התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותך



הורים וילדים במשבר

הורים וילדים עשויים להתמודד עם חרדה ומשבר עקב אירועים שונים המתרחשים בסביבתם הקרובה או מתוקף חוויה קשה שפקדה את בני המשפחה. ככלל, ניתן לראות בחרדה תגובה רגשית כוללת למצב שאינו מוחשי, בשונה מפחד הנוגע לתגובה ייחודית המותאמת לדבר מוחשי. 

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(6 דירוגים)


המנגנונים המניעים את תופעת הפחד והחרדה, הם ראשוניים ובעלי חשיבות מכרעת לקיום ולשמירת החיים. החרדה והחפחד המציאותיים מסייעים להסתגלות מפני סכנה ממשים. עם זאת, ישנם חרדות ניאורויות המבטאות תגובה רגשית מוגזמת וקיצונית. תגובה זו עלולה לעכב פיתוח של דרכי התמודדות יעילות ומותאמות לסביבה. במצב של חרדה הילד עלול להתנהג באופן בלתי רציונאלי, בלתי תכליתית, תוך ירידה בכושר השיפוט ושיתוק ביכולת החשיבה והתפקוד. לעיתים עלולה להיות בריחה והימנעות כוללנים, הדחקה מירבית או התנהגות תוקפנית.

ניתן לסווג את הפחדים הפוביים שמגלים ילדים לפי מושא הפחד, היינו פחדים מפציעה פיסית, ממאורעות טבע וממצבים המעוררים חרדה חברתית. נראה שסוג הפחד הראשון מבחינת השכיחות הוא זה של פחד מפציעה פיסית והוא מתמקד בעיקר בסכנות חברתיות כגון מלחמה, גניבה ופציעה. שני בסולם השכיחות הוא הפחד ממאורעות טבע, כמו רעמים ברקים וחשיכה. סוג שלישי הוא לחץ חברתי ונפשי ולבסוף, ישנה גם פוביה מבית הספר המופיעה בעיקר אצל ילדים בכיתות הנמוכות של בית הספר. חרדה זו קשורה לפחד להיפרד מההורים, חשש לנטישה ומכך שיקרה משהו להורים בהיעדרו של הילד.

התמודדות ילדים עם מחלה

הורים וילדים עשויים למצוא את עצמם מתקשים להתמודד עם מחלה, או עם אדם קרוב החולה במחלה קשה. במיוחד, ההורים עשויים למצוא את עצמם חסרי אונים לנוכח מצוקתו הנפשית של הילד. לפיכך, יש לשאול מה היא התייחסות נאותה ומועילה למצבי מחלה המחייבים אשפוז העלולים לעורר חרדה אצל הילד. לשם כך יש לסייע לילד להבין ולהמשיג את הסבל ואת הכאב הכרוכים בתופעות הללו. ומתוך כך על הורים לילדים לנקוט בדרכי תגובה התורמים להקלה ולהסתגלותו של הילד. חשוב להיות מודעים ורגישים לצרכיו של הילד, להגיב כהלכה על שאלותיו, לתת לו מידע נחוץ, להיות ער לחרדותיו ולספק לו תמיכה ועידוד. יחד עם זאת, כשם שיש להתייחס לנפגע עצמו, יש להדגיש את הצורך ברגישות מצד המחנכים ושל האנשים הבאים עם הילד במגע. יש להיות ערים לתגובות אחרים ובני משפחה של הילד הפגוע, כשם שצריך להיות רגישים לבעיות של ילד אשר נפגע אחד מבני משפחתו. אסון המתרחש במשפחה מערב כל כלל חבריה, וכל אחד מהם עשוי להזדקק לסיוע זה או אחר. ספרים ומאמרים רבים מציינים שיש לראות במחלה ובאשפוזו של ילד כמשבר פסיכולוגי, תוך התייחסות למתח ולחרדה המתעוררים במצבים כאלו. כל ילד מגיב בדרך שונה לכאב פיזי ולמועקה נפשית הכרוכים בעצם האשפוז. ילד השרוי עצמו במחלה קשה מעורר תגובה רגשית חזקה אצל מבוגרים ואצל הילדים שבסביבתו. זוהי אחת הטראומות הגדולות ביותר שמשפחה יכולה לעבור. הילד החולה במחלה חשוכת מרפא סובל סבל רב הן מחמת מכאוביו הגופניים והן מחמת מצוקות רגשיות. הילד חשוף לבדידות חברתית והורים לילדים עשויים להרחיק את ילדיהם הבריאים מחברתו של הילד החולה.

כשם שיש חשיבות להבין את מצוקתו של הילד החולה, כך יש לזכור גם את קשייהם של הורים לילדים חולים ושל בני המשפחה האחרים. תכופות מוצאים עצמם האחים של הילד החולה במצוקה קשה. על המבוגרים לחדד את רגישותם ואת הבנתם למצוקה של הילד ושל המבוגרים הסובבים את הילד החולה. הסתייעות באנשים המבינים ומגלים רגישות לילד ולמשפחתו עשויה להעניק הקלה למתמודדים עם המחלה. ילדים החולים במחלה כרונית, עשויים להיות עצובים ובודדים יותר מילדים רגילים. חוקרים שחקרו ילדים בעלי מחלות כרוניות מצאו אצלם יותר הפרעות התנהגותיות ונפשיות מאשר באוכלוסיית הילדים הרגילה. הם מצאו גם שהדימוי העצמי של הילדים החולים ירוד יותר מאשר בני גילם הבריאים. ילדים מגיבים על מחלות בתגובות של אבל, האופיינית למקרים של אבדן. תחילה בולטת תחושת הפחד מפני המחלה ומפני התופעות הקשורות בה. לאחר מכן שכיחה תגבוה של נסיה לשלב התפתחותי מוקדם יותר. אצל ילדים צעירים אפשר למצוא תופעות של חזרה לבקבוק ולמוצץ, וצמדות להורים. אצל הילדים היותר מבוגרים בולטות תופעות של התנהגות ילדותית מכפי גילם ותלותיות בהוריהם. אצל רבים מהילדים החולים במחלה כרונית מופיעים דמיונות המבוססים על חשיבה מאגים המאפיינת ילדים צעירים. בשלב הבא מוצאים הפחתה בנסיגה ושכיחות גבוהה יותר של תופעות אבל ודיכאון על אובדם האני הבריא. כן מופיעים פחדים מפני המוות. לבסוף במקרה של ילד שחווה משבר, אנו ממליצים לפנות לפסיכולג ילדים, על מנת לקבל ייעוץ, הדרכת הורים או טיפול רגשי לילד.

דרגו מאמר זה
(6 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד