התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךהורים וילדים שעברו טראומה - כיצד מתמודדים?

הורים וילדים ניצבים פעמים רבות עם חוסר אונים ביחס למשפחה שעברה אירוע קשה וטראומתי. החוויה של הילד יכולה להיות תאונת דרכים, פיגוע או אירוע של אלימות קשה כלפיו. לעיתים קרובות ניתן לראות כיצד תחושות בלתי מעובדות של ילד, כגון חוסר אונים, כעס וחוסר אונים עומדים מאחורי התנהגות בעלת סיכון גבוה.
הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

חוויה של אירוע טראומטי מציבה בפני הילד מכשול. ככל שהורה לילד אשר חווה אירוע קשה מסוגל להכיר בשרירותיות של נסיבות חייו של הילד ולהבין שמצבים אלו אינם כובלים אותו, כך מתרחבות דרגות החופש של ההורה באופן  שמשפיע על הבחירות שהוא עושה אל מול ילדו.

פניות רגשית של ההורה

ניתן לזהות יחס ישיר בין מצבי סיכון שבו נמצא ילד שעבר אירוע טראומתי, לבין יכולתו של ההורה להעניק לילד הכלה ותמיכה. כאשר הילד מתקשה להתמודד עם חרדותיו וכאשר העולם הפנימי של הילד גועש, ללא יכולת לעבד את הטראומה, הילד חש באופן לא מודע מאוים ומנסה להיפטר מהחומרים הבלתי מעוכלים שבתוכו. לעיתים קרובות ניתן לראות כיצד תחושות בלתי מעובדות של ילד, כגון חוסר אונים, כעס וחוסר אונים עומדים מאחורי התנהגות בעלת סיכון גבוה.

האתגר של הורים לילדים שעבור טראומה, הוא להתפנות רגשית ולהעניק לילד את המרחב הפנימי המכיל של עצמם לתמיכה בילד. העיבוד של העולם הפנימי של הילד בתוך המרחב הפנימי, של ההורה לילד, נותן הגדרה חדשה מעובדת ומפותחת יותר לאותם תכנים רגשיים שפרצו ממנו קודם לכן ללא שליטה. פעולת ההכלה של ההורה לילד, מתחילה בתהליך פנימי וממשיכה בפעולה של הכלה.

הקשיבו להם וכוונו אותם

ילדים המתמודדים עם מצוקות רגשיות קיומיות פגיעים באופן מיוחד למשא הרגשי של אירועים טראומטיים. כמו כן הטראומה ותוצאותיה מניעה תהליכים רגשיים קשים ומערערים גם בקרב אלו שלא חוו קשיים רגשיים לפני האירוע הטראומטי. ילדים אלו זקוקים למבוגר שיאזין להם, שיכיר במצוקותיהם ושיכוון את דרכם. הורים לילדים, רואים פעמים רבות כיצד חיים של תלישות ובדידות עלולים להוביל לכדי התמוטטות ואובדן הרצון לחיות.

הורים מדווחים לכאורה על רווחה כלכלית שבהם חיים ילדיהם ועל רמת הישגים המותאמת לציפיות מהם. אולם לא תמיד נמצאים לילד כוחות הנפש להתמודד עם היחס הקר והמנוכר של הסובב אותו. החוויה הטראומטית שחווה הילד עקב האירוע הקשה שעבר עליו, מגבירים אצל הילד את חיי הבדידות שלו, בלי מציאת שותף אמיתי לחוויות הקשות והמתסכלות העוברות עליו. לעיתים הילד עובר חוויות אלו, ללא שאחד ההורים יצליח ליצור עם הילד מגע משמעותי. עקב כך, מתרחשת הסלמה במצבו של הילד והוא יוצא ממעגל החיים הנורמטיבי.

לפיכך, התמודדותם של ילדים עם חוויה טראומטית, נוגעת למשאבים הרגשיים הקיימים אצליהם ולמשאבים הקיימים אצל הוריהם. הקשבה, אמפתיה והכלה הם מרכיבים חשובים בעזרה לילד להתמודד עם החוויות הקשות שהוא עבר. אולם, חשיבות רבה לא פחות היא פניה לאיש מקצוע מיומן שיכול להעניק מעטפת של תמיכה בילד ובהורים. פעמים רבות, ההורים לילדים שחוו הטראומה זקוקים לתמיכה ולעזרה בעצמם ויכולים להיתרם רבות מסיוע של פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ומטפלים.  

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד