התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הריון ולידה

שירי וינשטיין
מדריכת הנקה מוסמכת, מומחית בתאומים

מאמרים שיכולים לעניין אותךהנקת תאומים – אפשרית בהחלט

להניק תאומים זו לא משימה פשוטה והיא מצריכה הכנה מראש והתגייסות גם של הסביבה הקרובה למשימה. שירי וישטיין, יועצת הנקה מוסמכת המתמחה בתאומים מעניקה לאמהות מספר עצות כדי להתמודד עם האתגר של הנקת תאומים.
שירי וינשטיין, מדריכת הנקה מוסמכת, מומחית בתאומים
דרגו מאמר זה
(5 דירוגים)
הנקת תאומים – אפשרית בהחלט 1DollarPhoto
את בהריון, מגיעה לבדיקת דופק והרופא מבשר לך בצהלה רבה: מזל טוב, את בהריון עם תאומים...
לאחר שאתם מתעשתים על הססטוס החדש, את חושבת על הרגע שלאחר הלידה, על העומס הצפוי ומה לגבי ההנקה? את רוצה להניק, אבל האם בכלל ניתן להניק שניים?

יתרונות ההנקה אצל תאומים

בנוסף ליתרונות הידועים של הנקה, יתרונות ההנקה מתעצמים, זאת בשל העובדה שבדרך כלל תאומים לרוב נולדים קטנים ולפעמים גם לפני המועד המתוכנן ולכן הם יותר קטנים, יותר חלשים ופגיעים ולכן מאוד זקוקים להגנה רגשית ופיזית. הקולוסטרום, שהוא החלב הראשוני, מהווה הגנה חיסונית אשר חשובה שבעתיים לתינוקות קטנים ופגים.

עם תאומים, עלולים להיות מספר תרחישים מאתגרים ללידה ולתקופה שאחריה, ישנה אפשרות ששניהם ייוולדו בלידה טבעית, או ששניהם ייוולדו בניתוח קיסרי, או שאחד ייולד בלידה טבעית והשני בלידה קיסרית.
האפשרויות לאחר הלידה גם הן מגוונות ויכולות לכלול שני תינוקות בריאים הנשארים עם אמא, שני תינוקות בפגיה או אחד בפגיה ואחד עם אמא. בכל מקרה, חשוב מאוד להתוות תכנית עזרה מבעוד מועד!

הנקה לתינוקות תאומים – איפה מתחילים?

פיזיולוגית, הגוף יכול לייצר חלב אפילו לשלושה תנוקות, הכל עניין של היצע וביקוש.
אם מתאפשר, רצוי להניק מיד לאחר הלידה, מעבר לחיבור עם תינוקייך, הנקה מספקת לתינוקות הגנה חיסונית עם צאתם לאוויר העולם, אם הדבר אינו מתאפשר, נסי להניק מיד כשהדבר מתאפשר.

מומלץ להניק כל תינוק בנפרד בהתחלה, כל תינוק הוא ייחודי, אפילו שהם נולדו יחד. מבנה הלסת, טונוס השרירים, וכו' שונה. בהנקה של כל תינוק בנפרד לא רק שתזכי להכיר את ילדייך בצורה אינטימית תוכלי גם גם ללמוד את דרכי היניקה שלהם ובו בעת תשפרי את מיומנות ההנקה שלך. כשההנקה מתבססת, רצוי ללמוד להניק יחד. לא כל אמא מתחברת לרעיון ההנקה יחדיו אך בכל מקרה רצוי לדעת לעשות זאת, על מנת שתוכלי להניק אותם יחד אם יש בכך צורך.

עניין נוסף שחשוב עם הנקת תאומים, הוא רישום ומעקב אחר ההנקה. רשמי מי אכל מתי, מה אכל, מאיזה שד, מה היה בחיתול, האם שאבת מאיזה צד וכמה. וכן כל עניין חשוב אחר שצץ במהלך ההנקה, אל תסמכי על הזכרון, בטח לא בהתחלה.

להנקה – מתכוננים מראש

כאמא לתאומים, מנסיוני כמדריכת הנקה מוסמכת, אני יכולה לשתף אתכם בדברים שעוזרים להאמהות רבות בדרך:

להתכונן מראש. אחד הדברים החשובים הוא להתכונן, ממש כשם שמתכוננים ללידה אפשר להתכונן להנקה ובהנקת תאומים העניין חשוב שבעתיים. בתהליך ההכנה תכירי את האתגרים והמכשולים בהנקת תאומים, כך שבבוא העת ההיכרות עם ההנקה והטיפול השוטף בתאומים יבואו ביתר קלות ובהפוגת חששות.

