התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

אורית וייג
עובדת סוציאלית ומנחת הורים

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךלבלות עם הילד זמן איכות איכותי

את המושג זמן איכות אנו שומעים הרבה, זה הוא זמן של חוויות משותפות, זמן של ביחד וזמן הורה-ילד. עם חזרתם של הילדים לבית הספר, הימים שלנו מתקצרים והשעות שאנו מבלים עם הילדים בכל יום מועטות. אם כן, כיצד נפיק את המירב מהשעות הספורות שיש לנו עם הילדים שלנו?

אורית וייג, עובדת סוציאלית ומדריכת הורים
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

רבים מאיתנו הרגישו הקלה ב-1 לספטמבר עם חזרתם של הילדים לבית הספר. אך הימים שלנו מתקצרים ושעות שאנו מבלים עם הילדים בכל יום מועטות. ובכל זאת, "זמן האיכות" שלנו לפעמים מעלה שאלות אצל הורים רבים, שאינם יודעים האם הם צריכים "לבדר" את הילד, ולשעשעו לחנכו? ומה בעצם לעשות כדי להפיק את המירב מהשעות הספורות עמו?

מהו בעצם זמן איכות?

את המושג זמן איכות אנו שומעים הרבה ומכיוון שהוא מוכר כלכך, אני משתמשת בו. עם זאת, אני הייתי מעדיפה להשתמש במושג אחר: זמן של חוויות משותפות או זמן של ביחד או זמן הורה-ילד. המילה איכות לדעתי מבלבלת, כי נדמה לי שהיא מכוונת לעשייה של משהו מיוחד, גדול ולא שגרתי ואולי יקר. במובן מסוים, זה נכון. רק שלא במובן החומרי של המילה, אלא במובן הרגשי. זמן איכות עם הילד אינו אומר שחייבים לחפש פעילויות גרנדיוזיות במטרה להשאיר את הילד נפעם. המטרה העיקרית בזמן זה היא לבלות זמן עם הילד שיהיה נעים וחיובי.

מבלי שנשים לב, במרבית הזמן שיש לנו עם הילדים, אנחנו עסוקים בלומר לילדים שלנו איך צריך להתנהג ומה אסור לעשות. אנחנו מזכירים להם את שיעורי הבית ומבקשים שילמדו למבחן, אנחנו מסיעים אותם לחוגים ולחברים, אנחנו מעירים להם על הדרך בה הם אוכלים ומבקשים שישבו יפה סביב השולחן, מגיבים למשפטים כמו: "הוא לקח לי / הרביץ לי / מפריע לי"...

המטרה בזמן איכות היא ליצור "אי קטן של זמן" שבו אוספים יחד חוויות חיוביות משותפות. זה יכול להיות כמעט כל דבר. זה יכול להיות לשבת יחד במטבח ולדבר תוך כדי נשנוש טעים, הליכה משותפת, משחק קופסא או פאזל, יצירה משותפת, בישול משותף, לעשות קניות ביחד, אפילו לקפל יחד כביסה. לא חשוב מה עושים. מה שחשוב זה:

א. שעושים את יחד.

ב. שזה כיף.

ג. שמתרכזים רק בפעילות המשותפת ובחיבור שנוצר.

המדריך לפעילויות פסח

למה זה חשוב כל-כך?

 • הילד מקבל תשומת לב: אין תחליף לתשומת לב. ילד שמקבל תשומת לב אישית על בסיס קבוע, מתאמן ביצירת קשרים בין-אישיים, משפר את היכולת שלו להביע את עצמו, מקבל תחושת ערך עצמי ולומד לשים לב לאחרים.
 • חיזוק קשר הורה ילד: כל דבר שמשקיעים בו גדל. אם נשקיע זמן, מחשבה ואנרגיה בקשר עם הילד, הקשר יתחזק. לאט לאט הילד יתחיל לשתף אותנו יותר. נשמע יותר על מה הוא עושה ועל מה קרה לו במשך היום וגם על עולמו הפנימי. מה הוא אוהב או לא אוהב, על החברים שלו, על סדר היום שלו, על הדברים שמציקים לו, על החלומות שלו, על פחדים שלו, על ההצלחות שלו. כך נוכל להשתתף אתו בשמחות, להכיל את הכאב והקושי ולחפש דרך לעזור. ייווצר מעגל קסמים חיובי והקשר ילך ויעמיק.
 • הבסיס לסמכות ההורית: נפלא לגלות שהקשר שנוצר מבילוי של זמן איכות מגביר את שיתוף הפעולה מצד הילד. הקשר לא מבוסס על חינוך, הוראות, כעסים, דרישות ולחץ. הילד חווה גם צדדים אחרים שלנו כהורים - צדדים של כיף והנאה ולומד גם להכיר את ההורה. נבנה אימון ומתפתחת הבנה שההורה רוצה את טובת הילד ונמצא שם בשבילו.
 • לאזן בין כל החלקים: אחד הקשיים שלנו הוא העומס המטורף שבו אנחנו חיים, צריך להספיק הכול: עבודה ופרנסה, ניהול משק הבית, חברים וקשר עם המשפחה המורחבת... זה לא נגמר. אם לא נגדיר זמן שבו נשקיע בקשר עם הילדים שלנו זה לא יקרה מאליו.

אז איך עושים את זה?

קודם כל מחליטים שזה חשוב.

סוגרים את זמן ביומן: מחליטים, האם זה יקרה פעם בשבוע או פעם בשבועיים אולי פעם בחודש. ברגע שיש זמן קבוע וברור יהיה הרבה יותר קל לשמור שיתקיים ולצקת לתוכו את התוכן המתאים. יש משפחות שגם נותנות יחד שם מיוחד לזמן הזה.

אין אג'נדה נסתרת: זוכרים שהמטרה כאן היא ליצור קרבה, הנאה משותפת והזדמנות לשיתוף. וזאת האג'נדה שלנו. משתפים את הילד במטרה שלנו ומזמינים אותו להצטרף. לא מתכננים מראש מה אנחנו רוצים ללמד את הילד או מה חשוב לנו לחזק אצלו. חשוב שנבוא נקיים ממטרות סמויות.

לא מתנים את זמן האיכות בהתנהגות של הילד: מטרתו של זמן איכות היא טיפוח ושיפור היחסים עם הילד. אם נבטל אותו בגלל שביום לפני או בבוקר הילד התנהג לא כמו שצריך - פספסנו. איבדנו הזדמנות לשמוע את הילד.

זוכרים שהמטרה היא כיף: כאשר הגדרנו זמן איכות עם הילד והילד יודע שעכשיו אנחנו בזמן איכות, המטרה שלנו צריכה להיות לשמור שיהיה כיף. זה לא הזמן להיגרר למריבות ולמאבקי כוח. חשוב להשתדל לכוון את האווירה ולשמר תחושה חיובית. במידה והאווירה הופכת להיות קשה ולא נעימה בעקבות ההתנהגות של הילד כדאי להסביר לו שככה לא נעים לקיים זמן איכות ולתת אפשרות לשיפור האווירה. אם האווירה לא משתפרת, אני ממליצה להכריז על סיום מוקדם של זמן האיכות. לא מבטלים את הפעם הבאה. להיפך, מעבירים מסר של תקווה שבפעם הבאה יהיה נעים יותר. זאת עוד סיבה שחשוב שהזמן יהיה מוגדר, ידוע וסגור ביומן.

לסיכום, בכל גיל חשוב לבלות עם הילד זמן שבו תשומת הלב מושקעת רק בו. הרווח הוא עצום לילד, להורה וגם למשפחה כולה.

ולמתקדמים נקודת בונוס - אמרתי שאין אג'נדה נסתרת, יחד עם זאת, עם הזמן, ככל שתבלו יותר זמן איכות עם הילד וככל שהקשר יעמיק וזמן האיכות יהפוך למשהו שבשגרה, תגלו גם שאתם יכולים להעלות נושאים לשיח משותף.

דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

מידע נוסף

 • authorId: 1008

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד