התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךזו התינוקת שלי וקוראים לה יערה

בחוויה שלי אבדתי תינוקת... תינוקת שהיו לה פנים מתוקות ושיער מתולתל, עיניים כחולות ומלאות שמחה. תינוקת שידעתי בדיוק איך תיראה...

על אייזנברג
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

ביום שישי בבוקר הגיע יום ההשתלמות למטפלים בקלפים טיפוליים שכה חיכיתי לו. נרשמתי אליו כבר לפני שבועות, יחד עם חברה, נקרא לה ג'. תרגיל הפתיחה היה לבחור אקראית שני קלפים ולהסביר מה בהם מסמל אותי, קיים בי, או שאינו קיים בי.

על אחד הקלפים ששלפתי היה מצויר עורב שחור וגדול, יושב על גבי שלד של בעל-חיים בנוף מדברי, כשעורבים נוספים מרחפים ממעל. ברור שזה לקח אותי מיד לאבדן שחוויתי לאחרונה, הפלה מאוחרת של תינוקת בשבוע 21. 
המנחה שאלה אותי בעדינות, "איזה אבדן?"; השבתי, "תינוקת, אבדתי תינוקת".
בדרכנו הביתה בסוף היום, ג' ספק שאלה-ספק אמרה לי, "זה ברור לך מה היא חושבת, כן?! היא חושבת שאבדת תינוקת אמיתית". השבתי, "זה פשוט לא אכפת לי מה היא חושבת. בחוויה שלי אבדתי תינוקת".

תינוקת שהיו לה פנים מתוקות ושיער מתולתל, עיניים כחולות ומלאות שמחה. תינוקת שידעתי בדיוק איך תיראה הלידה שלה ואיך אחבק אותה מיד כשיניחו אותה על בטני, שידעתי שאניק אותה באהבה ובמסירות. תינוקת שהרגשתי, שדברתי, שחלמתי אותה. תינוקת שקוראים לה יערה. תינוקת שבחרה שלא לצאת לאוויר העולם. 

הפלה

ההערה של ג' גרמה לי לחשוב שאולי זה לא בסדר שאמרתי שאבדתי תינוקת, שאני מטעה אנשים. חשבתי לעצמי שהתחושות שלי מעוותות ורחוקות מהמציאות. שאלתי את עצמי, "למה אני מתעקשת לקרוא לה "תינוקת" בזמן שליתר האנשים ברור שהיא היתה "רק" עובר?". אולי אני זקוקה לרחמים, אולי הפכתי להיות "דרמה-קווין" שמעצימה ומקצינה את הסיטואציה רק כדי לזכות בתשומת לב, ואולי אני מחפשת תירוצים לתחושת האבל המלווה אותי מאז ה-15 במאי.

בערב, פגשתי את א', חברה שהכרתי לאחרונה ואשר גם אבדה תינוק-עובר לפני כמה שנים. לשאלתי, השיבה שלתחושתה, גם היא אבדה "תינוק", גם היא הרגישה שהיתה צריכה ממש להילחם בחברה כדי לזכות בהכרה שזה היה תינוק. תינוק ולא עובר. כי איך אפשר לכנות אחרת יצור חי שצומח בכרסך המתעגלת, מתקשר איתך בחלומותייך ובזמן ערותך, מקיש ובועט בדפנות רחמך ומעורר אצלך כל-כך הרבה אהבה וחמלה, אם לא "תינוק"?!!.

אני רוצה להגיד לך שזה בסדר גמור שאת מרגישה שאבדת תינוק. זה היה תינוק. נקודה. ולא משנה מה חושבים אחרים, מבחינתם זה לא ממש משנה, חייהם לא השתנו ממילא. חשוב לי שתדעי שאת נורמלית והתהליך שאת עוברת הוא נורמלי, חשוב לי שתדעי שאת לא לבד.

אני רוצה להקדיש לך שיר שכתבתי לאחר ההפלה הראשונה שעברתי, בשבוע 11.

חווה/ יעל אייזנברג

 

שבעה שבועות צמחתְ בתוכי

וחדלתְ

עוד ארבעה שבועות

המשכת לתפוס מחסה

ואז

כמו כלה סינית

ביום חופתה

פרסת שובל אדום

והתאיינת

הַשַּׁדַּיִים אינם יודעים

זולגים נהרות חלב

המחמיץ על כרסי המתאבלת

*

הלנצח תְּפַתֶּה חוה גבר

ורחמי נשים תכאבנה?

  

דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

קראו עוד בנושא...