בקשי עזרה. אל תתביישי לבקש עזרה! החודשים הראשונים בכניסת תאומים לבית היא משימה מרוכבת. התרכזי במשימה הכי חשובה שלך כרגע, טיפול בתינוקות שלך ובך, תני לאחרים לבצע את שאר מטלות הבית.

הנקה ביחד או לחוד. מצאי מה נכון עבורך, נסי כל מיני שיטות הנקה; ישנן אמהות שאוהבות להניק את שני התינוקות יחד וישנן אלה שמעדיפות לחוד. אין, כמובן, שיטה נכונה אחת, אלא, מה שנכון ומתאים לך.

פינת הנקה נוחה. סדרי לך פינה נוחה בבית בה תוכלי "לרבוץ" איתם, למשל על מזרן גדול שם הם וגם את תוכלו לישון בין ההנקות, זה מאוד יסייע בהתנהלות היומיום בשבועות הראשונים לחייהם.

יתרונות הנקה

כפי שציינתי בתחילה, להנקה יתרונות רבים אסקור כאן את חלקם:
  • חלב אם מותאם בדיוק לתינוקך ולמערכת העיכול הרגישה שלו, הוא מותאם ממש לפי השבוע בו הוא נולד.
  • הנקה חסכונית, ומאוד נוחה. חלב אם תמיד נגיש ותמיד במינונים ובטמפרטורה הנכונים.
  • באמצע הלילה, לא תצטרכי אפילו לקום מהמיטה פשוט הניקי והמשיכי לישון.
  • להנקה יתרונות חיסוניים חשובים: לתינוקות יונקים פחות אלרגיות, ופחות נטיה לחלות בסכרת ולהשמנת יתר, וכן פחות דלקות במערכת הנשימה. הנקה הנה ההגנה החיסונית הטובה ביותר שתוכלי להעניק לתינוק שלך, ועם תאומים ובייחוד אם הם נולדו קטנים, העניין בעל ערך רב מאוד!

תאומים – חוויה מתגמלת ומאתגרת

לסיום, מעט דברי תמיכה - תאומים הינה חוויה מאתגרת, מהנה ומתגמלת מאין כמותה. תארי לך שני עוללים המביטים בך באהבה אינסופית, שניים שרצים אלייך כשאת מגיעה לאסוף אותם מהגן ושניים שאומרים לך כמה הם אוהבים אותך! עם זאת, ההתחלה רוויית קשיים ולכן נדרשת עזרה רבה, אם זה מאמא, דודה, חברה טובה או עזרה מקצועית. תמיד יש ידיים עוזרות שמטפלות, מחליפות, וגם מלטפות, מחבקות ואוהבות, אבל יחד עם זאת ההנקה היא רק שלך. היא זמן האיכות שלך איתם ולא משנה אם את מניקה יחד או לחוד. זמן ההנקה הוא זמן שהוא רק שלכם ובאמצעותו את יכולה להביט בגאווה על שניים שגדלים בזכותך!

------------
הכותבת היא שירי וינשטיין, אמא לאחת ולזוג תאומים.

מדריכת הנקה מוסמכת, מומחית בתאומים. מלווה אמהות עוד בתקופת הריון במפגשי הכנה להנקה ולאחר הלידה מלווה בכל שלבי ההנקה. מנחה קבוצות לאמהות לתאומים. מקימה קבוצה בפייסבוק לתמיכה באמהות מניקות תאומים. ומנחת הורים לתאומים.

לדף הפיי HYPERLINK "http://www.facebook.com/shiry.hanaka"ס HYPERLINK "http://www.facebook.com/shiry.hanaka"בוק שלי
 
דרגו מאמר זה
(5 דירוגים)

מידע נוסף

  • authorId: 3006

קראו עוד בנושא...

  • הנקה והימים הראשונים לאחר הלידה
    השבוע הראשון לאחר הלידה, הינו שבוע מאוד קריטי לביסוס ההנקה. הימים הראשונים מאופיינים בשינויים גדולים ומשמעותיים ולכל יום מאפיינים משלו. במאמר זה שירי וינשטיין, מדריכת הנקה מוסמכת המתמחה בתאומים מסבירה למה ניתן לצפון הן מבחינה פזיולוגית ורגשית. 
    עוד