התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךהורים וילדים מדברים על החיים, על טוב ורע

כיצד נסביר לילדים מהו טוב ומהו רע בעולמינו? במאמר זה אנו מציגים 3 גישות שונות כיצד הורים מציגים לילדיהם את הנושאים המורכבים ביותר...  

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)

בגיל הינקות, כשהקטנים מתעניינים בעיקר בזחילה, בהכנסת דברים לפה וביצירת בלגן בעיקר במקומות שאליהם לא כדאי שיגעו. בתקופה זו "העולם הגדול" לא באמת מהווה חלק מהקיום שלהם. הם לא שומעים חדשות, הם לא מבינים מהו 'משבר כלכלי' הם לא יודעים לשאול על 'פיגוע חבלני' והם ממש לא חודרים לתוך עולמם של המבוגרים, מהבחינה האינטלקטואלית לפחות.

מגיע שלב שבו ילדים מתחילים ללקט רסיסי מידע ותופרים לעצמם מבט על המציאות, תוך שהם יוצרים מעין שמיכת טלאים ומבקשים מההורים למלא את החורים. הם מתחילים לשאול על פשר המילה 'שחיתות', הם רוצים לדעת מתי מתוכננת המלחמה הבאה, הם לא מבינים מה זה אומר 'סבתא עלתה לשמים' והם לא מפסיקים לשאול עד שהם באים על סיפוקם.

בשלב זה על ההורים לקבל החלטה מודעת ומושכלת לגבי האופן שבו הם מציגים את העולם בפני ילדיהם המתבגרים (וזה יכול לקרות כמובן הרבה לפני גיל ההתבגרות), ועד כמה הם מעוניינים לחשוף את האמת הקיומית שלהם, ובעיקר באיזו שפה.

הורים רבים מתלבטים בשאלה זו וחלקם אף מתייעצים במסגרת הנחיית הורים או לוקחים כמה קורסים בהורות, כדי להיות בטוחים שהדרך שבה הם בוחרים אכן מתאימה להם ולילדיהם. מה שהם לומדים במהלך קורס היא הדרך הוא שיש לעניין זה לרוב שלוש גישות, וכל מה שעליהם לעשות זה פשוט לבחור:


פרפרים בשדה

גישה מספר אחת: עזבו אתכם ממוות, בואו נשחק טאקי

חלק מההורים סוברים שכל עוד הם יכולים להרחיק את העולם מפני הילדים, עליהם לעשות זאת ולהתעקש על כך. הם לא מספרים לילדיהם על אירועים קשים, הם לא מסבירים להם על סכנות שיכולות לקרות, הם לא מציגים בפניהם מצבים בעייתיים והם משתדלים להסב את תשומת לבם של ילדיהם לדברים שילדים אמורים לעשות.

היתרון האדיר בגישה זו טמון בעובדה שאובדן התמימות נדחה בכמה שנים והילדים הללו גדלים בסביבה חמה ומרופדת, תוך שהם לא טרודים בדבר מלבד ילדותם. החיסרון הוא שבסופו של דבר המציאות תכה בפניהם, ואז מכה זו עלולה להיות לא פשוטה בכלל.

גישה מספר שתיים: יש מלחמות, יש תאונות דרכים, יש מגיפות ומחלות

הורים הנמצאים בצדו השני של המטבע מעדיפים לענות כל על מה שהילד שואל בצורה מלאה ומקיפה. הם לא מסתירים מילדיהם דבר וחושפים את העולם על כל מעלותיו וחסרונותיו. הם אולי לא יושיבו את הילדים לצפות במהדורת חדשות תוך שהם מתמללים ומסבירים מהו חוק הזנות, אבל הם יסבירו לילדיהם מהו מוות, יתארו מציאות של מלחמה ויפתחו את הנושאים הללו מתוך אמונה שמה שלא הורג את הילדים, מחשל אותם.

גישה זו מציגה יתרון אחד מאוד ברור: ילדים שמכירים את העולם מגיל צעיר, מגיעים אליו בשלים ומוכנים ברגע שהם נאלצים לעשות זאת. מצד שני, התפיסה שמשהו רע תמיד יכול לקרות, עלולה לחסל את היכולת להתמקד בחוויות החיוביות שמחכות להם וליצור גברים ונשים בני אחת עשרה שמתמקחים על מחיר הבזוקה במכולת השכונתית, פשוט כי יש פיחות.

גישה מספר שלוש: נכון שיש רע, אבל בואו נסתכל על הטוב 

וכמו בכל דבר, גם בנושא זה יש גישה שעוברת אי שם באמצע; הורים אלו מאמינים שמותר לחשוף את העולם בפני הילדים, אבל לא צריך ללכת עם זה עד הסוף. הם לא יעלו נושאים שנויים במחלוקת, אך יענו לשאלות בהתאם לגיל הילד וליכולת שלו להבין. הם ידברו על כך שאסור ללכת עם מאנשים שלא מכירים, אבל שחיוך או אמירת שלום בלבד אינם נחשבים לדבר רע; הם יסבירו שאפשר למות בתאונות דרכים, אך יפרטו את אמצעי הבטיחות הנכונים כדי למנוע אירועים כאלו; הם יענו על שאלות בנוגע לאופן שבו באים ילדים לעולם, אך ימנעו מהצורך להיכנס לפרטים הקטנים.

הורים וילדים שחיים מתוך הבנה שיש בעולם קצת מהכול ושאולי יש רע אך יש גם לא מעט טוב, לרוב יפתחו גישה בריאה וישירה בהתמודדות עם הקשיים כאתגרים, ויגדלו בקצב הנכון והמתאים לגילם.

דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד