התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךחמש דרכים לעבור את החגים בהנאה

תקופת החגים ובמיוחד אלה של השנה החדשה מעוררים אצל רבים מאיתנו התרגשות וציפיה יחד עם לחץ וחששות.  חמש דרכים להעביר את החגים בהנאה ואף לתרום לקשר עם המשפחה.

ויוי שמואלי, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

תקופת החגים ובמיוחד אלה של השנה החדשה מעוררים אצל רבים מאיתנו התרגשות וציפיה יחד עם לחץ וחששות. בצד ההכנות הרבות והמולת החג, תקופה זו גם מועדת לפורענות בכל הנוגע למערכות היחסים המשפחתיות והזוגיות. לא מעט אנשים, חווים תקופה זו כמלחיצה. צמד המילים "חג שמח" מעורר לעיתים לחץ וייאוש.
יחד עם הכמיהה לחוש חיבור והרמוניה באווירה משפחתית תומכת ואוהבת, לא פעם, התמונה המשפחתית מסתירה סדקים ומתחים וזרמים תת קרקעיים שזורמים להם בנחת בתקופות של שגרה אך מתפרצים מעל פני השטח בתקופת החגים.

"איפה אתם בחגים?"...

השאלה הנפוצה בתקופה זו :" איפה אתם בחגים?" יכולה להיות טעונה עד מאוד. שאלות מעין אלו מעוררות מתחים ביחסים אשר מקורם באירועי העבר ולא בחג עצמו.

כך קורה שרבים מגיעים לארוחות החג עם תחושות של חוסר חשק, ו"אין ברירה" כי את החגים חוגגים במשפחה. בתוך כל זה, בני הזוג עלולים למצוא עצמם נגררים לויכוחים סוערים ובעיצומו של מאבק כוח.

אם לא די בכך, הרי שתקופת החגים מתאפיינת ביציאה מן השגרה. ימי החופשה רבים יותר והשהייה עם הילדים, בחיק המשפחה הגרעינית והמשפחה המורחבת, יוצרים מציאות חדשה שיש להסתגל אליה. בעיות אשר נדחקו הצדה בימי שגרה צפות ועולות וקשה להתעלם מהן. כך מתחים, כעסים ותסכולים לא מדוברים שבין בני הזוג, יקבלו ביטוי בתקופה שבני המשפחה מבלים שעות רבות יותר ביחד. 

בתקופה זו, באים לידי ביטוי ההבדלים בתפיסות עולם, הערכים, סדרי העדיפויות וסגנון החיים. אז מה הפלא שנוכח "מפגש פסגה" מאתגר שכזה,  נתקשה לשמור על שלוות הנפש, ובוודאי שנתקשה לגלות שמחה אמיתית והתלהבות לקראת החגים המתקרבים.

אם גם אצלכם תקופת החגים מעוררת תסריטים ידועים מראש, ואם אתם כבר עייפים מלהרגיש אי נוחות ורתיעה, או חוששים מן הויכוחים והקונפליקטים שצצים ביניכם לבין בין הזוג שלכם נסו השנה לעבור את זה אחרת.

ליקטתי חמש דרכים בדוקות שיכולות לתרום להנאתכם מהמפגש עם המשפחה המורחבת. אז מי אמר שהשנה זה לא יכול להיות שונה?

 1. גלו יוזמה: אם אתם בדרך כלל, בעמדה של "אני זורם עם מה שיש", או "זה יעבור כמו כל חג", נסו השנה משהו שונה. גלו יוזמה והציעו פעילות שכל המשפחה יכולה ליהנות ממנה ביחד. הציעו פעילות אשר יכולה לעורר צחוק, שיחה וכיף והנאה. פעילות מעין זו יכולה לאחד את המשפחה ותופתעו כמה הנאה ניתן להפיק גם ממפגש משפחתי. בדרך זו תלמדו להכיר פנים נוספות של בני משפחתכם.
 2. זיכרו- זה לא אישי.  יש סיכוי טוב שאתם לא היחידים שמרגישים תחושות של לחץ וחרדה ברמה כזו או אחרת. אף אחד לא מגיע לחג עם מחשבה איך להרוס לבני משפחה האחרים את ימי החג.
  כבני אדם, כולנו נולדנו עם הכמיהה לקשר. אם מישהו נוהג בצורה פחות נעימה, הרי שקרוב לוודאי הוא מרגיש שלא מקשיבים לו, מרגיש לא מספיק משמעותי או אפילו שולי. תחושות מעין אלו מבוססות על החוויה הסובייקטיבית. ההתנהגות שנובעת מתוך חוויה כזו, יכולה להוות איום עבורכם, אך בדרך כלל, היא לא נעשית במטרה להזיק או כנקמה. לכן, תגובה שלכם מתוך חמלה, ולא ממקום תגובתי יכולה ליצור בסיס שונה לתסריט הידוע מראש.
 3.  גלו עניין. שאלו בני משפחה לשלומם והקשיבו להם. זוהי דרך מעולה להתחיל שיחה ולהעלות את רמת הביטחון ולהרחיב את אזור הנוחות. אנשים אוהבים להרגיש נראים ולכן ההתעניינות שלכם תאפשר זאת! למעשה רק פעולה זו כבר יכולה ליצור אוירה שונה בחדר: התעניינות, אכפתיות ונעימות.
 4. שימרו על עצמכם. היו קשובים לצרכים, ולתחושות שלכם והביעו אותם בצורה רגישה, מכבדת ונחושה. אם אתם מרגישים מוצפים וזקוקים לפסק זמן או מרחב משלכם, עשו זאת בצורה נעימה כלפי הסביבה ומתחשבת גם בעצמכם. חיזרו רעננים עם כוחות מחודשים.
 5. תקשורת, תקשורת, תקשורת. ברמה הזוגית חשוב לשוחח עם בני הזוג לגבי התקוות והדאגות לפני אירועי החג. שתפו לגבי הקשיים שלכם בהקשר הזה, ומהי התמיכה שאתם זקוקים לה. אם תגלו שיש הבדלים ברצונות שלכם, נסו להבין לעומק את המשמעות עבור כל אחד מכם, מתוך מקום של חמלה ולא של מאבק! לאחר שלב זה, עבדו ביחד על פיתרון יצירתי שיהיה מקובל על שניכם.

אני מאחלת לכולכם שנה טובה וחג שמח! 

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

מידע נוסף

 • authorId: 1011

קראו עוד בנושא...

 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • כיצד נסביר לילדים את ההבדל בין רוצה לבין צריך?
  ילדים זקוקים לחוקים וגבולות – אלה מקנים להם תחושה של קביעות, יציבות, סדר, ארגון והיגיון, וכך הורים רבים נוטים לשלול מראש רצונות של ילדיהם. אז במקום לומר "לא!" בואו נבדוק כיצד נוכל ללמד את הילדים שלנו את ההבדל בין רוצה לצריך. מאמרה של אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. 
  עוד