התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךהורים וילדים מתמודדים ביחד עם לקויות למידה

כאשר אחד הילדים בבית מתמודד עם לקות למידה. ההורים משקיעים משאבים רבים בהתמודדות עם עומס רגשי ובתמיכה בילד אל מול עולם שפעמים רבות אינו רגיש דיו כלפיו. לעיתים, חוויה זו מלווה בתחושה של חוסר מוכנות מצד הסביבה הקרובה והרחוקה. התמיכה בהורים היא חשובה והכרחית, הן לרווחתו של ההורה והן לזמינותו עבור הילד. 

פלג דור חיים, פסיכולוג
דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

להיות הורים לילדים זו משימה מאתגרת, הדורשת מההורים השקעה מתמדת בילדים, במשפחה ובבית. ההורות טומנת בחובה התמודדות יום יומית עם אתגרים, משימות, אילוצים ודרישות בלתי פוסקות. הורים לילדים מתמודדים עם משימה מורכבת עוד יותר, כאשר אחד הילדים בבית מתמודד עם לקות למידה. ההורים משקיעים משאבים רבים בהתמודדות עם עומס רגשי ובתמיכה בילד אל מול עולם שפעמים רבות אינו רגיש דיו כלפיו. לעיתים, חוויה זו מלווה בתחושה של חוסר מוכנות מצד הסביבה הקרובה והרחוקה. התמיכה בהורים היא חשובה והכרחית, הן לרווחתו של ההורה והן לזמינותו עבור הילד. במאמר זה ננסה להבין את המשמעות ואת האפשרויות העומדות בפני הורים לילדים עם לקויות למידה. אולם ראשית יש להבין מה אלו לקויי למידה.

מאפיינים של לקות למידה

לקות למידה נוגעת למספר היבטים המקשים על ילד בלימודיו בבית הספר, במיומנויות לימודיות ולעיתים אף במיומנויות חברתיות. לקות למידה יכולה להתבטא בקושי בכתיבה, כדוגמת דיסגרפיה, היא יכולה להקשות על כישורים בקריאה כדוגמת דיסלקציה או להקשות על חישובים מתמטיים (דיסקלקוליה). חשוב לציין כי על אף ההגדרות הברורות של הליקויים הללו, מרבים הילדים בעלי לקות למידה אינם מתאפיינים בליקויי 'בעל ממד אחד בלבד של לקות, אלא כוללים בתוכם מספר רב של קשיים. בהתיחסותינו לילדים בעלי לקויות למידה, חשוב לזכור שילדים אלו, אינם בעלי אינטליגנציה נמוכה יותר מילדים אחרים, ההפך הוא הנכון, לרוב, מדובר בילדים בעלי אינטלגנציה ממוצעת או אף גבוהה מכך. לפיכך, תמיכה מתאימה בבית הספר ובבית, עשויה לעזור ולהביא את הילד לשיפור ניכר בהישגיו.

כיצד הורים יכולים לסייע לילדים להתמודד עם לקות למידה

בנגיעה להורים לילדים עם לקויות למידה, הדרך לעזור לילד היא להצליח לראות את כלל עולמו של הילד – בבית, בבית הספר ועם חבריו אחר הצהריים. חשוב לנו להבין את הקשיים של הילד בהתמודדותו היום יומית עם תסכולים, עם כשלונות ועם קשיים רבים יותר מאלו של ילדים אחרים בגילו. על כן, פעמים רבות הילד מוצא את עצמו עם דימוי עצמי ירוד, עם תחושה חזקה של כשלון ועם תחושת יכולת נמוכה. לתחושות הללו יש השלכות רגשיות וחברתיות קשות. כך, הורים מוצאים את עצמם מתמודדים בהצלחה מסויימת עם הקשיים הלימודיים של הילד, אך מופתעים לגלות שהקושי המרכזי עבור הילד, נוגע בדימוי העצמי הירוד שלו ובתחושותיו השליליות לגבי עצמו. במצב זה, על ההורה לתת מענה לכלל היבטיו של הילד, תוך דגש מרכזי על תמיכה, עידוד והכלה.

נשמע קשה ומפחיד? כיצד מתמודדים עם הדימוי העצמי הירוד של הילד? כיצד לגשת לבעיה?

ראשית כדאי לבצע אבחון אמין, שיתן תמונה רב תחומית, הכוללת גם את מצבו הקוגניטיבי והלימודי של הילד, אך גם את מצבו הרגשי והחברתי. לאחר מכן, חשוב לשוחח עם המורים של הילד, לספר להם על ממצאי האבחון, לעדכן אותם ביחס להקלות ולשוחח גם על ההיבטים הרגשיים של הילד ועל ההשלכות החברתיות שיש לכך בבית הספר ובין כותלי הכיתה. בהמשך, כדאי למצוא לילד מסגרת תומכת, אשר תעניק לילד תחושה מתקנת ביחס להצלחותיו ולתחושת היכולת שלו. כדאי למשל למצוא תחום עיסוק שבו הוא יוכל להצטיין, כדוגמת אומנות, ספורט וכו'. במידת האפשר כדאי להעניק לילד תמיכה לימודית נוספת, כגון הוראה פרטית, הוראה מתקנת או אסטרטגיות למידה.

שינוי נקודת המבט ביחס להצלחות ולכשלונות

היבט נוסף שהורים לילדים עם לקויות למידה יכולים לעזור לילד, נוגע לשינוי נקודת המבט ביחס להצלחות ולכשלונות. חשוב להעניק לילד נקודת התיחסות חדשה. על ההורים לכוון את הילד, כך שהוא ישווה את הישגיו ביחס לעצמו ולא ביחס לחבריו לכיתה. תחושה מתמדת של לחץ ומתח ביחס להישגים נמוכים, עלולים לפגוע קשות בדימוי העצמי של הילד. על כן, ישנה חשיבות רבה לכך שהילד ילמד כי כישלונות בבית הספר, אינם מעידים בהכרח על כשלונות בהמשך החיים.

בדידות ותמיכה חברתית

לבסוף, חשוב מאוד שהורים לילדים בעלי לקויות למידה יעודדו את הילד להקיף את עצמו בקהילה חברתית תומכת. מחקרים מצאו שילדים בעלי לקויות למידה, חשים בדידות בתדירות גבוהה יותר מאשר ילדים אחרים. על כן, תמיכה חברתית ותחושת קהילתיות עשויים לשכך תחושת דימוי עצמי נמוך ולעזור לילד להתמודד עם התסכולים והקשיים הרבים המאפיינים לקויות למידה.

אם כן, הורים לילידם בעלי לקויות למידה מתמודדים עם מגוון רחב של קשיים ותסכולים, הקשורים באופן ישיר להישגיו הלימודיים של הילד, אולם דווקא ההיבטים הרגשיים והחברתיים של ילד בעל לקות למידה אינם מקבלים מענה הולם מהסביבה הקרובה והרחוקה. תמיכה רגשית וחברתית מתאימה תוכל לשפר באופן מהותי את מצבו של הילד ואת תחושותיו לגבי עצמו ולגבי מסוגלותו.

דרגו מאמר זה
(3 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • כיצד נסביר לילדים את ההבדל בין רוצה לבין צריך?
  ילדים זקוקים לחוקים וגבולות – אלה מקנים להם תחושה של קביעות, יציבות, סדר, ארגון והיגיון, וכך הורים רבים נוטים לשלול מראש רצונות של ילדיהם. אז במקום לומר "לא!" בואו נבדוק כיצד נוכל ללמד את הילדים שלנו את ההבדל בין רוצה לצריך. מאמרה של אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. 
  עוד
 • משא ומתן אפקטיבי עם ילדים – איך עושים את זה נכון?
  תנסו להיזכר רגע איפה למדתם לנהל משא ומתן? אתם חושבים שאתם יודעים לנהל משא ומתן בצורה אפקטיבית? עצרתם פעם לחשוב איך הייתם רוצים שהילדים שלכם ינהלו משא ומתן כשיגדלו? זה מאמר בשבילכם
  עוד