התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הריון ולידה

שירלי נימברגר
יועצת שינה ומנחת הורים

מאמרים שיכולים לעניין אותךהנקה והימים הראשונים לאחר הלידה

השבוע הראשון לאחר הלידה, הינו שבוע מאוד קריטי לביסוס ההנקה. הימים הראשונים מאופיינים בשינויים גדולים ומשמעותיים ולכל יום מאפיינים משלו. במאמר זה שירי וינשטיין, מדריכת הנקה מוסמכת המתמחה בתאומים מסבירה למה ניתן לצפון הן מבחינה פזיולוגית ורגשית. 
שירי וינשטיין, מדריכת הנקה מוסמכת, מומחית בתאומים
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)
הנקה והימים הראשונים לאחר הלידה 1DollarPhoto

השבוע הראשון לאחר הלידה, הוא שבוע מאוד קריטי לביסוס ההנקה. הימים הראשונים מאופיינים בשינויים גדולים ומשמעותיים ולכל יום מאפיינים משלו. במאמר זה אסקור למה תוכלו לצפות, הן מבחינה פזיולוגית ונפשית.

יום ראשון - קולוסטרום 

בשבוע 16 להריון מתחיל להיווצר חלב האם, הוא אינו מופרש בגלל הפרוגסטרון שהוא ההורמון שמחזיק את ההריון. עם הלידה, הפרוגסטרון נופל באופן מיידי, מה שגורם לחלב להתחיל לצאת.
החלב הראשוני נקרא קולוסטרום, יש לו טעם וריח של מי שפיר, הוא צהבהב ומאוד סמיך, הוא מכיל כמויות גדולות של נוגדנים ושומן ומגן על התינוק עם יציאתו מהרחם. הוא מגיע בכמויות קטנות ועוזר לתינוק לפנות את מעיו ממי השפיר והמקוניום ועוטף את המעיים בשכבת הגנה.
רוב התינוקות יהיו מאוד עירניים בשעתיים שלאחר הלידה, ואם יונחו על גופה החשוף של אמם, קרוב לוודאי שיגיעו אל הפטמה וינקו או לפחות ילקקו אותה. חשוב לזכור ולהבין שגם ליקוק הפטמה גורם למנגנון ייצור החלב להתחיל לעבוד.
לאחר השעתיים האלה, רוב התינוקות יכנסו ויצאו משינה קלה לעמוקה במשך כ-20 השעות הבאות. חשוב מאוד להשאר קרובה לתינוקך, עדיף במגע עור לעור, כך תעודדי אותו בכל פעם שיוצא משינה עמוקה, לינוק.
אם התינוק אינו מתעורר או אינו מסוגל לינוק מאיזשהי סיבה, רצוי לסחוט קולוסטרום ולתת לו בכפית. הכמות אותה הוא יצטרך ביממה הראשונה היא כמות
של כ-5cc כפית אחת כל בערך שלוש שעות.
חשוב מאוד להיות קרובה לתינוקך וללמוד את סימני הרעב שלו, כשירצה לינוק הוא יזיז את ראשו מצד לצד כמחפש, ינסה להכניס את ידיו לפיו ולחפש את השד.
נצלי את היממה הראשונה למנוחה והתכוננות ליממה השניה, האינטנסיבית.

יום שני - הנקה אינטנסיבית

היממה השניה, בדרך כלל מאופיינת בהנקה אינטנסיבית. זה אינו יום למבקרים בבית החולים או בבית, נוחי ושמרי כוחות ללילה. התינוק ירצה לינוק באופן מאוד תכוף, אפשרי את זה. ע"י היניקה התכופה הוא מאותת לגופך לייצר חלב. ביממה זאת יש עדיין קולוסטרום בכמות מעט גדולה יותר, אם התינוק אינו מצליח לינוק מכל סיבה שהיא, יש לתת לו כ-cc10 בכל ארוחה, הדרך לתת לו את החלב היא ע"י סחיטה ידנית של השד, או סחיטת חלב באמצעות משאבה ונתינתו לתינוק בכפית, מזרק, כוס, בקבוק או צינורית על האצבע (בחלק מהדרכים תזדקקי לעזרה של מדריכה או יועצת הנקה)

יום השלישי - החלב יתחיל לצאת 

מאמצי היום השני השתלמו וביום השלישי יגיע החלב השופע, צבע החלב יהפך לאיטו ללבן, הוא יהיה דליל ושופע יותר ויותר. ביממה זו תתחילי להרגיש את השד מתמלא בחלב ונהיה כבד. כל עוד השד רך, גם אם מלא, זוהי מלאות תקינה. כדי להמנע מגודש, הניקי את תינוקך לפי דרישה יום ולילה. אם הכאב מתגבר והשד מתמלא ומתקשה, והתינוק ינק ואינו מעוניין בעוד הנקה, את יכולה להשתמש בקומפרסים קרים ולסחוט מעט חלב להקלה.
ביממה זו אם התינוק אינו יונק, יש לסחוט ולתת לו כ-20cc בכל ארוחה.

יום רביעי והחמישי - ההורמונים משתגעים

היממות הידועות לשמצה ומאופיינות בבייבי בלוז, ההורמונים משתוללים ואת בוכה הרבה. תני לגופך את מה שהוא זקוק לו. זה בסדר להיות עצובה ולבכות, זה לא
מקלקל את החלב. אם מסיבה כשלהי התינוק לא יונק, יש לסחוט חלב ולתת לו. ביממה הרביעית בין 30cc ל 40cc בכל ארוחה. ביממה ה
חמישית בין 40 ל-50 ויממה השישית בין 50 ל-60.

בימים הראשונים בבית, אני ממליצה לעשות רישום של מה ומתי התינוק אכל והיציאות שלו כדי שיהיה לך מעקב מסודר. מהיממה הרביעית, לתינוק יונק צריכים להיות לפחות 6 חיתולים רטובים ולפחות 3 חיתולי צואה. הצואה, שבהתחלה היתה שחורה (מקוניום) ולאט לאט משנה את צבעה לירוק כהה, לקראת היממה הרביעית נהפכת לצבע לצהוב במרקם חרדלי. מומלץ בשבועות הראשונים לעקוב אחר משקל התינוק כדי לוודא שמקבל מספיק חלב. תינוק יונק מאבד כ-7% - 8% ממשקלו לאחר הלידה, סביב היום הרביעי משקלו מתייצב ומתחיל לעלות, כשבועיים אחרי הלידה הוא צפוי לחזור למשקל הלידה ומנקודה זו ועד בערך 3-4 חודשים הוא צפוי לעלות מינימום של 20 גרם ביום כ-150 גרם בשבוע. ה
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • מה קורה במוח של התינוק כשהוא שומע שפה חדשה?
  הורים רבים דוברי שפות שונות, מכירים את ההתלבטות הבאה, מתי והאם ללמד את הילד שפה חדשה כשהוא רק נולד? או האם להמתין עד שהילד יגדל וילמד שפה ראשונה. פטרישה קוהל, חוקרת מוח המנהלת את מכון המחקר המוח והלמידה באוניברסיטת וושינגטון מביאה ממצאים חדשניים בנושא המוח של התינוקות שלנו.
   
  עוד
 • הנקת תאומים – אפשרית בהחלט
  להניק תאומים זו לא משימה פשוטה והיא מצריכה הכנה מראש והתגייסות גם של הסביבה הקרובה למשימה. שירי וישטיין, יועצת הנקה מוסמכת המתמחה בתאומים מעניקה לאמהות מספר עצות כדי להתמודד עם האתגר של הנקת תאומים.
  עוד
 • מספיק להקשיב לאחרים - הקשיבו לעצמכם
  דנית ציפיתה להרבה דברים שיקרו ברגע שתלד ולמרות שחשבה שהיא יודעת הכל, עדיין לא יכלה לצפות מה יקרה ואיך באמת תרגיש ובכמה מידע היא תוצף. וברגע האמת, היא גילתה שגם אמא לוויתן יש הרבה מה ללמד אותנו כהורים. הבלוג של דנית אתר בהורים ברשת. 
  עוד
 • כיצד להגיב לבכי של תינוק
  נושא השינה מביא איתו התמודדות בלתי פוסקת הבכי של התינוק. שאלות רבות עולות בנושא זה- האם לתת לתינוק לבכות? כמה זמן? האם להתעלם מהבכי שלו? האם להיענות מיד?
  עוד
 • הרגלי שינה ותינוקות

  נושא השינה תופס חלק בלתי נפרד בחיים של רובנו. כאשר אנו הופכים להיות הורים, אף אחד אינו מכין אותנו לכל הכרוך בכך. מצד אחד אנחנו מגלים את משמעותה של אהבה אמיתית וטהורה שאינה תלויה בדבר. אנו מתמלאים באושר לנוכח החיוך הראשון של ילדינו וחשים גאווה עם הצעד הראשון שלו. מצד שני, חווית ההורות מעמתת אותנו עם לא מעט קשיים, התלבטויות וחרדות הקשורות בהרגלי השינה התינוק שלנו.

  עוד