התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מאמרים שיכולים לעניין אותךהורים, ילדים ומורת שילוב

 מורת שילוב - סיפורה של אם לשלושה ילדים

שרון לפידות ויג
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

בדרכה הייחודית והמרגשת, שרון מספרת על החלטות בחיים, על להיות אמא, על התלבטויות ועל בחירות:"רוב הזמן אני שמחה על הבחירה. אני אם לשלושה ילדים, מה שלא ידעתי שיקרה כשבחרתי את המקצוע שלי. ילדי הם במקום הראשון בחיי בכל המובן ובכל זאת, עם כל העבודה הקשה בחינוך, מתאפשר לי יותר מאחותי, למשל, אשת היי טק בכירה, לבלות במחיצת ילדי וללוות אותם".

כשסיימתי את שירותי הצבאי, התחלתי לחשוב על לימודים גבוהים. נקודת המוצא הייתה חשיבה של: "במה הייתי רוצה לעסוק", אילו לימודים לבחור כאמצעי להשגת מקצוע לחיים. היות שלא היה לי מושג במה לבחור, ישבתי עם "המדריך לנרשם", כמו ספר מתח מסעיר....... התלבטתי בין תחומים שונים, רחוקים זה מזה. באותו זמן חברה של אחותי סיפרה לי על מסלול לא מוכר בבית הספר לחינוך: המסלול לחינוך לקויי שמיעה בתוך המגמה לחינוך מיוחד. חיפשתי בספר המתח שלי ומצאתי את תיאור הלימודים. התכנים הנלמדים ובעיקר המלצת החברה משכו אותי ונרשמתי ללימודים בתחום.

במסגרת העבודה המעשית נשלחתי לגן לילדים לקויי שפה. ילדים בני 4, חלקם כמעט שלא מדברים, שמתחילים בגן דרך ארוכה ומפגינים נחישות וכוח רצון, שלא היו מביישים אף אדם מבוגר. "התאהבתי"....היה לי ברור שכאן אני רוצה להיות, שמילדים אלה אפשר לשאוב כוחות אינסופיים, סיפוק והמון אושר. לאחר שסיימתי את לימודי ואת העבודה המעשית, הגננת של אותו גן יצאה לשנת שבתון ופנו אלי בהצעה להחליפה. מכאן הדרך כבר ידועה.... קיבלתי את הגן לידי, בגיל 24, חסרת ניסיון, צעירה, אפילו לא קרובה להיות אמא, אחראית לעשרה ילדים עם קשיים מרובים...

ארבע שנים ניהלתי את הגן השפתי. עבדתי לצד צוות טיפולי שכלל קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, מטפלת במשחק ופסיכולוגית חינוכית. "מכל מלמדי השכלתי".... כל לימודי לא השתוו לידע שרכשתי מאנשי המקצוע עימם עבדתי. במקביל המשכתי ללימודי תואר שני בתחום. לאחר ארבע שנים עברתי לעבוד בכתה השפתית הראשונה שנפתחה בעיר כמורה והמשכתי לחנך כתות חינוך מיוחד בתוך בתי ספר רגילים.

כיום אני מורת שילוב, לאחר שעייפתי מחינוך כתה.

פעמים רבות אני שואלת את עצמי איפה הייתי אם הייתי הולכת בעקבות האפשרות השנייה אליה נרשמתי: לימודי כלכלה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת ירושלים. גם תחום אחר לגמרי, גם לימודים רחוקים מהבית.... כן, לפעמים המחשבות הן גם סוג של אכזבה. אולי היה לי טוב יותר....

רוב הזמן אני שמחה על הבחירה. אני אם לשלושה ילדים, מה שלא ידעתי שיקרה כשבחרתי את המקצוע שלי. ילדי הם במקום הראשון בחיי בכל המובן ובכל זאת, עם כל העבודה הקשה בחינוך, מתאפשר לי יותר מאחותי, למשל, אשת היי טק בכירה, לבלות במחיצת ילדי וללוות אותם. כשילדתי את בתי השלישית ובתי הבכורה עלתה לכתה א', הייתי בשנת שבתון, זכות השמורה רק למורים.

אני עובדת בעבודה, שמאפשרת לי לחוות סיפוק ותחושה של הצלחה יום יום. תמיד יש איזה ילד, שמצליח במשהו קטן שלא הצליח קודם.... יחד עם זאת, מערכת החינוך עצמה מאכזבת אותי יותר ויותר. אני מתקשה, כיום, לרצות להיות חלק ממה שהמערכת מייצגת. צמצום השעות, "המרדף" אחרי הצלחות במבחנים, בעיקר כאלה שכל העולם רואה, העומס הבלתי אפשרי וכו', כל אלה מאבדים את הילד עצמו בדרך... בית הספר הפך להיות מקום שבו הילד נמדד  בהישגיו הכמותיים. לתחושתי כאמא ואשת חינוך, בית הספר צריך לשים דגש רב יותר על - לחנך, ללוות בדרך, ולהשפיע...  

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • ילד שני במשפחה

  בעוד רגע קט יהפוך ילדכם הראשון שעד לפני לא מזמן היה התינוקי, הקטנטן, המתוקי – לאח בכור, גדול יכול ומסוגל. מה הצעדים הנכונים לבדרך להסתגלות נכונה? 

  עוד
 • הרגלי שינה ותינוקות

  נושא השינה תופס חלק בלתי נפרד בחיים של רובנו. כאשר אנו הופכים להיות הורים, אף אחד אינו מכין אותנו לכל הכרוך בכך. מצד אחד אנחנו מגלים את משמעותה של אהבה אמיתית וטהורה שאינה תלויה בדבר. אנו מתמלאים באושר לנוכח החיוך הראשון של ילדינו וחשים גאווה עם הצעד הראשון שלו. מצד שני, חווית ההורות מעמתת אותנו עם לא מעט קשיים, התלבטויות וחרדות הקשורות בהרגלי השינה התינוק שלנו.

  עוד
 • הורים לילדים בגיל ההתבגרות - גם להם מותר למרוד

  הורים לילדים בגיל ההתבגרות נתקלים בדילמות וקונפליקטים, המאתגרים אותם כל יום מחדש, הורים מוצאים את עצמם מול ילדם הנסער ובלתי יציב המתנהג לעיתים קרובות האופן המסכן את עצמו סביבתו- מאמר על דרכי התמודדות עם גיל ההתבגרות

  עוד
 • מתיא מחוז תל אביב
  רשימת מתיאות במחוז תל אביבמתיא מחוז תל אביב

  עוד
 • מתיא מחוז ירושלים
  רשימת מתיאות של מחוז ירושלים
   
  עוד