התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

לירון גור שטייגמן
מאמנת לנשים ואמהות מייסדת השיטה זמן אמא

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךזמן משפחה- לא רק ביום המשפחה

מירוץ החיים, המרדף אחרי עוד שעה ביום והרצון להספיק יותר מול שעות הפנויות שהצטמצמו, יצרו מצב שבו הורים אינם מוצאים זמן משותף למשפחה. אז איך מפנים זמן פנוי למשפחה? מה החשיבות של זמן זה לטווח הארוך? ואילו כלים עומדים לרשותינו ביומיום? לירון גור שטייגמן, מאמנת לנשים ואמהות מייסדת השיטה "זמן אמא" מעניקה לנו כלים יישומים ליצירת זמן משפחה.  

לירון גור שטייגמן, מאמנת לנשים ואמהות מייסדת השיטה זמן אמא
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)
זמן משפחה זמן משפחה Big Stock Photo

מירוץ החיים, המרדף אחרי עוד שעה ביום והרצון להספיק יותר ולהיות טובים בהכל גרמו להרבה משפחות לרצות לנצל את הזמן היטב. וכך נוצר מצב, במשפחות רבות, שהורה אחד עם הילדים והשני מבשל או מנקה או מתאמן או מנצל את כל רגע פנוי בכל דרך אחרת.
ולמעשה, קצת שכחנו מהו זמן משפחה ומה המשמעויות שלו בחיינו.

המרדף אחרי ההצלחה, תרבות הצריכה והחומריות והרצון העז לשלמות גרמו לנו האזרחים הפשוטים למרדף בלתי פוסק. נדמה כי מספר המשימות גדל בצורה לא פרופורציונאלית אבל מספר ה"עובדים" במשפחה לא משתנה.

בעודנו מנסים לתחזק בית, לנהל משפחה, לדאוג לרווחתם הנפשית והרגשית של האנשים בבית ובאותו הזמן, לדאוג שיהיה אוכל בריא ומבושל במקרר, להתאמן, לנקות, לכבס, לפגוש חברים, להתקדם בעבודה וגם קצת להגשים חלומות שלנו כמו קריאת ספר, טיולים ועוד- אנו בעצם מוותרים על דברים שלכאורה נראים פחות חשובים.
אחד מהדברים שנדחקים הצידה בשל הצורך העז להספיק הכל הוא הזמן המשפחתי.

מהו זמן משפחה?

זמן משפחה הוא הזמן שכולם ביחד, נוכחים באמת, אף אחד מבני המשפחה לא מדבר בטלפון, מקפל כביסה או מסדר את המטבח. בזמן הזה, אין מסכים מרצדים ברקע וגם לא מענה למיילים או זמזומים אחרים. זהו זמן בו כולם ביחד, פנויים אחד עבור השני ונהנים אחד מהשני - זה הזמן המשפחתי שנדחק הצידה לצורך ביצוע מטלות ומשימות "שיקדמו אותנו".

למה זמן משפחתי?

הזמן הזה הוא זמן בו ניזכר כמה כייף לנו יחד, נדבר, ניצור תקשורת פתוחה ונלמד להכיר אחד את השני בלי שיהיה בינינו מסך. זה זמן בו נרגיש ונדבר על רגשות- נדגדג, נצחק, נאהב, ננשק, נחבק ובעיקר נהנה ביחד מהדברים הקטנים. זהו זמן בו אנו רגועים, בו אנו לא ממהרים להספיק או לסמן וי על שום מטלה או משימה, זהו זמן בו יש לנו אחד את השני עד הסוף.

מחקרים על חוויות משפחתיות

מחקרים מראים כי זכרונות של אנשים מהתא המשפחתי שלהם קשורים ישירות ברגשות שהם חוו בתא המשפחתי. כלומר, ילד שקיבל תשומת לב, תחושת ביטחון שייכות במשפחה שלו, שעצרו בשבילו את מירוץ החיים כדי להראות לו שאוהבים אותו הוא ילד שיעביר אחר כך הלאה את הבשורה לתא המשפחתי שלו כי זה מה שהוא מכיר מהבית שלו. אותו ילד, זוכר שהיה לו נעים וכייף ושהתייחסו אליו במשפחה שלו וזה מה שהוא יכיר וירצה להעביר הלאה.

לא צריך לחכות ליום המשפחה – מיישמים בכל יום 

כל אמא שמגיעה לאסוף את הילד מהגן תשמע בשלב כלשהו את המשפט "אמא מה עושים היום"?
כיוון שהתרגלנו להיות עסוקים כל הזמן בעשייה ויצירת אטראקציות בעבור המשפחה, גם הזמן המשפחתי הפך להיות חלק ממשימות הבית שצריך למלא. כך ניתן לראות משפחות רבות בהן בזמן המשפחתי ישנה פעילות- בישול, יצירה, חברים, טיול ועוד. זה חלק מהזמן המשפחתי והוא לגמרי ראוי אבל לא רק.

זה בסדר שבזמן הזה לא נעשה כלום, זה בסדר שבזמן הזה רק נהיה ביחד, נצחק, נדגדג אחד את השני, נספר בדיחות, נחרוז חרוזים, נשכב יחד על השטיח ונרים אחד את השני עם הרגליים, זה בסדר שנתחבק ונאהב והכי חשוב שנהיה ביחד.

איך גורמים לו לקרות?

בשביל שהזמן הזה יקרה אנחנו צריכים:
1. להבין שאנחנו רוצים זמן משפחה אצלנו בבית.
2. להבין מה זמן משפחה נותן לילדים שלנו.
3. למצוא את הזמן בפאזל הזמן המשפחתי לבצע זמן משפחה.

אז אחרי שהבנו שאנחנו רוצים זמן משפחה, כל שנותר הוא למגנט את הזמן על הלוח המשפחתי- ככה כל בני הבית יהיו מחוייבים לו, זה אומר שגם אם חברים רוצים להגיע וזה בדיוק "חור בלוח הזמנים שלנו" אנחנו לא נוכל- כי קבענו שזהו זמן של כל המשפחה.
זהו זמן שככל שנתחיל לייצר אותו מוקדם יותר בתוך המשפחה ככה הוא יהפוך למוסד ויישאר גם כשהילדים יעזבו את הקן, זהו הזמן שהם יזכרו כשהם יהיו גדולים ולא הזמן שלקחתם אותם לחוגים או לחברים מהגן.

LIRON FAMILY TIME

כלים ליישום זמן משפחתי 

לפני כ- שנתיים, לאחר שנולד עומר-הבן השני שלי וריבוי המשימות הכביד על כולנו- פיתחתי לוח מגנטי "השעה ה-25". הלוח הינו מגנטי ומחיק והוא מאפשר למאות משפחות לארגן לזמן המשפחתי מקום חשוב בפאזל הזמן המשפחתי שלנו.הלוח השעה ה-25 זהו לוח לניהול זמן משפחתי, המגיע עם שיטת עבודה והוראות. בלוח נשים מגנט # זמן משפחה לפחות פעם בשבוע וככה נוכל לייצר את הזמן הכ"כ חשוב הזה,
לפרטים ולרכישת הלוח ליחצו לפרופיל המלא לירון גור שטייגמן.  

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

מידע נוסף

  • authorId: 3005

קראו עוד בנושא...