד על חשיפה תוך הקפדה על זמנים מתאימים, על נורמות התנהגות מתאימות ועל התאמה לצרכיו של הילד. 

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

מהם המאפיינים של ילדים עם תת רגישות חושית ומהם דרכי הטיפול? 

לעיתים קרובות הילדים נמצאים באי שקט מאחר שהם זקוקים באופן מתמיד לגירויים חושיים. הילדים הללו זקוקים לחשיפה מתמדת, מוגברת ומובנית לגירויים חושיים. יש להקפיד על חשיפה תוך הקפדה על זמנים מתאימים, על נורמות התנהגות מתאימות ועל התאמה לצרכיו של הילד. זאת על מנת שהילד יוכל להתפנות לעיסוקים אחרים ויוכלו להשתחרר מהמצב של חיפוש קבוע אחר הגרייה המרגיעה אותם. חשוב לאפשר לילד בעל תת רגישות למגע, התנסות במגוון רחב של חומרים ושל חוויות של מגע. הילד נמצא במעין חסך תחושתי הגורם לו לרצות לגעת בכל דבר ללא הרף. חווית מגע מבוקרת ואינטנסיבית עשויה להרגיע אתה צורך הזה ובעיקר נדרש מגע עם חומרים מחוספסים או מלכלכים. 

כיצד לעזור לילד עם תת רגישות

בחלק זה אספנו כמה עצות שיוכלו לתרום לכם בעבודה עם ילד בעל תת רגישות:

ראשית חשוב מאוד לדבר עם הילד ולהסביר לו, בהתאם לרמת ההתפתחות שלו, את הצורך שלו במגע ובגרייה חושית. ככל שהילד גדל כך ניתן לדבר איתו יותר על הקושי שלו בצורה שתרגיע אותו ותאפשר לו לשלוט טוב יותר בעצמו ובצורך שלו למגע. כך הילד יוכל להכין את עצמו למצבים שבהם הוא עלול להיחשף לגרייה רבה. הילד ידע לזהות את הגירוי הלא נעים ולהימנע ממנו, דבר שיתן לו תחושה של שליטה רבה יותר במתרחש ויפחית את עוצמת המצוקה. על כן המבוגר צריך להיות רגיש לרגישויותיו של הילד, בעיקר כאשר הוא עדיין קטן ומתקשה להגדיר את רגישויותיו בעצמו, לנסות לשקף לילד את הקשיים שלו ולבדוק אותם ביחד איתו. במשך הזמן, הילד יוכל לעשות את הדברים הללו בעצמו, ללא תלות במבוגר.

שנית, חשוב מאוד לשוחח עם הילד על גבולות הגוף שלו ועל גבולות הגוף של אחרים. ניתן לדבר איתו על מקומות בגוף שבהם מותר לגעת ועל מקומות בגוף שבהם אסור לגעת. חשוב מאוד להסביר לילד מה מרגישים ילדים ומבוגרים אחרים כאשר נוגעים בהם ללא רשות. כמו כן, חשוב לדבר עם הילד על היגיינה ועל מודעות לריחות גוף ולהפרשות וכמובן יש להזהיר אותו ממגע עם זרים.

לבסוף חשוב להעצים הן את הילד והן את סביבתו - חשוב מאוד לגעת בילד, לחבק אותו, להעניק לו חום ואהבה. כמו כן, מכיוון שילד כזה עשוי להתיש בקלות את המבוגרים הנמצאים בסביבתו, חשוב לתמוך גם בהם. המבוגרים בסביבתו של הילד בעל תת הרגישות, עלולים לחוש אכזבה, ייאוש, כעס, דחייה, חוסר אונים ורגשות אשם בשל הקושי שלהם להבין ולתמוך בילד. על כן, תמיכה ועידוד הסובבים את הילד הינה פעולה חשובה ביותר.

דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

קראו עוד בנושא...