התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךהסבר על דיסלקציה

דיסלקציה היא לקות בקישורי שפה הדרושים לקריאה, המתקשרת להפרעה בתהליכים של ארגון, ניתוח ועיבוד מידע. ביטויי הלקות מתבטאים בקושי ברכישה תואמת-גיל של הקריאה, באיטיות בקריאה, בשיבושים ובקושי בהפקת משמעות מן הנקרא. 

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

כפי שלקות למידה היא מצב שבו אדם מתקשה ללמוד או להפעיל ידע קיים, ביחס למצופה ממנו, כך אדם בעל דיסלקציה יקרא פחות טוב מאנשים אחרים בעלי משכל וגיל דומה לשלו.

פעמים רבות לקויות הקריאה נגרמות בשל קשיים בתחום השפה, שחלק מהן קשורות ללקות במודעות הפונולוגית או במודעות ליחידות הצליליות הבסיסיות שמרכיבות את השפה. בפעמים אחרות מדובר על קשיים בשיום אובייקטים ועל לקות בהבנייה של המבנה המשפט. קשיים נוספים בקריאה עלולים להיגרם בשל קושי בעיבוד המידע החזותי, כמו בזיהוי הבדלים בכיוונים ובהבחנה בין צורות.

סוגי דיסלקציה

לפיכך, ניתן להבחין בין סוגים שונים של דיסלקציה. בדיסלקציה הנובעת מלקות בעיבוד מידע פונולוגי, נזהה אצל פעוטות קשיים בדיבור, בניסוח צלילים ונבחין באוצר מילים דל. עבור אנשים בעלי דיסלקציה הנובעת מלקות במסלול הלקסיקלי, נבחין בקשיים בזכירת איות. כאשר הלקות נובעת מלקות בעיבוד המידע הראייתי, נבחין בקושי להבדיל בין דמות לרקע, בזכירת המראה הכללי של המילה ובבלבול בין האותיות. על אף חלוקה זו, במרבית הפעמים אנו נמצא שילוב שבין מספר קשיים, כגון שילוב שבין הליקוי הפונולוגי לליקוי הויזואלי וכו'.

הטיפול בדיסלקציה נעשה לרוב על ידי הוראה מתקנת שבתוכה מעניקים לאדם אסטרטגיות ללמידה ולהתגברות על הקשיים המאפיינים את הלמידה שלו. נוסף על כך, ישנו צורך ניכר בהתאמה מערכתית, כגון סיוע של מורה שיקריא לבעל הלקוי את הטקסטי, להתאמת דרכי היבחנות ולשימוש בטכנולוגיה על מנת להתגבר על הקושי הנקודתי.

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • אבחון דידקטי או אבחון פסיכולוגי?

  לקות למידה, קשורה לפער שבין הפוטנציאל הלימודי של הילד, לבין ביטויו של הפוטנציאל בבית הספר. בכתבה זו נרחיב על השאלה האם לבחור באבחון דידקטי או באבחון פסיכולוגי בעבור ילד בעל לקות למידה.

  עוד
 • לקות למידה ודימוי עצמי

  לקות למידה והפרעות קשב וריכוז מלוות, על-פי רוב, בבעיות רגשיות על רקע תסכול הנובע מפערים בתפקוד ומכישלונות חוזרים, דימוי עצמי נמוך וחרדה. קצת מידע על ההתנהגות וההשלכות.

  עוד
 • לקות למידה ומצב רוח ירוד

  האם הטענה כי לקויות הלמידה תורמות לקשיים רגשיים ובמיוחד למצב רוח ירוד. כיצד הן משפיעות על הדימוי העצמי, הערכה עצמית, ביטחון עצמי, רגשות חרדה ותסכול. מאמר שחובה לקרוא.

  עוד
 • היבטים רגשיים של לקויות למידה

  לעיתים קרובות מלוות הלקויות בקשיים רגשיים, עקב כישלונות חוזרים ונישנים, המובילים להתפתחות של דימוי עצמי נמוך, לירידה במוטיבציה ללמוד ולחרדות. לא כל התופעות מופיעות בהכרח. החיים עם לקויות למידה הם חיים מלאי אתגרים ומאבקים יום יומיים. כיצד לקות למידה משפיעה על חייו הרגשיים של הילד? ועל עולמו הרגשי של ילד בעל לקות למידה. 

  עוד
 • מתיא מחוז חיפה
  רשימת מתיאות במחוז חיפה
  עוד