התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךהורים וילדים עם רגשות אשמה

אחת לכמה זמן, אנחנו נזכרים שאנחנו אוהבים גם קצת את עצמנו, ואת בן או בת הזוג שלנו, ובעצם – אנו נזכרים שאין לנו מספיק זמן ביחד ונשאבנו לתוך שגרת חיים צפופה ועמוסה, שבה כמעט ואין לנו, כזוג, מקום. ואז נופלת ההחלטה. זהו ! נוסעים לחופשה. - הנה לפניכם ששת הדיברות להורה הנופש.
רווית רביב, מנחת הורים
דרגו מאמר זה
(7 דירוגים)

ששת הדיברות להורה הנופש

אנחנו אוהבים את הילדים שלנו. מאוד מאוד אוהבים את הילדים שלנו. אנחנו אוהבים לשחק איתם, לדאוג לכל מחסורם, להאכיל ולקלח אותם, להשכיב אותם לישון להסיע לגן, לחברים, לחוגים, לשוחח איתם על כל נושא שבעולם... אנחנו אוהבים את זה ועושים זאת מתוך אהבה ומסירות רבה.

אלא שמידי פעם... אחת לכמה זמן – אנחנו נזכרים שאנחנו אוהבים גם קצת את עצמנו, ואת בן / בת הזוג שלנו, ובעצם – אנו נזכרים שאין לנו מספיק זמן ביחד ונשאבנו לתוך שגרת חיים צפופה ועמוסה, שבה כמעט ואין לנו, כזוג, מקום.

ואז נופלת ההחלטה. זהו ! נוסעים לחופשה.
מהר מאד מוצאים יעד, מזמינים מקום וסופרים את הימים, השעות והדקות...

אלא שככל שהזמן מתקרב, הם מתחילים לצאת. בהתחלה הם יוצאים רק בלילה, בחושך, בלי שאף אחד יראה... רק אנחנו שמים לב אליהם. לרגשות האשמה. 
אנחנו מנסים להסתיר אותם, להשקיט ולדומם אותם – אבל לא תמיד זה מצליח...

בהמשך, הם כבר יוצאים גם במהלך היום ולא רק בלילה. הם מציקים לנו בעבודה, אחה"צ, כשאנו מלווים את ילדינו לחוגים או לחברים, הם מציקים לנו בסופי השבוע... והם כל הזמן מוסרים את אותו המסר: " איך? איך? איך אתם, הורי השנה שכמותכם, שמעולם לא עזבתם אותם אפילו לא לשעה, איך אתם נוסעים להנות לכם, בלעדיהם? עד כדי כך אתם עסוקים בעצמכם?..."

וכך, די בקלות נכנסנו למילכוד. מצד אחד אנו זקוקים נואשות למעט זמן לעצמנו. מצד שני, אנחנו אכולי רגשות אשם...

מה עושים?לא נוסעים לשום מקום עד שהילדים מגיעים לגיל 18....טוב לא באמת... 

הנה לפניכם ששת הדיברות להורה הנופש:
 1. אם אין אני לי – מי לי - עידוד עצמי חשוב מאד בתהליך קבלת ההחלטה. תזכירו לעצמכם שוב ושוב את כל הסיבות ליציאה לחופשה. מדוע היא הכרחית עכשיו? למה אי אפשר לחכות איתה עוד 5-6 שנים?
 2. אם אין אני לו /לה – מי לו /לה- עידוד בן/בת הזוג שלי גם הוא חשוב לעין ערוך בתהליך. שוחחו ביניכם, דמיינו איך תיראה החופשה יחד, שיקלו שוב, מדוע חשוב לכם לצאת לחופשה דווקא בזמן זה. ככל שתדברו על כך אחד עם השני, כך תעודדו זה את זו והחלטת הנסיעה תתחזק.
 3. הביטו על התמונה הגדולה - הרבה פעמים קשה לנו לצאת מעצמנו ולראות רחב. לראות את כל התמונה, כולה. חישבו יחד: מה הילדים שלנו ירוויחו מזה שאנו יוצאים לחופשה? מה תרוויח המשפחה כולה?

 4. הכן משפחתך לחופש - תכנון מוקדם הוא המפתח לכל חופשה מוצלחת ורגועה. החליטו מבעוד מועד, ושתפו את הילדים: מי ישגיח עליהם בהיעדרכם? הכינו יחד איתם "הוראות הפעלה" למי שאמור לשמור עליהם. שיתוף הילדים בתהליך עוזר להם להפנים את נסיעתכם, ומפיג את החשש מהלא נודע.

 5. אנחנו תמיד כאן – היום בעידן הטלפונים הסלולריים, המחשב, הסקייפ וכל הטכנולוגיה המתקדמת, בכל זאת כדאי לחזור למקורות. למכתבים. הורים רבים, מתייעצים איתי, האם כדאי להשאיר מתנה אותה יפתח הילד בכל יום, עד שההורים יחזרו. ואני אומרת: בטח. תשאירו מתנה, תשאירו מכתבים. לכל יום מכתב מיוחד, המתאר את עלילותיכם בחופשה: איפה הייתם, מה ראיתם, מה אכלתם, איך ישנתם ועוד ועוד, כיד הדמיון הטובה עליכם. החיבור של הילד אליכם דרך מכתב אישי, הוא חשוב מאד. הילד מרגיש כי פנייתכם היא אליו באופן אישי, הוא חש כי אתם איתו, משתפים אותו בכל מה שמתרחש והתחושה שלו היא, שהוא חשוב לכם.       אפשר שמי שמשגיח על הילד יקריא לו את המכתב מדי ערב, לפני השינה, הדבר ישמור על שגרת טקס השינה עם הילד.

 6. לא לשכוח להנות, לנוח ולחדש כוחות...

חופשה מהנה

דרגו מאמר זה
(7 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד