התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךהורים לילדים בגיל ההתבגרות - גם להם מותר למרוד

הורים לילדים בגיל ההתבגרות נתקלים בדילמות וקונפליקטים, המאתגרים אותם כל יום מחדש, הורים מוצאים את עצמם מול ילדם הנסער ובלתי יציב המתנהג לעיתים קרובות האופן המסכן את עצמו סביבתו- מאמר על דרכי התמודדות עם גיל ההתבגרות

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)

הורים לילדים בגיל ההתבגרות מתמודדים עם דילמות וקונפליקטים, המאתגרים מחדש את ההורות שלהם שוב ושוב. הורים מוצאים את ילדם נסער, בלתי יציב ומתנהג ברגשנות באופן שלא אפיין את התנהגותו עד כה. שינויים מהירים בגופו, ברגשותיו, בתחושותיו ובדעותיו של המתבגר, הופכים את ההורות לילדים בגיל זה, לקשה ומטרידה הרבה יותר שהיו הורים צריכים להתמודד עד כה. במאמר הנוכחי אנו נביא מספר המלצות בהקשר לחינוך ולתמיכה בנער בגיל ההתבגרות. ההמלצות הללו, אינן מהוות תחליף לייעוץ עם פסיכולוג שיכול להעניק הדרכת הורים או טיפול משפחתי. 

כלים להתמודדות עם הילד המתבגרים

הורים לילדים בגיל ההתבגרות, מוצאים שהילד מחפש אחר כלים להתמודדות עם עולמות חדשים שהוא מגלה במטרה לפרוץ אל מחוץ למסגרת המשפחתית, אל חיים עצמאיים. אולם תהליך ההבשלה הארוך של המתבגר, מחייב אותו להיות תלוי במשפחתו, בביתו ובהוריו. ניגוד זה, בין הרצון לעצמאות מחד גיסא, לבין תלותיות וצורך בתמיכה מאידך גיסה, מהווה פוטנציאל לתקופה מלאת מתחים בינו לבין סביבתו של המתבגר. המתבגר מורד בעולם המבוגרים ומתנגש ללא הרף עם הוהורים והמורים שלו. 

בשלב זה, חשוב שהורים לילדים בגיל ההתבגרות יזכרו שמרידתו של המתבגר היא פונקציונאלית. היא משרתת תכלית חשובה של יכולת להיפרד פיזית ונפשית מן המשפחה ולסלול לו דרך משל עצמו בבניית אישיותו, בבחירת חבריו ובבחירת מקצלוע לחיים. הורים לילד בגיל ההתבגרות מתקשים לקבל שילדם הפך למתבגר נרגז ומתריס, המבקר אותם על מעשיהם ועל מחדליהם עם כל צעד ושער. על אחת כמה וכמה קשה להם לקבל שהתנהגות זו ממלאת פונקציה חיובית. אחד מהאתגרים הקשים של הורים לילדים אלו, היא למצוא את הפרופורציה הנכונה כלפי הילד המתבגר.

אסור להתעלם מהסכנות

יחד עם זאת, אסור להורים להתעלם מן הסכנות הטמונות בגיל זה של התגבשות מהירה. הילד המתבגר עלול לאבד אינטגראציה אישית, לאבד את הקשרים הבין אישיים החשובים לו ביותר ולהתנתק ממשפחתו. המתבגר והוריו צריכים להבין שגיל זה, הוא שלב הכרחי מהתפתחות האישיות. התחושה של נצחיות ההתבגרות צריכה ליהות מוחלפת בתחושה שההתבגרות הינה רק שלב אחד בחייים. התרחקותו המופגנת של המתבגר מהוריו, מצמצמת מאוד את האפשרות להשפיע על המתבגר באמצעות שיחות שהיו אפקטיביות בשלבים מוקדמים יותר של הילדות. אולם, דווקא המאפיינים של גיל ההתבגרות שעושיים להקשות, מהווים גם צוהר לפתרון, שכן ההתפתחות השכלית, המגיעה לשיאה בגיל הההתבגרות, הסקרנות הרבה ויכולות מחודשות של תפיסה והבנה גורמות לכך שנפתחים דרכים חדשות להגיע אל הילד ולצור איתו מערכת יחסים בונה וחיובית. לבסוף, במקרה של קשיים ודילמות בחינוך ילד בגיל ההתבגרות, אנו ממליצים לפנות לפסיכולוג, על מנת להיעזר בהדרכת הורים או בטיפול משפחתי.

דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד