התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךהורים כמנהיגים ומובילי שינוי

כיצד אנו ההורים יכולים לשמש כמנהיגים לילדנו ובמשפחתינו? ולהוביל את ילדינו אל עבר מטרות משותפות? מאמרה של אמה גביריאלוב, מייסדת מרכז אדוות. 
אמה גבריאלוב, מייסדת מרכז אדוות
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)
כשהתחלתי את החיפוש  אחר משמעותה של מילה "מנהיגות", מצאתי הגדרה בוויקיפדיה שאומרת: "מנהיגות היא יכולת של אדם להוביל אנשים אחרים אל עבר מטרה משותפת". הגדרה נוספת שמשכה את תשומת ליבי היא : "מנהיגות היא אומנות של השגת יותר ממה שנראה אפשרי."
"להוביל אנשים אחרים" – נשמע כמו אתגר לא פשוט.
ואז חיפשתי דוגמאות לאנשים שהצליחו להיות מנהיגים. ברשימה ארוכה מאוד שמצאתי הופיעו שמות כמו: דר' מרטין לותר קינג, נלסון מנדלה, מהטמה גנדי.
בעודי קוראת את הביבליוגרפיה של אותם האנשים , יחד עם התרגשות גדולה הרגשתי די מתוסכלת, שואלת את עצמי איך גורמים ל250 אלף איש להגיע לוושינגטון (חלקם נסעו באוטובוס 8 שעות) כדי לשמוע את נאומך? (דר מרטין לותר קינג).
או איך סולחים לאנשים שכלאו אותך לכמעט 30 שנה בכלא וממשיכים לעבר היעד שלך? (נלסון מנדלה). נראה שהם באמת עשו "יותר ממה שנראה אפשרי".

צריך המון אומץ בשביל להנהיג

אז איך עושים את זה? איך הופכים למנהיג? האם כל אחד יכול להיות מנהיג? האם אני יכולה?
ישנו ספר שיצא לאור בשנת 2002: "סודות המנהיגות של קולין פאוול" (מזכיר ההגנה האמריקני) / מאת אורן הררי. רק מהכותרת אפשר לראות שמנהיגות זהו סוד כמוס, לא נגיש לכולם ולא ידוע להכל. יקר ערך, רצוי ומבוקש. המילה  "מנהיג" מעלה אסוציאציה חיובית בחברה, זאת מחמאה לאדם שמייחסים לו תואר של "מנהיג".
בעודי כותבת את המאמר, יושבת לידי ביתי בת ה-8 שעשתה את שעורי הבית שלה. שאלתי אותה: "אוראלה, מה זה מנהיגות?"
תשובתה הייתה: "צריך המון מאמץ בשבילו. משהו שלכל אחד יש. צריך לעשות דברים כדי להצליח – לפעול. מנהיגות זה לא תמיד שמח לפעמים נתקלים בדברים עצובים."
(אני נדהמת כל פעם מחדש מהאופן שבו ילדים יודעים לומר בצורה פשוטה וקולעת תובנות מורכבות למידי.)

מנהיגות והורות

בואו  ונסתכל  על ההורות כסוג של מנהיגות. 
בעבר הרחוק גידול הילדים היה עיסוקה העיקרי של האמא (לצאת לעבודה היה תפקידו של האבא) מה שפחות מקובל בימינו.  היום האישה "נדרשת" להיות "רב משימתית" - לפתח קריירה, לחנך ילדים, ללמוד ולהתפתח, לבשל, לטפח את עצמה חיצונית...ועוד. הראש עמוס בהמון משימות כשיש רק שתי ידיים.   הלחץ החברתי והרצון הטבעי של כולנו להיות חלק מקבוצה ולא יוצא דופן, מעמיד אותנו ההורים, האימהות בפני השאלה: "במה לבחור? היכן להשקיע את הזמן והאנרגיה? בעיני העומס הרגשי של הגירויים מסביב מעלה את רמות הורמוני הסטרס שלנו ההורים, מה שמקשה על מלאכת ההורה שזקוקה לשלווה, נחת, רוגע על מנת  להכיל את הילד ולהקשיב לצורך שלו.
כאמא לשלושה ילדים, (אורן בן 11,  אוראלה בת 8 ואבינועם בן שנתיים) אני שואלת את עצמי לא מעט פעמים; האם אני פועלת נכון? איך להציב גבול לילד בלי לכעוס? ומה אני עושה כשאני מגלה ומבינה שעשיתי טעות?
אז קודם כל, לפני הכול, אני מושכת את עצמי החוצה מתוך "ביצת המחשבות של רגשות אשם"  מתוך הבנה שזה מקום לא מקדם להיות בו. לטעות זה אנושי, זאת יכולה להיות היזדמנות נפלאה ללמידה והתפתחות, רק אם בוחרים להסתכל על זה כך. תמיד אפשר להחליט מה אני עושה מעכשיו והלאה, להתנצל בפני הילד/ה, לשתף בהחלטות החדשות ולצאת לדרך חדשה.

אז ,ראשית, עצם העובדה שלא התייאשתי, חיפשתי  דרך נוספת לצעוד בה כבר הופך אותי למנהיגה. זה דורש אומץ רב להתבונן בעצמך, להודות בטעות, ליפול, לעמוד ולנסות שוב. כמו שאומרת אוראלה: "מנהיגות זה לא תמיד שמח, לפעמים נתקלים בדברים קשים".
אופטימיות, היא אחת התכונות שמייחסים למנהיגים. אופטימיות, הינה היכולת ללכת עד הסוף עם ההחלטה שלך עד שמגיעים. אם החלטתי שאני רוצה ליצור אווירה של שיח והקשבה בבית אני ימשיך לפעול ולחפש דרכים על מנת ליצור את זה. גם אם זה ייקח זמן (מנהיגים אמתיים השקיעו חיים שלמים על מנת להגיע למטרה שהציבו לעצמם). 
אישה מדהימה שאני מכירה פעם אמרה לי: "אמה, ילדיי הם הקריירה שלי." (היא אמא לארבעה ילדים).
תכונה נוספת שמייחסים ל"מנהיג" איזון בין שכל לרגש. זה מה שההורה עושה, הילד "מפעיל" כפתורי רגש אצל ההורים שלו ותפקידם של ההורים להפעיל את השכל ולמצוא את האיזון לתגובה מתאימה.

הורים כמנהיגים ומובילי שינוי

יש בידינו, ההורים, גם יכולת "להוביל שינויים"- לפני מספר חודשים החלטנו בעלי ואני שאנחנו מנתקים את הטלוויזיה בבית (עקב הנזק של המסכים על תקופת הילדות). שינוי מאוד מאתגר להוביל  לנוכח כל הטכנולוגיה  שמתפתחת מסביבינו. במקום המסכים מחפשים יחד משהו אחר לעסוק בו כמו, תפירה, קריאת ספרים, להזמין חברים, לצאת לפארק ולטפס על מתקנים ועוד, מה שללא ספק דורש ממני להיות נוכחת בבית עם ילדיי.

לסיכום, אני חושבת שהורה הוא "מנהיג" שמוביל את ילדיו אל עבר מטרה משותפת (למשל המטרה שלנו בבית שילדים יגדלו להיות בריאים בנפשם, פנויים להתנסויות סביבם, מסוגלים לראות את הטוב, בעלי אמונה ובטחון עצמי לפעול ולהגיע למבוקשם – את כל אלה גם הילדים רוצים. ילד שרוצה להצטרף למקהלת בית הספר זקוק להרבה אמונה עצמית  ואומץ להעיז ולנסות).
ולגבי האמירה: "מנהיגות היא אומנות של השגת יותר ממה שנראה אפשרי." לפעמים בתור אמא במבט ראשון הדברים נראים לי כבלתי אפשריים ואז בתהליכים שאני עוברת יחד עם ילדיי ובן זוגי אני רואה ומבינה שלעיתים ההורות היא אומנות של השגת יותר ממה שנראה אפשרי.
אז בכל אחד מאתנו נמצא מנהיג ברמה כזאת או אחרת, פשוט תחפשו אותו בתוככם, תאפשרו לו לצאת החוצה ולהיות בביטוי עצמי מלא.
איך? 
תשאלו את עצמכם: איך אני יכול למצוא או להעצים את המנהיג שבי? (רצוי לכתוב את השאלה על הדף ולתלות במקום ראוי למשל כמו מקרר כך שתתקלו בשאלה מספר פעמים ביום. אפשר גם לשאול אותה לפני שנרדמים והתשובות תבוא מתוך התת מודע . יכול להיות שלא מיד, בהדרגה, עם הזמן . רק תהיו קשובים וערניים  לסימנים מהיקום.)

באהבה, אמה.
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד